Aktywność słoneczna wzrasta obecnie do bardzo wysokiego poziomu. Grupa plam 2242 od jakiegoś czasu emituje liczne rozbłyski, a dzisiaj w nocy wygenerowała flarę która osiągnęła maksymalną siłę X1.8
Rozbłysk był bardzo gwałtowny i dość szybko osiągnął swoje maksimum, a od jego początku do zakończenia upłynęła blisko godzina. Sugeruje to, że mogło powstać CME(koronalny wyrzut masy). Rejon 2242 wciąż znajduje się w pozycji geoefektywnej i jeżeli plazma uwolniła się, to dotrze do ziemskiej magnetosfery powodując silną burzę geomagnetyczną. Obecnie trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na zdjęcia z koronografów.
Warto też wspomnieć, że podczas wczorajszego rozbłysku M6.9 z rejonu 2241 powstało tzw. "Full Halo CME". Duży komponent plazmy dotrzę do Ziemi w niedzielę i może wywołać burze geomagnetyczną nawet na poziomie G3. Daje to bardzo dużą szansę na zobaczenie zorzy polarnej nawet w centrum naszego kraju.
Wczoraj, w obrębie rejonu 2242 powstawały nowe plamy "Delta" które jeszcze bardziej zwiększyły potencjał tego regionu. Na efekty tego nie musieliśmy długo czekać, ponieważ zarówno region 2241 jak i 2242 posiadają konfigurację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" i zachwały duży potencjał do wyprodukowania jeszcze silniejszego rozbłysku niż ten który miał właśnie miejsce.