Śnieg i mróz. Nie rozstajemy się z nimi już od dłuższego czasu. Lokalnie stałą pokrywę śnieżną notujemy już od kilku tygodni, a całodobowe mrozy powyżej 10 dni, o co nie jest łatwo pod koniec lutego. Dzisiaj mamy ostatni dzień tego miesiąca i zarazem ostatni dzień meteorologicznej zimy. Zapewne już jutro będziemy mogli przeczytać na różnych forach pierwsze podsumowania zimy w poszczególnych miejscach. Zanim jednak to się stanie, przed nami środa, która nie będzie różniła się od poprzednich dni. Utrzyma się bowiem siarczysty mróz i lokalnie śnieg.
środa, 28 lutego 2018
PROGNOZA POGODY NA ŚRODĘ: MRÓZ NIE ODPUŚCI; W NOCY NA POŁUDNIOWYM-WSCHODZIE PONIŻEJ -20 STOPNI
Słowa kluczowe:
chłodno,
front,
luty,
marzec,
mróz,
niż,
ochłodzenie,
ocieplenie,
pogoda,
słońce,
śnieg,
wiatr,
wir polarny,
wyż,
zima,
zimno
wtorek, 27 lutego 2018
PIĄTY/SZÓSTY PORANEK Z DWUCYFROWYM MROZEM NA PRZEWAŻAJĄCYM OBSZARZE KRAJU
Potężny wyż stacjonujący na północy Europy nadal sprowadza do Polski mroźne powietrze znad północnego-wschodu. Tam gdzie pojawia się najwięcej rozpogodzeń, temperatura gwałtownie spada i nocami oraz o porankach mamy -20/-15°C. A lokalnie mniej. W dzień natomiast miejscami temperatura nie przekracza -10°C.
Za nami kolejna mroźna noc i poranek i nie jest ostatni/a. Tym razem najniższe wartości na termometrach odnotowano w Tomaszowie Lubelskim: -24°C, w Kętrzynie: -21°C oraz w Siedlcach i Kozienicach: -20°C. Ale na dużym obszarze kraju temperatura obniżyła się poniżej -15°C. Najcieplej było jak zwykle nad morzem. W Świnoujściu i Koszalinie słupki rtęci wskazały – 9°C, a w Kołobrzegu nawet -8°C. Oczywiście w górach było jeszcze zimniej i tam temperatura spada prawie do -30°C.
Przy gruncie w Kętrzynie odnotowaliśmy -25°C. Poniżej -20°C przy gruncie było w Mikołajkach, Siedlcach, Kozienicach, Terespolu, Łodzi, Olsztynie Poznaniu, Elblągu.
WE WTOREK SIARCZYSTEGO MROZU CIĄG DALSZY; LOKALNIE POPRÓSZY
Obecny atak zimy w Europie zaskakuje. Nie dość, że jest niezwykle zimno (wczoraj rano w miejscowości Gołdap temperatura obniżyła się do -26℃), to odczucie zimna potęguje jeszcze nieprzyjemny wiatr. Na południu i południowym-wschodzie naszej części świata szaleją nie tyle mrozu, co śnieżyce, które sparaliżowały między innymi Rzym i Bukareszt. Niebawem mocno sypnie też na Ukrainie czy zachodzie Europy, z kolei w Polsce dalej będzie więcej mrozu, niż śniegu, choć i u nas gdzieniegdzie pośnieży.
niedziela, 25 lutego 2018
MRÓZ NA RAZIE Z PEWNOŚCIĄ NIE ODPUŚCI - ORIENTACYJNA PROGNOZA TEMPERATURY MINIMALNEJ I MAKSYMALNEJ NA NADCHODZĄCE 5 DNI

Adwekcje powietrza arktycznego zimą, przy rozpogodzeniach i obecnej pokrywie śnieżnej bardzo często prowadzą do potężnych spadków temperatury, które są w zasadzie nie do przewidzenia przez modele. Przykładem może być dzisiejsza noc. Żaden model nie prognozował spadków poniżej -15/-20 stopni, a tymczasem w miejscowości Gołdap w woj. warmińsko-mazurskim, ochłodziło się do -24 stopni, a przy gruncie do blisko -30.
W nadchodzących dniach wciąż możemy mieć do czynienia z podobnymi, aczkolwiek w wielu przypadkach bardzo lokalnymi, spadkami temperatury, które na przełomie lutego i marca zdarzają się w naszych szerokościach geograficznych naprawdę wyjątkowo rzadko.
PROGNOZA POGODY NA TYDZIEŃ 26.02.2018-04.03.2018

Słowa kluczowe:
chłodno,
chmury,
ciepło,
deszcz,
front,
luty,
marzec,
mróz,
niż,
ochłodzenie,
ocieplenie,
pogoda,
prognoza tygodniowa,
słońce,
śnieg,
wiatr,
wir polarny,
wyż,
zima,
zimno
sobota, 24 lutego 2018
PROGNOZA POGODY NA SOBOTĘ: POCZĄTEK WŁAŚCIWEJ FALI MROZÓW
Prawdziwa zima rozgościła się na dobre w Polsce. Już w zasadzie wszędzie przez całą dobę panuje mróz, nocami nawet przeszło dziesięciostopniowy. W ostatnich godzinach pojawiło się również więcej opadów śniegu, które czasami były nieco silniejsze, zwłaszcza na Pomorzu Gdańskim, Mazurach i częściowo w centrum.
piątek, 23 lutego 2018
NAJMROŹNIEJSZE ZIMY W OSTATNIM 50-LECIU
Przed nami przynajmniej kilkunastodniowy okres mroźnej pogody. A być może nawet ujemne temperatury utrzymają się prawie do połowy marca. Dlatego warto sobie przypomnieć największe według minimalnej temperatury i pokrywy śnieżnej zimy ostatniego 50-lecia.
PROGNOZA POGODY NA PIĄTEK: WIĘCEJ SŁOŃCA; JUŻ NIGDZIE NIE BĘDZIE WIĘCEJ, NIŻ 0 STOPNI
Wkraczamy powoli w okres dość stabilnej, wyżowej, ale mroźnej pogody. Temperatura z każdym dniem spada i już w większości kraju panuje całodobowy mróz, ale aura jest przeciętna. Mimo wysokiego ciśnienia, na niebie w wielu regionach nie brakuje chmur i lokalnie prószy nawet drobny śnieg.
czwartek, 22 lutego 2018
PROGNOZA POGODY NA CZWARTEK: OD -5 DO 2 STOPNI; WIĘKSZE ROZPOGODZENIA TYLKO MIEJSCAMI
Robi się coraz chłodniej. Już wczoraj na południowym-wschodzie i północnym-wschodzie przez cały dzień panował mróz. Największy był w Suwałkach, gdzie w najcieplejszej chwili dnia zmierzono -5℃. Aura była przeciętna. Niby w wielu miejscach pokazało się, przynajmniej na chwilę, słońce, ale i chmury nie odpuściły. Gdzieniegdzie padał z nich na ogół słaby śnieg, nieco silniejszy punktowo na Pomorzu Gdańskim i Żuławach.
środa, 21 lutego 2018
PROGNOZA POGODY NA ŚRODĘ: CORAZ CHŁODNIEJ; LOKALNIE POPRÓSZY
W mediach panuje ogromne zdziwienie. Przecież miało być już tak ciepło, miała być taka wczesna wiosna, a tu klops - idzie wir polarny. Jednak zanim on nadejdzie, czeka nas jeszcze kilka dni z umiarkowaną wersją zimy - nocami będzie wszędzie kilka stopni mrozu, w dzień na ogół około 0℃, czasami poprószy śnieg...
Sprawdźmy na początek, jak dokładnie będzie wyglądała środa.
poniedziałek, 19 lutego 2018
PROGNOZA 16-DNIOWA: ZBLIŻA SIĘ GIGANTYCZNE OCHŁODZENIE
Luty jak na razie zapisujemy w okolicach normy temperaturowej. Na wschodzie jest on lekko ciepły, a na północnym-zachodzie lekko chłodny, a ogólnopolska anomalia temperatury wynosi -0,2℃. Trzecia dekada ostatniego miesiąca meteorologicznej zimy kojarzy się z reguły z pierwszymi powiewami wiosny. W tym roku nie ma jednak na to najmniejszych szans. Wręcz przeciwnie - czeka nas słona zapłata za bardzo ciepły styczeń w postaci największej tego sezonu fali mrozów. Związana ona będzie z wirem polarnym, którego nadejście zapowiadaliśmy już tydzień temu na podstawie prognoz modeli, brytyjskich służb meteorologicznych i współczynników Oscylacji Arktycznej i Północnoatlantyckiej. Zapraszamy na szczegóły.
Słowa kluczowe:
chłodno,
chmury,
ciepło,
front,
luty,
marzec,
mróz,
niż,
ochłodzenie,
ocieplenie,
pogoda,
prognoza 16 dniowa,
słońce,
śnieg,
wiatr,
wir polarny,
wyż,
zima,
zimno
niedziela, 18 lutego 2018
SEZONOWA PROGNOZA POGODY NA WIOSNĘ I LATO 2018
SEZONOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI
NA WIOSNĘ I LATO 2018
Prognozy długoterminowe na kolejne 7/10 dni i więcej obarczone są już dużym błędem. Nie mniej jednak wiele portali pogodowy stara się przedstawić Państwu sezonowe prognozy pogody na kilka miesięcy do przodu. Czasami mają szanse się one sprawdzić, ale także od czasu do czasu sytuacja wygląda całkowicie inaczej w pogodzie niż prognoza sprzed kilku miesięcy.
Dzisiaj i my postaramy się przedstawić Państwu sezonową prognozę pogody na wiosnę i lato 2018. Należy oczywiście traktować to nie na poważnie, a podchodzić trochę z dystansem do tak długoterminowych prognoz meteorologicznych.
sobota, 17 lutego 2018
NIEDZIELA I PONIEDZIAŁEK Z PRZELOTNYMI OPADAMI ŚNIEGU I DESZCZU ZE ŚNIEGIEM
PROGNOZA POGODY DLA POLSKI NA NIEDZIELĘ I PONIEDZIAŁEK 18/19.02.2018
Zarówno dzisiaj jak i wczoraj temperatura na przeważającym obszarze kraju przyniosła wartości dodatnie na termometrach i przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz deszczu.
czwartek, 15 lutego 2018
CZWARTEK Z PRZEJŚCIOWYM ZANIKIEM OPADÓW I TEMPERATURĄ OKOŁO ZERA
Wczoraj nad południową, środkową i wschodnią Polską występowały wielkoskalowe opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. W wielu miejscach dopadało kilka, a punktowo nawet kilkanaście centymetrów śniegu, więc zrobiło się iście zimowo, a w miejscach, gdzie już wcześniej zalegał biały puch, pokrywa śnieżna została "odświeżona". Na zachodzie i północy nie padało, ale to nie oznacza, że było sporo słońca. Wszystko pokrzyżowały bowiem mgły i niskie chmury, które w wielu przypadkach nie dopuszczały promieni słonecznych do powierzchni ziemi i sprawiły, że temperatura pozostała ujemna przez cały dzień. Tylko lokalnie, gdzie wyszło słońce, mogliśmy liczyć na 2-3℃.
środa, 14 lutego 2018
PROGNOZA POGODY NA ŚRODĘ: NA POŁUDNIOWYM-WSCHODZIE ZNÓW SYPNIE ŚNIEGIEM
W pogodzie zupełnie nic się nie dzieje. Po raz kolejny to na zachodzie pokazywało się najczęściej słońce, a reszta kraju męczyła się z niskimi chmurami. Czasami padał też przelotny deszcz, deszcz ze śniegiem bądź śnieg. Temperatura najniższa standardowo okazała się na Podhalu, gdzie mieliśmy -2℃. Im dalej na zachód, tym było cieplej - gdzieniegdzie słupki rtęci doszły do 5℃.
wtorek, 13 lutego 2018
PROGNOZA POGODY NA WTOREK: LEKKI MRÓZ TYLKO W ZAKOPANEM; NA WSCHODZIE I POŁUDNIOWYM-WSCHODZIE PRZELOTNY ŚNIEG
Wkroczyliśmy w okres wyjątkowo nudnej pogody. Na wschodzie, częściowo południu i w centrum jest pochmurno, okresami pada symboliczny śnieg i śnieg z deszczem, a temperatura w ciągu dnia balansuje w okolicach zera bądź nieco powyżej. Tymczasem na zachodzie pokazuje się odrobinę więcej słońca i słupki rtęci jednocześnie mocniej idą w górę, sięgając nawet 5-7℃. Nocami jednak i tak wszędzie chwyta mróz. Dzisiaj w tej kwestii nie spodziewamy się żadnych zmian.
poniedziałek, 12 lutego 2018
ZIMA UDERZY ZA 2 TYGODNIE? BRYTYJCZYCY OSTRZEGAJĄ

niedziela, 11 lutego 2018
PROGNOZA POGODY NA TYDZIEŃ 12.02.2018-18.02.2018

sobota, 10 lutego 2018
PROGNOZA POGODY NA SOBOTĘ: DOMINACJA ZACHMURZENIA; OD -2 DO 4 STOPNI
Ostatnie godziny upłynęły w naszym kraju pod znakiem nie najlepszej pogody. Wszędzie panowało spore zanieczyszczenie powietrze, które najmocniej odczuwalne było nietypowo na zachodzie i Pomorzu (w tym w kurortach nadmorskich). Zwłaszcza na wschodzie, południu i w centrum nie brakowało też chmur, z których czasami padał drobny śnieg albo mżawka, gdzieniegdzie marznąca. Temperatura, jak to w ostatnich dniach bywa, balansowała między lekkimi plusami na zachodzie i Wybrzeżu i wartościami w granicach zera albo nieco poniżej w głębi Polski.
piątek, 9 lutego 2018
POGODA W PIĄTEK: WSCHÓD I POŁUDNIOWY-WSCHÓD POCHMURNY I CHŁODNY, ZACHÓD POGODNY I CIEPLEJSZY
Wczoraj tylko lokalnie temperatura przekroczyła 0℃. Przeważnie było dokładnie zero albo nieco mniej. Polska podzieliła się na dwie części - wschodnią, gdzie było pochmurno, mglisto, ze słabymi opadami śniegu, śniegu z deszczem albo marznącego deszczu, aczkolwiek z niewielką dobową amplitudą temperatury i zachodnią, gdzie świeciło słońce, ale różnica między temperaturą minimalną a maksymalną sięgała kilkunastu stopni.
czwartek, 8 lutego 2018
PROGNOZA 16-DNIOWA: NORMALNA, LUTOWA POGODA
Zima przypomniała o sobie na poważnie. Na początku tygodnia mieliśmy sytuację, kiedy to na południu kraju było pogodnie, ale za to bardzo mroźno - w Bieszczadach temperatura spadła do -23 stopni. Za to na północy mróz był niewielki, ale za to mocno sypał śnieg. Teraz sytuacja się odwróciła. To na południu mróz jest symboliczny, ale za to sypie śnieg. 10 cm świeżego puchu spadło między innymi w Wadowicach i Bielsku-Białej, 9 cm w Cieszynie, 6 cm w Krakowie, Zakopanem i Kielcach, a na północy, gdzie jest bezchmurnie, panuje bardzo duży mróz. Aż -19℃ rano zanotowano w Cewicach, -17 w Lęborku i -16 w Gdańsku, z kolei w Łebie przy gruncie były 23 stopnie poniżej zera. A jaka aura czeka nas w ciągu zbliżających się dwóch tygodni? Zapraszamy na szczegóły.
środa, 7 lutego 2018
PROGNOZA POGODY NA ŚRODĘ: PRZEJŚCIOWE OCIEPLENIE; NA POŁUDNIU WIECZOREM ZACZNIE PADAĆ
Bardzo mroźno zapisała się wczorajsza noc. Lokalnie w Bieszczadach mieliśmy poniżej -20℃, a takie same temperatury notowano przy gruncie w Bielsku-Białej czy Lesku. Na północy występowały też silne opady śniegu związane z tzw. efektem jeziora. W jego wyniku gdzieniegdzie spadło aż 15 cm śniegu. Jednak w ciągu dnia aura poprawiła się; wyszło słońce, a opadów mieliśmy z każdą chwilą coraz mniej.
poniedziałek, 5 lutego 2018
ŚNIEŻYCE ZAATAKOWAŁY PODKARPACIE. SPADŁO PRAWIE PÓŁ METRA ŚNIEGU
Tak, jak kilkukrotnie ostrzegaliśmy, przez południowo-wschodnią Polskę w weekend przechodziły potężne śnieżyce. Gdzieniegdzie były one porównywalne do potężnego ataku zimy, który miał miejsce na Podkarpaciu w marcu 2013 roku.
Przyczyną tak silnych opadów były dwie, bardzo wilgotne strefy związane z niżami, jakie uformowały się w południowej Europie, a jak wiadomo, takie niże są zawsze bardzo zasobne w wodę i w zimie mogą doprowadzić do obfitych opadów śniegu, a latem do powodzi. Pierwsze strefa śnieżyc nadciągnęła w piątek wieczorem i utrzymywała się na południowym-wschodzie do godzin nocnych, a kolejna nadeszła w sobotę po południu i ostatecznie odpuściła dopiero w późnych godzinach nocnych, a lokalnie rano. Tak duże opady doprowadziły w całym regionie do fatalnych warunków drogowych. Nawet główne ulice były pokryte grubą warstwą mokrego śniegu. Ponadto, ciężki śnieg osiadał na drzewach i liniach energetycznych, co spowodowało liczne połamania drzew i awarie energetyczne. W niedzielę rano ponad 10 tysięcy odbiorców w województwie podkarpackim pozostawało bez prądu. Najgorsza sytuacja miała miejsce w powiatach południowych: leskim, sanockim i bieszczadzkim.
niedziela, 4 lutego 2018
PROGNOZA POGODY NA TYDZIEŃ 05.02.2018-11.02.2018
Wbrew temu, co jeszcze parę dni temu przewidywał model GFS, do Polski coraz śmielej puka zima. Temperatura z każdym dniem spada, pojawia się coraz więcej śniegu... I wygląda na to, że w przyszłym tygodniu nic się w tej kwestii nie zmieni. Mimo tego, że padać nie będzie za wiele, to jednak nocami wszędzie panować będzie mróz, a w ciągu dnia tylko miejscami będzie "na plusie". Zobaczmy na szczegóły.
Słowa kluczowe:
chłodno,
chmury,
ciepło,
front,
luty,
mróz,
niż,
ochłodzenie,
ocieplenie,
pogoda,
prognoza tygodniowa,
słońce,
śnieg,
wiatr,
wyż,
zima,
zimno
sobota, 3 lutego 2018
PROGNOZA POGODY NA SOBOTĘ: STOPNIOWE OCHŁODZENIE; POŁUDNIOWY-WSCHÓD ZE ŚNIEGIEM
Powoli zbliżamy się do końca panowania ciepła na terenie naszego kraju. Już ostatnie godziny przyniosły na południowym-wschodzie śnieg, a nad resztą Polski przymrozki. Jest to jednak dopiero wstęp do znacznie większego ochłodzenia, do jakiego dojdzie w przyszłym tygodniu (nie ma mowy o 12℃, które jeszcze nie tak dawno namiętnie zapowiadały wszelkie strony bazujące na najgorszym modelu - GFS).
Zanim to, jeszcze przez chwilę będziemy musieli pomęczyć się z temperaturami balansującymi w granicach zera albo nieco powyżej i z licznymi opadami deszczu i śniegu - lokalnie mogą one być naprawdę solidne. Zapraszamy na szczegóły.
piątek, 2 lutego 2018
NA POŁUDNIOWYM-WSCHODZIE POLSKI MOŻLIWA SILNA ŚNIEŻYCA
Zgodnie z obietnicą, przedstawiamy najnowsze prognozy dot. intensywnych opadów śniegu, jak i wstępne ostrzeżenia.
czwartek, 1 lutego 2018
PROGNOZA 16-DNIOWA: IDZIE ZIMA; CHWYCI MRÓZ I POJAWI SIĘ ŚNIEG
Zakończyliśmy wyjątkowo ciepły styczeń, który zapisaliśmy z ogólnopolskim odchyleniem temperatury od normy rzędu niespełna 3℃. Niby pojawiały się ataki zimy, w tym jeden dość konkretny, zarówno ze sporym śniegiem, jak i mrozem, ale mimo to dominowała silna cyrkulacja strefowa, która częściej sprowadzała nam deszcz, wiatr i ciepło. Większość już zwątpiła w zimę w tym sezonie, ale my od dawien dawna pisaliśmy, że w lutym jest spora szansa na dłuższy atak zimy. I jak wynika z naszych najnowszych prognoz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze zapowiedzi się sprawdzą. Już niedługo zrobi się zimno, a i śnieg w wielu miejscach spadnie.
Subskrybuj:
Posty (Atom)