środa, 25 marca 2015

GOLFSZTROM SŁABNIE: CZY GROZI NAM NOWA EPOKA LODOWCOWA ?

Źródło: en.wikipedia.org
Klimatolodzy sugerują, że w ciągu ostatnich 45 lat, ze względu na globalne ocieplenie, doszło do tak znacznego topnienia pokrywy lodowej Grenlandii, że miało to znaczący wpływ na temperaturę ciepłego Prądu Zatokowego - Golfsztromu. Wyniki badań w tym zakresie zostały właśnie opublikowane w czasopiśmie Nature Climate Change.
Golfsztrom to potężny, ciepły prąd oceaniczny, który zapewnia łagodny klimat między innymi w Europie Zachodniej. Dzięki najnowszemu badaniu między innymi koralowców, osadów na dnie oceanu, a także lodu, naukowcy byli w stanie odtworzyć zmiany, jakie zaszły w ciągu 900 lat płynięcia Prądu Zatokowego. Wyniki wskazują, że w ciągu ostatnich 45 lat doszło do istotnych zmian, których nigdy wcześniej nie obserwowano. Golfsztrom, a konkretnie jego przedłużenie, Prąd Północnoatlantycki, spowolnił i stał się chłodniejszy.
Naukowcy uważają, że paradoksalnie powodem tego może być globalne ocieplenie, które z przyczyniło się do topnienia pokrywy lodowej. Zimna i zdecydowanie mniej słona woda, która powstała w wyniku topnienia. Woda miesza się i powoduje jego ochłodzeni i spowolnienie.
Eksperci sugerują, że to ochłodzenie nie powoduje zagrożenia nową epoką lodowcową, ale może mieć zauważalny wpływ na klimat w Europie i Ameryce Północnej. 

Klimatolodzy przyznają, że konieczne będzie uwzględnianie odkrytych przez nich zmian w budowie nowych modeli klimatycznych.
Źródło: zmianynaziemi.pl

Komentarze