Źródło: NASA
Pokrywa lodowca Vatnajokull, znajdującego się nad kraterem wulkanu Bardarbunga jest na tyle silna, że skierowała magmę w kierunku pobliskiego pola lawowego. Od jakiegoś czasu trwa tam erupcja szczelinowa i emisja dużej ilości gazów wulkanicznych. Lawy jest tak dużo, że utworzyła małe jeziorko.
Niezwykły płonący akwen został sfotografowany za pomocą satelity należącego do NASA. Ma on około 80 metrów kwadratowych. Rosnące rozmiary świadczą o tym, że Bardarbunga ma jeszcze duży potencjał na tym etapie erupcji.
Na dodatek wcale nie ustaje aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanu. Oznacza to, że żywioł nadal jest groźny i w czwartek rano zanotowano dosyć silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,3 stopni w skali Richtera. Oprócz niego zanotowano tego dnia jeszcze 40 wstrząsów
Wulkanolodzy od dawna ostrzegają, że duża erupcja wulkanu Bardarbunga może spowodować chaos w ruchu lotniczym nad Europą. Według niektórych ekspertów wybuch tego islandzkiego olbrzyma miałby siłę sprawczą, aby obniżyć czasowo temperaturę na Ziemi. Tak jak doszło do tego po erupcji Pinatubo w 1991.