środa, 14 maja 2014

INTENSYWNE OPADY DESZCZU - RELACJA NA ŻYWO


Rozpoczynamy ciągłą relację na żywo z intensywnych opadów deszczu, mogących powodować realna zagrożenie powodziowe, które już zaczęły się nad Polską, a w najbliższych godzinach jeszcze bardziej się nasilą. 
Zapraszamy w związku z tym do odwiedzania naszego portalu na bieżąco.

16 maja 2014

20:30 Kończymy definitywnie naszą relację na żywo. Od jutra wracamy z normalnymi wpisami: 2x ciekawostki i 1x prognoza. 
Zapraszamy więc i tak do bardzo częstego odwiedzania naszego bloga, gdyż w międzyczasie bez przerwy mamy zamiar informować o sytuacji hydrologicznej na obszarze naszego kraju. 

20:25 Sumy opadów za ostatnie 72 godziny. Aktualizacja: godzina 20.
-Kasprowy Wierch - 262 mm
-Zakopane -200 mm
-Bielsko Biała - 144 mm
-Nowy Sącz - 81 mm
-Zamość - 66 mm
-Kraków - 50 mm
-Sandomierz - 47 mm
-Kielce, Częstochowa, Rzeszów - 40 mm
-Tarnów - 34 mm
-Lublin - 30 mm
-Wrocław - 18 mm
-Łódź - 17 mm
-Warszawa - 11 mm
-Legnica, Szczecin - 5 mm
-Płock - 3 mm
-Świnoujście - 2 mm
-Białystok, Poznań, Olsztyn, Elbląg, Zielona Góra- 1 mm
-Koszalin, Kołobrzeg - 0 mm






20:10 Jutro na wschodzie i częściowo południu spodziewajmy się rozwoju groźnych burz, mogących przybierać formę multikomórkową. Oczekujmy ulewnych, nawalnych opadów deszczu do 20-30 mm, gdzieniegdzie więcej, silnego wiatru, gradu i stosunkowo wysokiej ilości wyładowań doziemnych. 
Z kolei na zachodzie i północy znajdzie się inna strefa umiarkowanych i silnych opadów, ale z mniejszą szansą na wyładowania atmosferyczne.
Najspokojniej będzie jutro w centrum, ale to nie oznacza, że nie popada. 


20:04 Zalana ścieżka spacerowa w Krakowie pod Mostem Dębnickim (zdjęcie 2) Podtopione Bulwary Wiślane. Zwykle na prawo od zielonej barierki prowadzi ścieżka rowerowa (zdjęcie 1). Źródło: Kraków, Nasze Miasto 
W Krakowie brakuje już tylko 3 centymetrów do osiągnięcia przez Wisłę stanu alarmowego, co będzie równało się z ogłoszeniem przez prezydenta alarmu powodziowego na terenie całego miasta. 




20:00 Nad Polską mamy do czynienia w tym momencie z trzema strefami opadów. 
Pierwsza znajduje się od Żuław po Dolny Śląsk i przynosi umiarkowany, ciągły deszcz.
 Druga jest na południu Lubelszczyzny i wschodzie Ziemi Świętokrzyskiej - niesie z sobą ulewy, burze, a od Zamościa po Kraśnik także opad gradu. 
Jeśli chodzi o trzecią strefę, to jest to słabnąca burza. Intensywnie leje z niej od Gorlic po Wadowice, Michałowice i Kraków. 

19:55 Elektryczna burza ma miejsce również na południe od Tarnowa. 

19:52 Potężna burza od pół godziny paraliżuje Zamość. Pada ulewny deszcz i grad i mocno wieje. 

19:31 Biuletyn hydrologiczny; stan na godzinę 19:
-Górna i Środkowa Odra - 7 stanów ostrzegawczych i 6 alarmowych.
-San - 15 stanów ostrzegawczych i 4 alarmowe.
-Wisła od Sanu do Narwi - 1 stan ostrzegawczy.
-Górna Wisła - 53 stany ostrzegawcze i 22 alarmowe. 
Razem: na 76 wodowskazach w Polsce notuje się stany ostrzegawcze, a na 32 - alarmowe. 

19:29 Coraz gorzej jest na Wiśle. Do północy większośc stacji w województwie śląskim i małopolskim zanotuje przekroczenia stanów alarmowych. 

19:22 Groźna, prawie stacjonarna burza z ulewami i gradem stoi na południowych krańcach Lubelszczyzny - od Kraśnika po Zamość. Ulewnie pada również od Rzeszowa po wschód województwa świętokrzyskiego i w Małopolsce. 

19:19 Gwałtowne burze, jakie przechodzą nad południowo-wschodnią Polską generują tornada! Jedno z nich zaczęło formować się podczas nawałnicy w Krasnymstawie. 

19:06 Opady ciągłe powoli słabną, ale wciąż są umiarkowane, uciążliwe i niemalże stacjonarne. W tej chwili leje od Dolnego Śląska po Żuławy.


16:00 W Krakowie mamy już prawie alarm na Wiśle. 
Zalane są w większości Bulwary. 
Sytuacja staje się naprawdę poważna, a przypominamy, że główna fala na największej rzece w Polsce przez Małopolskę przejdzie dopiero w dniu jutrzejszym. 

15:55 Klaster z południowego-wschodu z burzami przemieszcza się powoli wgłąb kraju. Obecnie przynosi silną burzę na przykład w Ostrowcu Świętokrzyskim. Niebawem na drodze multikomórki staną Kielce i okolice. 

15:47 Strefa ulew z południowego-zachodu, centrum i Warmii, stopniowo zmniejsza się, słabnie i zanika od wschodu. Jest to dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy na pewno z niepokojem patrzą w niebo i ekrany telewizorów i boją się, że spotka ich to samo. 

15:41 Niebawem zagrzmi na południu Mazowsza. Cały czas zjawiska tworzyć mogą się również na południowym-wschodzie. 

15:26 Bardzo gwałtowna burza z wichurą, ulewą i gradem spowodowała zalania i podtopienia w Janowie Lubelskim i co gorsza, w Sandomierzu. 

15:10 W tej chwili ciągłe opady deszczu występują w pasie od Dolnego Śląska po Warmię. Z kolei na południowym-wschodzie pada przelotnie, ale dodatkowo grzmi, a jak wiemy, podczas burz deszcz może być naprawdę bardzo niebezpieczny i silny. 

14:57 Cały czas rośnie poziom wody w Górnej Wiśle. Oceniamy, że do wieczora na wielu wodowskazach zostanie osiągnięty stan alarmowy. Polepsza się natomiast sytuacja na mniejszych dopływach Wisły, ale to jeszcze nic nie znaczy, gdyż na krańcach południowych dzisiaj jeszcze spadnie deszcz, miejscami mocno

14:44 Potężna burza szaleje na granicy Podkarpacia, Lubelszczyzny i Kielecczyzny.

14:11 Bardzo silna burza tworzy się na północy Podkarpacia. Przybiera postać liniową: niewykluczony grad, wichura i bardzo silne, nawalne opady. 

12:47 Zalane Bulwary Wiślane w Krakowie, źródło: Kraków, miasto nr 1 w Polsce


12:39 Gwałtowna burza z Podkarpacia wchodzi nad północno-wschodnią Małopolskę. Najbardziej zagrożona jest obecnie Dąbrowa Tarnowska.

12:22 Biuletyn hydrologiczny, stan na godzinę 12.
-Na Górnej Odrze na 3 wodowskazach mamy przekroczone stany ostrzegawcze i na innych trzech - alarmowe.
-w zlewni Sanu 16 stacji notuje stany ostrzegawcze, a 4 - alarmowe.
-Najgorzej jest wciąż na Górnej Wiśle i jej dopływach, gdzie notujemy 39 przekroczeń stanów ostrzegawczych i 33 przekroczenia stanów alarmowych.
-W pozostałych zlewniach rzeki układają się w przedziale stanów średnich, stopniowo rosnących. 

12:03 Główna strefa ciągłych opadów rozciąga się obecnie od Podlasia, przez północne i zachodnie Mazowsze, południowe Kujawy, centrum, wschodnią Wielkopolskę po Dolny Śląsk. 
Potężnie pada w województwie dolnośląskim. Niedawno ściana wody przetoczyła się przez Wrocław, teraz ulewa szaleje w Wałbrzychu, a niebawem rozleje się w Legnicy, Złotoryi i Jeleniej Górze. 

11:48 Silna burza z gradem przechodzi nad Rzeszowem. Burza kieruje się w stronę Dębicy i powiatu tarnowskiego. 

11:39 Stan wody w Górnej Wiśle szybko rośnie w tempie powyżej 10 centymetrów w ciągu godziny. Podejrzewamy, że jeszcze dzisiaj stan alarmowy może osiągnąć w Czernichowie i Krakowie. 

11:25 Konwekcja rusza na dobre na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas jej przechodzenia oczekujmy ulewnych opadów deszczu, silnego wiatru, wyładowań atmosferycznych i gradu. Jedna burza może przynieść nawet 20-30 mm wody, miejscami więcej. 

09:47 Dzisiaj mijają dokładnie 4 lata od pamiętnej powodzi w 2010 roku, która na Wiśle okazała się najtragiczniejszą w historii. 
Wtedy w górach spadło lokalnie blisko 350-400 mm wody. Na niżej położonych obszarach 100-200 mm. Fala kulminacyjna, jaka utworzyła się na Wiśle zagroziła i zalała między innymi Kraków, Warszawę, Sandomierz i Włocławek. Z kolei przez falę na Odrze podtopieniu uległ, tak, jak w 1997 roku wrocławski Kozanów. 
Według prognoz obecna powódź nawet nie zbliży się skalowo do tej sprzed czerech lat. Wysoce prawdopodobne jest jednak niestety, że historia z 1997 i 2010 roku powtórzy się na obszarze Polski do 2030 roku. 

09:40 W Krakowie ogłoszone zostało pogotowie przeciwpowodziowe.

09:33 Obecnie wielka ulewa szaleje na granicy województwa śląskiego i opolskiego, na przykład w rejonie Lublińca i Kędzierzyna-Koźle. 
Słabiej pada w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i łódzkim, konwekcja rozwija się w małopolskim podkarpackim i lubelskim, a w ogóle nie pada w świętokrzyskim. 

09:29 Znowu zaczyna padać na Podhalu i Podkarpaciu. W rejonie Przemyśla pojawiła się nawet burza. Jest to zapowiedź bardzo mokrego po południa i nocy na południowym-wschodzie. Wbrew zapowiedziom w mediach, będzie mocno grzmiało, lało i wiało. 

09:23 Wszyscy, którzy myślą, że to koniec opadów, są w błędzie. Modele wskazują, że do końca tygodnia, głównie na wschodzie, w Małopolsce i częściowo Górnym Śląsku regularnie mają pojawiać się burze, być może o postaci wielkokomórkowej, które przyniosą jeszcze więcej deszczu. Lokalnie do niedzieli napada kolejnych 30-50 mm wody, a lokalnie 60-70 mm. 

09:16 Na Kasprowym Wierchu spadło już 225 mm wody. W Zakopanem ponad 160 mm, w Bielsku Białej 105 mm, w Nowym Sączu niecałe 70 mm, w Lesku 61 mm, w Przemyślu 46 mm, w Krośnie, Krakowie, Częstochowie i Tarnowie ok.  40 mm, w Lublinie,  i Sandomierzu 32 mm, w Kielcach i Katowicach 30 mm,  w Rzeszowie 28 mm, w Warszawie 8 mm. 


09:09 Zalewa Bulwary Wiślane w Krakowie. Stan rzeki jest o 3 metry wyższy, niż zazwyczaj. 



08:58 Sytuacja stabilizuje się w Małopolsce i na Podkarpaciu. Opady słabną bardzo szybko, a gdzieniegdzie nie pada wcale. To sprzyja powolnemu opadaniu górskich rzek i potoków, np. w zalanej wczoraj Szczawnicy, Zakopanem czy Nowym Targu. 
Niestety na tym dobre informacje się kończą. Wszystko zaczyna spływać do Wisły, co powoduje jej gwałtowny wzrost. W Krakowie stan rzeki wynosi już blisko 4,5 metra i brakuje niecałych 100 centymetrów do stanu alarmowego. Na razie jest osiągnięty tylko stan ostrzegawczy. Podobnie jest na Wiśle w Czernichowie i Karsach. 

05:45 Na 40 wodowskazach górnej Wisły zostały przekroczone stany alarmowe,na szczęście opady deszczu już tam zanikły,lub zanikają. 
Obecnie najmocniej pada w pasie od Północnej Lubelszczyzny, przez Kielecczyznę, Zachodnią Małopolskę, po Górny Śląsk.

-------------------------------------------------------------------


15 maja 2014

22:22 Na dzisiaj kończymy relację na żywo. Dziękujemy za Państwa obecność i zapraszamy jutro, gdyż nadal będziemy na bieżąco informować o bieżącej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej na obszarze Polski.

22:19 W Krakowie Wisła osiąga już 290 cm i brakuje tylko 80 centymetrów do stanu ostrzegawczego, co będzie wiązało się automatycznie z wprowadzeniem na terenie stolicy Małopolski pogotowia przeciwpowodziowego. 

22:16 Źle wygląda sytuacja w podkrakowskim Radziszowie, który padł ofiarą powodzi sprzed 4 lat. W ciągu dwóch godzin Skawinka wzrosła tam o metr i zbliża się do stanu alarmowego. 

22:10 W tej chwili największa ulewa przechodzi między Rzeszowem a Przemyślem. Zmierza w kierunku województwa małopolskiego. 

22:08 Ukraina jest dzisiaj prawdziwą wylęgarnią opadów. Ciągle tworzą się tam nowe klastry opadowe, które wędrują na zachód, prosto nad południowe województwa Polski. 

21:57 Większe miasta były dzisiaj na skutek ulew kompletnie sparaliżowane. Fatalnie jeździło się między innymi po Rzeszowie, Tarnowie, Krakowie i Katowicach. Na drogach tworzyły się korki, a komunikacja miejska miała spore opóźnienia. 

21:55 W Zakopanem spadło już 130 mm deszczu. a w Lesku 52 mm. 

21:51 W dopływach Górnej Wisły mamy już nie 25 stanów alarmowych, jak było o 21, a 30.

21:42 Jakiś portal informacyjny dwie godziny temu napisał, że o 20 w Małopolsce przestanie padać. Jak widać w tym województwie nadal ulewnie leje i szybko nie przestanie...
Pokazuje to, że nasze media nie są w stanie przewidzieć aury nawet na 20 minut do przodu. Po prostu dramat... I dziwić się, że ludzie w górach znowu stracą dobytek swojego życia, bo jak to zostało powiedziane: powodzi nie będzie; skończy się tylko na lokalnych, krótkotrwałych podtopieniach. 


21:35 Sytuacja w południowej Polsce to "pikuś" w porównaniu z tym, co dzieje się na Bałkanach.
 Miejscami w ciągu dwóch dób napadało tam grubo ponad 200 mm wody. Masowo wylały rzeki, władze ogłosiły stan klęski żywiołowiej i zwracają się o pomoc do innych. Mówi się, że jest to największa powódź przynajmniej od stu lat. 

21:27 Znad Ukrainy nad Podkarpacie weszła nowa strefa bardzo silnych opadów deszczu. Prawdziwa ulewa przechodzi między innymi nad Krosnem. Niebawem cały ten klaster wejdzie nad Małopolskę i połączy się z główną strefą, która jest nieco wolniejsza. 

21:14 Ciągłe opady deszczu rozpoczęły się w województwie opolskim.

21:01 Najnowsze dane z godziny 21:
Górna Wisła - stan ostrzegawczy: 35 wodowskazów, alarmowy - 25
Zlewnia Sanu - stan ostrzegawczy: 11 wodowskazów, alarmowy - 5
Górna Odra - stan ostrzegawczy: 2 wodowskazy

20:39 Bardzo szybko pogarsza się sytuacja na Sanie i Wisłoku na Podkarpaciu. Poprawy nie widać również na górnej Wiśle. 

20:31 W Tatrach TOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym i okolicach non stop szaleje śnieżyca o sile, jakiej nie zanotowano nawet ostatniej zimy. 

20:22 W Krościenku, Zakopanem i Szczawnicy ogłoszone zostało pogotowie przeciwpowodziowe. 
W najbliżsych godzinach z pewnością zostanie ich ogłoszonych jeszcze więcej. Kto wie, czy władze niektórych miejsc nie zdecydują się na wprowadzenie alarmu powodziowego...



20:10 Mamy już najnowsze dane opadowe z godziny 20. Dotychczas najwięcej wody spadło na Tatry - 163 mm. W Nowym Sączu 50 mm, w Bielsku Białej 75 mm, w Krakowie 30 mm, w Rzeszowie 25 mm, w Sandomierzu 17 mm, w Częstochowie 12 mm.
Nie są to oczywiście wielkie sumy, głównie na nizinach, ale pamiętajmy, że cały czas pada i padać będzie, zwłaszcza na Górnym Śląsku i w Małopolsce, gdzie w nocy napada od 20 do 40 mm wody, a w górach nawet powyżej 50 mm. Będzie to powodowało z pewnością dalsze wzrosty stanów wód. 

19:58 Sytuacja hydrologiczna robi się wręcz dramatyczna. W zlewni Górnej Odry mamy już na dwóch wodowskazach przekroczone stany ostrzegawcze. 
W rejonie Sanu w 10 miejscach stan ostrzegawczy, a w 3  - alarmowy.
Zdecydowanie najgorzej jest w Małopolsce i w województwie śląskim, gdzie już 35 wodowskazów notuje stan ostrzegawczy, a 22 - alarmowy.
Wszystko to za jakiś czas spłynie do Wisły i spowoduje prawdopodobnie falę wezbraniową na największej rzece Polski, która przejdzie przez cały nasz kraj, powodując wyraźne wzrosty, miejscami powyżej stanu alarmowego. 

19:43 Aktualnie najmocniej pada na Górnym Śląsku i w zachodniej Małopolsce, nawet powyżej 5 mm na godzinę. 
Niedawno nad środkową częścią woj. małopolskiego przeszedł silny rdzeń opadowy, z wzbudowaną odbiciowością 50 dBz, który spowodował lokane podtopienia, między innymi na ulicach Krakowa. 

19:29 Powoli wylewa rzeka Grajcarek w Szczawnicy. Widać to dokładnie na skanie z kamery, który prezentujemy poniżej. 

18:04 W Tatrach takiej zimy nie było nawet w styczniu. Od kilkunastu godzin na Kasprowym sypie gęsty, bardzo silny śnieg, którego przybywa w szybkim tempie. Do jutra możemy mieć przeszło 150 cm białego puchu. Dla porównania, wczoraj rano stacja zanotowała ledwo ponad 30 cm. Dodatkowo, szaleje wichura, która osiąga 160 km/h. 


18:00 Oprócz potężnego deszczu mamy dzisiaj do czynienia także z silnym wiatrem, który w porywach lokalnie osiąga ponad 70 km/h. Na ogół kończy się na zerwanych większych gałęziach. 
Tragedia wydarzyła się tylko w Warszawie, gdzie na przechodzącą kobietę spadła spora gałąź. Niestety kobiety nie udało się uratować, zmarła. 

17:48 W powiatach południowych Małopolski potrafiło spaść już miejscami powyżej 100 mm deszczu. Leje dalej. 

17:37 Pogarsza się szybko sytuacja hydrologiczna w Polsce. W zlewni górnej Wisły mamy już 38 przekroczeń stanów ostrzegawczych i 8 przekroczeń alarmowych. W zlewni Sanu i górnej Odry po jednym przekroczeniu stanu ostrzegawczego.

17:22 Potężne opady deszczu przechodzą obecnie na Małopolską. W ciągu godziny potrafi spaść powyżej 5-7 mm deszczu. Na wschód od Krakowa mamy do czynienia z rdzeniem blisko 50 dBz! Powoli przemieszcza on się na zachód.

16:26 Strefa największych ulew powoli przesuwa się na zachód. Podchodzi już pod wschodnie krańce województwa opolskiego i południowe mazowieckiego i łódzkiego. 

16:17 Opady nieco osłabły na Podkarpaciu, ale absolutnie to nie jest końcówka ulew.

16:01 Mamy pierwszy stan alarmowy: w Niedzicy na Niedziczance (przekroczenie o 16 cm), 

15:35 Coraz gorsza sytuacja ma miejsce w dorzeczu Górnej Wisły. Hydrolodzy notują już 25 stacji, na których jest przekroczony stan ostrzegawczy. Możemy być pewni, że do wieczora pojawią się również stany alarmowe.
Z każdą chwilą gorzej jest też na samej Wiśle. Ta osiąga już stany wysokie. W Krakowie notujemy wartości o ponad metr wyższe, niż zwykle. Tyle samo brakuje do stanu ostrzegawczego. 

15:28 Najsilniejsze opady występują aktualnie w pasie od Sandomierza po Nowy Targ. W rdzeniu strefy mamy do czynienia z ulewnymi, nawalnymi opadami deszczu o natężeniu 6-10 mm/1h. Na drodze potężnej ulewy niebawem znajdą się: Myślenice, Kraków, Miechów, Słomniki, Jędrzejów 

15:21 Strefa wielkoskalowych opadów w tym momencie obejmuje całe województwo małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie, wkracza nad śląskie i lubelskie. Wszędzie tam musimy liczyć się z nieprzyjemną aurą. Wieje, leje i jest zimno.

15:09 Zgodnie z prognozami już rano od południowego-wschodu weszła nad Polskę strefa ulewnych, ciągłych opadów deszczu. Najmocniej leje na krańcach południowych, gdzie spadło już od 80 do 130 mm wody, a to dopiero początek.


08:22 Bardzo dużo wody spadło też na Bielsko Białą - około 50 mm. W większych wojewódzkich miastach w ciągu ostatnich 24 godzin dopadało przeważnie od 10 do 15 mm deszczu, ale to wystarczyło na wzrosty stanów wód. 

08:18 Na Kasprowym suma opadów osiąga już 93 mm, co przełożyło się na wzrost pokrywy śnieżnej w ciągu doby z 35 do 103 centymetrów. 

07:57 W Bośni i Hercegowinie i w Serbii w ciągu ostatnich godzin spadło przeszło 100 mm wody, a miejscami blisko 200 mm. Ulewa nie oszczędziła także stolicy Serbii - Belgradu, gdzie suma opadów wynosi około 130 mm i ciągle leje. 

07:28 Strefa silnego deszczu, która zmoczyła  w nocy południowy-wschód, teraz znajduje się na południu Ziemi Łódzkiej, na Opolszczyźnie i zachodzie województwa śląskiego.
Na tym jednak nie koniec. Właściwa strefa opadów, ale jeszcze nie tak mocnych, jak się spodziewamy, stopniowo wchodzi od Ukrainy i wschodniej Słowacji nad Polskę. W tej chwili słabo i umiarkowanie pada z niej w Małopolsce i na Podkarpaciu, jednakże w tym drugim regionie opady ciągle się nasilają.

07:17 Po nocnych intensywnych opadach deszczu na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Ziemi Świętokrzyskiej, obecnie mamy już na 13 wodowskazach w dorzeczu Górnej Wisły przekroczone stany ostrzegawcze. Również stan samej Wisły systematycznie rośnie i w województwach śląskim, małopolskim i południu świętokrzyskiego osiąga już przeważnie stan wysoki. 

------------------------------------------------------------------------------------
14 maja 2014

22:30 Na dzisiaj kończymy relację na żywo. Wrócimy z nią jutro rano (8:00) i po południu (od 15 do 22). Zapraszamy w związku z tym do bieżącego odwiedzania naszego bloga. 
Życzymy spokojnej nocy. 

22:22 Najmocniej leje w tej chwili na wschód od Kielc. Pokaźny rdzeń opadowy wytworzył się również na wschód od Krakowa. Niebawem w stolicy Małopolski rozpocznie się pół godzinna ulewa. 

22:17 Potężna ulewa szaleje od kilku godzin w środkowej Rumunii. Odbiciowość radarowa przekracza 40 dBz. Pomyśleć, że za kilka godzin to znajdzie się centralnie nad Małopolską i Podkarpaciem...

22:08 W województwie śląskim Koszarawa jako siódma rzeka w dorzeczu Górnej Wisły przekroczyła stan ostrzegawczy. 

21:39 Profil Sieci Obserwatorów Burz na Facebooku opublikował przed chwilą bardzo ładne i mądre zdanie, które powinno być chyba mottem dla każdego z nas, którzy znają się już dobrze na mediach i ich prognozach:
PROSIMY O PODCHODZENIE Z DUŻĄ REZERWĄ DO MEDIÓW w sprawie powodzi. Wygląda na to, że niedawno odkryły modele numeryczne (a w zasadzie jeden model - GFS) i każdą aktualizację traktują jak znak boski. Wczoraj po jednej aktualce wieszczyły armagedon, a dziś po drugiej aktualce odwołują powódź. Skupmy się na bardziej obiektywnych danych niż mocno niestabilny model.

21:36 Obecnie w Małopolsce i w Górach Świętokrzyskich Wisła osiąga normalne wartości, choć stopniowo rosnące. 
Tylko na Górnym Śląsku największa rzeka w Polsce osiąga już stany wysokie, a na jednym wodowskazie przed chwilą przekroczyła właśnie stan ostrzegawczy. 

21:33 W dorzeczu Górnej Wisły pojawia się coraz więcej przekroczeń stanów ostrzegawczych. Aktualnie taka sytuacja ma miejsce na sześciu wodowskazach: 3 w województwie śląskim, 3 w małopolskim i 1 w świętokrzyskim. 

21:30 Prognozę mamy za sobą, a więc warto powiedzieć coś o aktualnej sytuacji.
Najmocniej leje  w pasie od północnej części województwa lubelskiego i wschodniej świętokrzyskiego po małopolskie i zachód podkarpackiego. 

21:21 Na termometrach rano w piątek zobaczymy od 4-5 stopni Celsjusza na Pomorzu, 6-7 na zachodzie i północy, 9 w centrum, 10-11 na wschodzie i południowym-wschodzie do 12 kresek w rejonie Przemyśla. 
Wiatr powieje umiarkowanie i dość mocno, w porywach do 50 km/h nad morzem i Nizinie Szczecińskiej i 60-70 km/h na pozostałym obszarze naszego kraju.
W Tatrach dalszy ciąg śnieżyc niczym z amerykańskich filmów. Nasypie prawdopodobnie kolejnych 30-40 cm białego puchu. 

21:16 W nocy nadal pogodnie i bez opadów na zachodzie i północy.
Jeśli chodzi o pozostałe regiony, to ma padać i to wręcz ulewnie. Do północy najmocniej w pasie od Lubelszczyzny po Podkarpacie, Małopolskę, Górny Śląsk i Opolszczyznę. Później opady zaczną podchodzić pod Ziemię Łódzką i Mazowsze, w tym nad Warszawę i nad ranem dotrą w te rejony. Jednocześnie ulewy nieco zelżeją na samym Podkarpaciu, zwłaszcza na południu tego regionu.
Najwięcej wody spadnie w pasie od Katowic i Bielska Białej po Bochnię i Zakopane - od 30 do 40 mm, miejscami 50 mm. Na Podkarpaciu i Kielecczyźnie 20-30 mm, na Lubelszczyźnie i południu Mazowsza od 7 do 15 mm, a na Ziemi Łódzkiej i Mazowszu od 1 do 5 mm. 


21:06 Wysoko w Tatrach przez cały dzień przechodzić mają jutro potężne śnieżyce. Spasć może do 30, miejscami 40 centymetrów białego puchu w ciągu 12 godzin. 

21:03 Temperatura maksymalna jutro w dzień wyniesie od 8-12 stopni w regionach południowo-wschodnich, 14-16 na zachodzie, Pomorzu i południowym-zachodzie do 17-18 kresek na Mazowszu, Warmii i Podlasiu. Niestety silniejsze podmuchy wiatru do 50 km/h, a na wschodzie i częściowo południu do 60-70 km/h będą znacząco potęgowały odczucie zimna przez nasze organizmy.

20:56 Po południu i wieczorem w centrum, na zachodzie i północy utrzyma się sucha pogoda, w dwóch ostatnich nawet całkiem ładna. 
Na południu i wschodzie zawisną ciężkie chmury, z których popada deszcz. 
W ciągu dnia znad Ukrainy wejdzie nad nas silna ulewa. Już wczesnym po południem ulewnie padać będzie w województwach: małopolskim, podkarpackim i lubelskim. Do wieczora bardzo mocno zacznie lać również w śląskim, świętokrzyskim i na południu mazowieckiego. To jednak i tak będzie pikuś w porównaniu z tym, co dziać będzie się w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie natężenie opadów wyniesie od 7 do 12 mm na 3 godziny.
Ostatecznie przez cały dzień (12 godzin) w Małopolsce i na Podkarpaciu spadnie od 20 do 40 mm wody,  lokalnie na krańcach południowych nawet 50 mm. Na Górnym Śląsku, Kielecczyźnie, południu Mazowsza, w centrum i na południu Lubelszczyzny uzbiera się przeważnie od 10 do 20 mm wody. 

20:52  Jutro przed południem w większości kraju nie będzie padać. Mało tego! Na zachodzie i północy pojawią się rozpogodzenia.
Nie można tego powiedzieć o województwach południowych, gdzie nie zabraknie chmur i ma padać deszcz, na południowym-wschodzie intensywnie.

20:29 W Iwoniczu na Podkarpaciu w ciągu godziny potrafią spadać 4 mm wody.

20:20 Najnowsze dane wskazują, że do 20:00 najwięcej wody spadło na Bielsko Białą, bo aż 40 mm. Nie ulega wątpliwości, że dzisiejsze deszcze okazały się silniejsze, niż prognozowaliśmy, co nie napawa zapewne optymizmem na kolejne godziny. 
10 mm deszczu spadło na przykład na Zamość i Kraków, a 5 mm na Częstochowę. 

20:17 Wznawiamy relację. Nad województwa podkarpackie, małopolskie i lubelskie nasunęła się strefa intensywnych, ciągłych opadów deszczu. Powoli przemieszcza się ona na zachód. Niedługo rozleje się między innymi na Ziemi Świętokrzyskiej i w Krakowie.
To jednak i tak nie jest właściwa strefa opadów. Ta znajduje się obecnie nad Rumunią i południowymi Węgrami i dojdzie nad Polskę dopiero jutro nad ranem. 

16:16 Za około dwie, trzy godziny zaktualizujemy mapkę z prognozowaną sumą opadów do soboty. 

15:52 Stany wód w dorzeczu Górnej Wisły powoli, ale systematycznie rosną. Na szczęście wciąż układają się w przedziale stanów średnich i wysokich. 
Wyjątek stanowią trzy rzeki: Pszczynka w Pszczynie, Brynica w Kozłowej Górze i Czarna w Staszowie, gdzie woda przekracza stan ostrzegawczy, najmocniej w Pszczynie, bo o 30 centymetrów. 


15:45 Od rana intensywne deszcze przechodzą nad Małopolską, Górnym Śląskiem, częściowo Ziemią Świętokrzyską, Lubelszczyzną i Podkarpaciem. 
Do godziny 14 spadło od 6 mm deszczu w Krakowie, 7 mm w Lublinie, 8 mm w Katowicach do 24 mm w Zakopanem i 31 mm w Bielsku Białej. 
Można przypuszczać, że to  w tych miastach zostaną odnotowane najwyższe sumy opadów, tak, jak to miało miejsce podczas powodzi w 2010 roku. 

16:26 Stany ostrzegawcze odnotowano na Wiśle w Skoczowie,Na rzece Soła w Żywcu,Na Dunajcu w nowym Targu. Te dane są z godziny 6:00 i na pewno już uległy zmianie,gdyż nadal bardzo mocno pada w Małopolsce,w Bieszczadach i na Górnym Śląsk.

Na 12 stacjach wodowskazowych w Małopolsce i na 2 W podkarpackim zostały przekroczone stany alarmowe.

20:02 Niestety jest coraz gorzej na 19 stacjach w Małopolsce mamy już stany alarmowe.


Komentarze