piątek, 23 maja 2014

W SOBOTĘ MIĘDZY 8.30A 9.30 CZASU POLSKIEGO MOŻE SPADAĆ NAWET 1000 METEORÓW NA GODZINĘ

Na najbliższą sobotę 24 maja 2014 r. naukowcy zapowiadają kosmiczną ulewę. Przewidują, że na godzinę spadnie nawet tysiąc meteorów. Efekty specjalne roju możemy zaobserwować na niebie między 8.30 a 9.40 czasu polskiego. Najlepsze punkty obserwacyjne będą jednak w USA i Kanadzie, gdyż na tych obszarach w czasie widowiska będzie noc.
Meteory z roju Camelopardalis

Deszcz meteorytów który ma się pojawić w sobotę, będzie nietypowym zjawiskiem. Nazwa roju – Camelopardalidas - pochodzi od konstelacji gwiazd, znajdującej się w gwiazdozbiorze Żyrafy, tuż obok Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy.
Strumienie pozostawione przez kometę – 209P/ LINEAR mogą obfitować w sporą ilość jasnych zjawisk – od stu do czterystu w ciągu godziny, choć niektórzy naukowcy uważają, że może ich być nawet tysiąc.
- Z takimi rojami nigdy nic nie wiadomo; może być spektakularne widowisko, ale też kosmiczny niewypał – zastrzegał jednak Przemysław Żołądek, prezes Pracowni Komet i Meteorów.
Czego można się spodziewać?
I choć największe bombardowanie spodziewane jest na 8.30-9.40 czasu polskiego, to Żołądek radzi się nie przejmować. Przed lub za głównym strumieniem cząstek może istnieć mniejszy, o którym nie wiemy; a eksperci szacujący ten czas może po prostu się mylą – mówił Przemysław Żołądek.
Maksimum zjawiska jest przewidywane na godzinę 9.00. Jednak czasem zdarza się tak, że spadające gwiazdy występują wcześniej lub później niż zakładano. Naukowcy zachęcają by zachować czujność i wyjść na obserwację tego kosmicznego zjawiska. Następne takie wydarzenia przewidywane są na 2022 i 2045 rok.

Większe bolidy
John Bortle – specjalista od komet przewiduje, że meteoroidy z komety macierzystej roju – 209P/ LINEAR będą miały rozmiary większe niż ziarna piasku, co powinno obfitować w jaśniejsze bolidy. Mieszkańcy Ziemi będą mieli doskonałe warunki do obserwacji spadających gwiazd.
Prędkość Camelopardalidas wyniesie zaledwie 18 km/s. Są jednymi z najwolniejszych meteorów na niebie. Dla porównania Perseidy, które możemy zaobserwować w sierpniu pomiędzy 12 a 14 sierpnia, spadają trzy razy szybszej – 59 km/s.

Do zobaczenia na powierzchni Księżyca
Prócz Ziemi, która będzie przechodzić przez chmurę cząsteczek komety 209P LINEAR, spadające gwiazdy Camelopardalidas będzie można zobaczyć na Księżycu. Dzięki większym rozmiarom cząsteczek istnieje szansa, aby zobaczyć rój na tle nieoświetlonej powierzchni naszego satelity.

ŹRÓDŁO:LOSYZIEMI.PL

Komentarze