środa, 25 lutego 2015

MOKRO I TROCHĘ CHŁODNIEJ

We wtorek, po wielu dniach monotonnej pogody, w końcu zaczęły zachodzić zmiany. Niebo zachmurzyło się, temperatura od zachodu zaczęła spadać, a z nieba w wielu miejscach padał słaby deszcz, a w nocy na krańcach południowych także deszcz ze śniegiem i śnieg. Na przykład w Wiśle spadły 4 centymetry świeżej pokrywy.
Prześledźmy teraz dokładnie, z jaką pogodą przyjdzie nam się zmagać w Polsce dzisiaj i podczas kolejnych dwóch dób.

SYTUACJA BARYCZNA
Nad północnym Atlantykiem, a także w Basenie Morza Śródziemnego znajdują się dwa, głębokie układy niskiego ciśnienia, które skutecznie psują pogodę na przeważającym obszarze Europy, niosąc chmury, wiatr i dość intensywne opady. 
W miarę spokojna aura, bez deszczu i z rozpogodzeniami utrzymała się jedynie w rejonie Hiszpanii i Rosji, które są pod wpływem dość sporych układów wysokiego ciśnienia. Nie są one jednak w stanie wygrać walki z niżami. 

PODZIAŁ POGODOWY
Dzisiaj Polska zostanie dość niesprawiedliwie podzielona ze względu na aurę. W pasie od Pomorza i zachodniej Warmii po Dolny Śląsk cały dzień minie dość pogodnie, z licznymi przejaśnieniami, a nawet rozpogodzeniami. Dopiero wieczorem lokalnie na północnym-zachodzie może przelotnie pokropić.
Nie można tego powiedzieć o reszcie RP, która nie może liczyć na dłuższe chwile ze Słońcem. Zamiast tego będzie bardzo pochmurno i pojawią się słabe opady deszczu, a na krańcach południowych również deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Nie wykluczamy, iż mieszane opady osiągną nawet Kraków i Katowice. 
Późnym popołudniem i wieczorem na południu Górnego Śląska i Podkarpacia, a także w Małopolsce popada mocniej.
CHŁODNIEJ
Opady sprawią, że w środę zrobi się chłodniej. Przewidujemy maksymalnie od 1 stopnia ciepła na Podhalu, 2-3 na Pogórzu Karpackim, 4-6 w centrum, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na zachodzie województwa świętokrzyskiego, 7-8 w głębi kraju do 9 st. C. na krańcach południowo-wschodnich.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie. 

MOKRA NOC
W nocy od Dolnego Śląska po zachodnią Warmię i Pomorze w dalszym ciągu pogodnie.
Na pozostałym obszarze RP pochmurno, z opadami, które na Górnym Śląsku i w Małopolsce mogą być intensywne. Na ogół spodziewamy się deszczu, ale z pewnością miejscami w województwie opolskim, śląskim, małopolskim i łódzkim spadnie także deszcz ze śniegiem bądź mokry śnieg. W Beskidach i na Podhalu wieścimy tylko śnieg, którego może przybyć w ciągu 12 godzin nawet do 5-10 centymetrów.
Rano najzimniej będzie na Pomorzu Zachodnim - od -5 do -3 stopni. Na Dolnym Śląsku, Żuławach i Podhalu -2/-1, 0-2 od Warmii po Opole, Katowice i Kraków do 3-4 st. C. na wschodzie.
Wiatr powieje przeważnie słabo, jedynie na południowym-wschodzie umiarkowanie. 

PROGNOZA POGODY NA CZWARTEK I PIĄTEK
W czwartek bez zmian. Zachód i Pomorze pogodne i suche. 
Poza tym sporo chmur i zwłaszcza na południu występować mają stopniowo słabnące opady deszczu (punktowo deszczu ze śniegiem), a na Podhalu i w Beskidzie Żywieckim samego śniegu.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 0-2 stopni na południu Małopolski i Górnego Śląska, 3-4 na Pogórzu Karpackim, 5-6 na południu, północnym-wschodzie i w rejonie Zatoki Gdańskiej do 7-9 kresek w głębi kraju. 
Wiatr słaby i umiarkowany. 

W piątek na chwilę znowu zrobi się trochę cieplej. Zapowiadamy od 4-6 stopni w miejscowościach podgórskich, na Podlasiu i w Trójmieście do 7-9 st. C. na pozostałym obszarze RP.
W dzień najlepszej pogody ponownie spodziewamy się na zachodzie, gdzie pojawi się sporo przejaśnień, a jakieś niewielkie opady wystąpią najwcześniej wieczorem.
W innych regionach od rana do wieczora sporo chmur, z niewielkimi przejaśnieniami. Od czasu do czasu w wielu miejscach przelotnie popada deszcz, a na Podhalu deszcz ze śniegiem. 
Wiatr słaby i umiarkowany. 

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 1702-

Komentarze