czwartek, 27 listopada 2014

ROSYJSCY NAUKOWCY ZBADALI NIEZWYKŁY SYBERYJSKI KRATER

Źródło: Internet
Jakiś czas temu donosiliśmy o pojawianiu się dziwnych kraterów, które odnaleziono na półwyspie Jamalskim. Rosyjskim naukowcom udało się zbadać krater. Opuścili się nawet na linach na samo dno.
Wcześniej pojawiły się sugestie, że kratery te powstają na skutek dekompozycji hydratów metanu w wiecznej zmarzlinie. Teoria ta została w pewnym stopniu zweryfikowana. Podczas badań wykonanych w sierpniu tego roku, powietrze na zewnątrz kraterów miało bardzo wysokie stężenie metanu, wynoszące około 9,6%. Zwykłe stężenie tego gazu wynosi mniej więcej 0,000179%.
Specjaliści z Rosyjskiej Akademii Nauk, postanowili pogłębić wiedze na temat tych struktur udając się tam ze sprzętem umożliwiającym zejście na dół kraterów. Dokonali tego i zebrali kolejne cenne dane, które pozwolą rzucić nieco więcej światła na sposób powstawania takich anomalii.
Wciąż trzeba jeszcze ustalić jak duże ocieplenie wiecznej zmarzliny wywołało powstawanie tych struktur. Nie wydaje się możliwe, aby tylko dwa lata ocieplenia zdołały doprowadzić do tak daleko idących zmian geologicznych. Nie można wykluczyć, że są jeszcze inne czynniki wpływające na kumulowanie się metanu i po jakimś czasie inicjujące jego eksplozję.
Specjaliści mają teraz zamiar wykonać model matematyczny wiecznej zmarzliny, co ma pomóc w symulowaniu skutków dekompozycji hydratów metanu. Następnie planowane są badania kolejnych trzech znanych kraterów tego typu, aby sprawdzić, czy założenia symulacji były słuszne.

Komentarze