Początek tygodnia nie zachwyca pogodowo.
Dzisiaj w większości kraju wisiał na niebie stratus, punktowo symbolicznie padało, a temperatura oscylowała w okolicach zera bądź lekko powyżej.
Słonecznie było tylko w górach i na wschodzie, ale za to termometry pokazywały tam jeszcze niższe wartości, np. w Suwałkach i Mikołajkach zmierzono maksymalnie -2 stopnie.
Sprawdźmy teraz, czy we wtorek dalej będziemy męczyli się z niskimi chmurami, czy aura ulegnie poprawie.
SYTUACJA BARYCZNA
Nad Białorusią znajduje się potężny wyż, w centrum którego ciśnienie niebawem wzrośnie do 1044 hektopaskali. Współpracuje on z kolejnym układem wyżowym, który usadowił się na zachód od Francji.
W ten oto sposób na przeważającym obszarze Europy panuje spokojna pogoda, z licznymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami (jeśli ustąpią stratusy), bez opadów, ale z umiarkowanym, niezbyt przyjemnym wiatrem, który zwłaszcza na wschodzie Starego Kontynentu, gdzie zalegają dodatkowo zimne masy powietrza, mocno potęguje odczucie zimna.
Niże i fronty atmosferyczne odsunęły się na południe, południowy-wschód i północny-zachód Starego Kontynentu i to tam mamy teraz do czynienia z chmurami opadami, punktowo dość intensywnymi.
POWRÓT SŁOŃCA
Po dwudniowej przerwie, jutro znowu do całej Polski powróci piękna aura. Od rana do wieczora, od Bałtyku po Tatry prognozujemy dużo Słońca, które w wielu miejscach będzie świecić na bezchmurnym niebie. Jakieś chmury mogą pojawiać się wyłącznie w górach, a także na zachodzie i Wybrzeżu, ale na sto procent nie przyniosą żadnego deszczu.
CIEPLEJ
Dzisiaj w całej Polsce zrobiło się znacznie zimniej, niż w ostatnich dniach.
We wtorek na szczęście zaczniemy powoli wracać do stanu sprzed kilku dób. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie bowiem od -1 stopnia na Suwalszczyźnie i 0 na wschodzie, 1-2 w centrum, 3-4 w pasie od Pomorza Zachodniego, przez Wielkopolskę po Górny Śląsk i zachodnią Małopolskę do 6-7 kresek na południowym-zachodzie.
Wiatr umiarkowany, lokalnie nieco silniejszy, w porywach do 30-45 km/h.
MROŹNA NOC
W nocy na wschodzie, południu i w centrum niezmiennie będzie bardzo pogodnie, z czystym niebem.
W głębi kraju zachmurzenie wzrośnie do umiarkowanego i dużego, ale według obecnych prognoz nie powinno padać.
Temperatura nad ranem wyniesie od około -1/1 stopnia w pasie od Pomorza po Dolny Śląsk, -2/-4 w dzielnicach centralnych do -5/-7 st. C. na wschodzie, w Małopolsce, na Górnym Śląsku i częściowo Opolszczyźnie i nawet -8/-11 stopni w miejscowościach podgórskich i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Wiatr na południu wiać ma słabo, poza tym umiarkowanie, na Wybrzeżu w porywach do 45 km/h.
PROGNOZA POGODY NA ŚRODĘ I CZWARTEK
W środę pogoda znowu nieco się pogorszy. Przede wszystkim mamy tu na myśli strefę zwiększonego zachmurzenia, która do wczesnego popołudnia obejmie cały nasz kraj. Na tym się jednak prawdopodobnie skończy, ponieważ nie będzie ono niosło na ogół żadnych opadów. Tylko na Mazurach po południu nie wykluczamy słabego deszczu bądź deszczu ze śniegiem.
Przyjemnie ciepło: słupki rtęci w najcieplejszej chwili dnia pokażą od 1-2 stopni na Podhalu, 3-5 na wschodzie, południu i w centrum do 6-7 st. C. na zachodzie, Pomorzu i Kujawach.
Wiatr powieje umiarkowanie.
W czwartek na wschodzie znowu się ochłodzi - wieścimy tam od 1 do 3 kresek ciepła. W centrum bez większych zmian - około 4-5 stopni, a na zachodzie zrobi się...cieplej. Wzdłuż granicy z Niemcami i na południowym-zachodzie prognozujemy nawet 8-9 st. C.
Jeśli chodzi o pogodę, to w pasie od Podlasia po Podkarpacie cały dzień minie nieprzyjemnie, z chmurami i słabymi opadami deszczu, mżawki i deszczu ze śniegiem. W głębi kraju zupełnie inaczej: będzie sucho i nie zabraknie przebłysków Słońca.
Wiatr słaby i umiarkowany.
ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 1702-