Źródło: Internet
Opublikowane właśnie wyniki czterech badań oceanicznego Antarktycznego Prądu Okołobiegunowy prowadzą do nieoczekiwanych konkluzji. Jeden z największych na świecie prądów oceanicznych niesie 20% więcej wody niż wcześniej sądzono.
Przepływ wody wokół Antarktydy odbywa się w kierunku ruchu wskazówek zegara, czyli z zachodu na wschód. Prąd ten odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu klimatu Antarktydy, ponieważ chroni wybrzeże tego kontynentu od cieplejszej i bardziej słonej wody Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego.
Ten stały obieg wody jest też istotnym elementem cyrkulacji oceanicznej, dlatego jego badania wnoszą ogromnie dużo do zrozumienia tego jak działają oceany. Teraz, gdy naukowcy zbadali tak dogłębnie Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy, być może uda się przewidzieć, jak będzie on reagować na zmiany klimatu. To może być bardzo potrzebna informacja, gdyż umożliwi oszacowanie ryzyka gwałtownego ocieplenia na biegunie południowym.
Model cyrkulacji oceanicznej wokół Bieguna Południowego
Jeśli prąd zmieni swój bieg, będzie za nim podążać podobny do niego prąd strumieniowy w atmosferze, a stąd tylko krok do zmiany klimatu w Antarktyce. Dzięki badaniom potwierdzono tendencję przyspieszenia przepływu i przesunięcia go na południe, bliżej wybrzeży Antarktydy.
Źródło: http://zmianynaziemi.pl
Źródło: http://zmianynaziemi.pl