piątek, 17 października 2014

KOLEJNY WZROST AKTYWNOŚCI SŁONECZNEJ

Źródło: NASA/SDO
Dokładnie dwa dni temu na Słońcu powstał niezwykły rozbłysk słoneczny. Powstał z dawnego regionu 2173 i trwał blisko sześć godzin, co jest jednym z rekordów obecnego cyklu solarnego. NASA przyznała, że jego intensywność przytłoczyła możliwości pomiarowe umieszczonych w kosmosie obserwatoriów.  Dzisiaj plama ta znowu pokazała swój potencjał produkując rozbłysk M4.3
Flara została wygenerowana przez region którego jeszcze nie widać od strony Ziemi, dlatego nie jest oczekiwany wpływ tego zjawiska na naszą planetę. Prawdopodobnie odpowiedzialny za to jest to dawny rejon 2173, który połączył sie z regionem 2172. W tym momencie region ten bardzo powoli przesuwa się na widoczną z Ziemi część tarczy słonecznej i ze zdjęć jakimi aktualnie dysponujemy wynika, że jest on bardzo aktywny.
File 38636
Ten sam region dwa dni temu wyprodukował bardzo silny rozbłysk, który ziemskie instrumenty oszacowały jako M2.2. Tak jak wtedy pisano w serwisie zmianysolarne.pl, rozbłysk okazał się być dużo większym zjawiskiem, co na drugi dzień potwierdziły agencję zarówno NOAA jak i NASA. Można szacować że był to rozbłysk w granicach X5-X10. Obecnie dawny rejon 2173 bardzo powoli przesuwa się na zachód więc dysponujemy bardzo małą ilością jego zdjęć.
File 38637
Wyraźnie widać, że w okolicy rejonu tworzą się bardzo duże łuki magnetyczne co zwiastuje dalszą aktywność tego regionu. Nad równikiem Słońca powinien pojawić się jeszcze jeden aktywny region, wiele wskazuje na to że w najbliższych dniach czeka nas wzrost aktywności słonecznej i duże prawdopodobieństwo wystąpienia rozbłysków nawet klasy X.

Komentarze