wtorek, 21 kwietnia 2015

CZY ZAGRAŻA NAM DUŻA ERUPCJA WULKANICZNA?

Skala VEI-Źródlo: templeofmut.wordpress.com
Coraz więcej specjalistów zaczyna głośno mówic o ryzyku, jakie stoi przed Ziemią w związku z możliwym wystąpieniem katastrofalnej erupcji wulkanicznej. Prawdopodobieństwo takiej katastrofy do końca XXI wieku, według europejskich naukowców jest obecnie szacowane na około 5-10%.

Ostatnia duża erupcja wulkanu na ziemi to wybuch wulkanu Tambora w 1815 roku. Jak przypominają autorzy raportu, w przeszłości potężne erupcje wulkanów często prowadziły do ​​masowego wymierania zwierząt, w tym dużych ssaków i roślin. Jako przykład, naukowcy podają tak zwane wielkie wymieranie permskie, kiedy masowe erupcje syberyjskich wulkanów doprowadziły do zniszczenia 96% gatunków zwierząt morskich i około 70% z tych, które żyły na lądzie.
Wspomniany wybuch wulkanu Tambora sprzed 200 lat w skali eksplozywności VEI osiąga poziom 7. Eksplozja spowodowała śmierć 71 tysięcy osób, a także wulkaniczną zimę. Rok 1815 był zapamiętany jako rok bez lata. W wielu krajach na całym świecie zapanował nieurodzaj i towarzyszący mu głód.
W raporcie zwraca się uwagę, że w ciągu ostatnich dwóch stuleci, populacja Ziemi wzrosła siedmiokrotnie i według raportu podobna katastrofa naturalna w naszych czasach, będzie oznaczała utratę życia znacznie większej liczby osób. Bezpośrednie straty na skutek takiej potencjalnej katastrofy oszacować kilka miliardów dolarów rocznie, a szkody spowodowane przez globalny system gospodarczy, a także przemysłu będzie wiele razy więcej.
Wezwano władze wszystkich krajów, aby skupić się na stworzeniu globalnego systemu, który pozwoli naukowcom monitorować stan potencjalnie niebezpiecznych wulkanów. Taki system, według raportu, będzie pozwalał szybko reagować na potencjalnie katastrofalne zdarzenia naturalne i powinien znacznie zmniejszyć liczbę ofiar, a także pozwolić uniknąć ogromnych strat gospodarczych. Według wstępnych szacunków koszt budowy takiego globalnego systemu nie przekroczy 400 milionów dolarów, co zdaniem naukowców, w porównaniu do wielu miliardów potencjalnych szkód, jest to kwota niewielka.
Źródło: zmianynaziemi.pl

Komentarze