sobota, 21 lutego 2015

POCZĄTEK POWAŻNYCH ZMIAN


Sobota nie zaczęła się zbyt sympatycznie, ponieważ na przeważającym obszarze RP było chłodno i pochmurno. Na szczęście w ciągu dnia od południa szybko zaczęło przybywać rozpogodzeń, dzięki którym nie dość, że zrobiło się dużo przyjemniej, to jeszcze temperatura mogła znowu w wielu miejscach dojść do 10-12 stopni Celsjusza.
A z jaką pogodą przyjdzie nam się zmierzyć w niedzielę? Zobaczmy.

SYTUACJA BARYCZNA
Nad Włochami powstał spory ośrodek niżowy, w obrębie którego występują potężne opady deszczu o natężeniu nawet 50 mm w ciągu 12 godzin. Na ulewę szykuje się między innymi Rzym i Neapol.
Dość pochmurno i mokro jest również na zachodzie, północy i częściowo w centrum Europy, ale opady nie są tak silne, jak na Półwyspie Apenińskim. 
Wyże mają coraz mniejszy wpływ na aurę na naszym kontynencie. Jako tako poprawiają aurę na wschód od naszego kraju i w Hiszpanii i Portugalii, gdzie pada co najwyżej słabo, a niebo lokalnie na dłużej się wypogadza. 

SPORO CHMUR I SŁABE OPADY DESZCZU
Niedzielne przedpołudnie zapowiada się na ogół pochmurno, z przejaśnieniami na wschodzie i południu. W pasie od Pomorza Gdańskiego po Dolny Śląsk nie wykluczamy symbolicznych opadów deszczu bądź mżawki.
W drugiej części dnia wciąż przewaga chmur. Na dłuższe chwile ze Słońcem możemy liczyć na południowym-wschodzie i zachodzie. 
Szczególnie od Mazur po Śląsk wystąpi prawdopodobnie lokalny, delikatny deszcz lub mżawka, który do wieczora obejmie jeszcze Mazowsze, Ziemię Świętokrzyską i Małopolskę. 
Niedziela bez opadów minie właściwie tylko na północnym-zachodzie, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.
DUŻA RÓŻNICA W TEMPERATURZE
Jutro nad północ i zachód naszego kraju napłynie chłodniejsze powietrze i termometry wskażą tam maksymalnie 4-6 stopni. W centrum cieplej - od 7 do 9 kresek, a na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie i południu Mazowsza prognozujemy nawet 10-12 st. C.!
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie. 

BEZ WIĘKSZYCH ZMIAN W NOCY
W nocy na wschodzie i południowym-wschodzie, a początkowo także na Śląsku i w dzielnicach centralnych pochmurno, ze słabymi opadami deszczu, mżawki i deszczu ze śniegiem. Na Podhalu opady mogą mieć charakter marznący, powodujący gołoledź.
Tymczasem na zachodzie i północy w pierwszej części nocy będzie pogodnie. Później szybko się zachmurzy, ale nie będzie jeszcze padać.
Ranek bez mrozu minie na południu, południowym-wschodzie, zachodzie i Wybrzeżu, gdzie zapowiadamy od 0 do 2 stopni powyżej zera. W głębi kraju i na Podhalu chwyci już lekki mróz do -2 st. C., z kolei na najchłodniejszej Warmii i Suwalszczyźnie, a także na północy Mazowsza słupek rtęci obniży się do -3/-5 kresek.
Wiatr na ogół powieje słabo, wyłącznie na zachodzie i Pomorzu umiarkowanie.

Na początku tygodnia zmiany w pogodzie rozpoczną się na dobre. 
W części Polski temperatura spadnie w dzień do 1-3 stopni i popada deszcz ze śniegiem i śnieg. Gdzie dokładnie? O tym dowiecie się Państwo jutro około godziny 11-12, kiedy opublikujemy prognozę tygodniową! Zapraszamy.


ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 1702-

Komentarze