poniedziałek, 13 kwietnia 2015

NIEZBYT CIEPŁO; MIEJSCAMI POPADA


W poniedziałek nad Polską przechodził front atmosferyczny, który w całym kraju przyniósł wzrost zachmurzenia, przelotne, ale bardzo intensywne opady deszczu, a punktowo także wyładowania atmosferyczne. 
Najgorszy okazał się jednak wiatr, który w porywach osiągał nawet 70-90 km/h, w związku z czym łamał drzewa i pozbawiał prądu.
Przed frontem płynęło jeszcze ciepłe powietrze, dlatego na Podkarpaciu i w Małopolsce mieliśmy w samo południe i wczesnym popołudniem 17-19 stopni, ale od razu po jego przejściu atakował chłód i temperatura nie była już w stanie przekroczyć 8-12 kresek.
Zobaczmy teraz, czy we wtorek mamy szansę na poprawę aury. 

SYTUACJA BARYCZNA
Europa Północna i Wschodnia niezmiennie od kilku dni pozostają w zasięgu licznych niżów i frontów atmosferycznych, w obrębie których leje, wieje i jest niezbyt ciepło.
Tymczasem w rejonie niemieckiej Bawarii znajdzie się niebawem centrum układu wysokiego ciśnienia, w którym ciśnienie wzrośnie nawet do 1030 hektopaskali. 
Mniej więcej na południe od linii Dublin-Warszawa zagwarantuje on w miarę przyjemną pogodę, z pojawiającym się Słońcem i rosnącą temperaturą. Deszcz, jeśli się pojawi, to będzie słaby i przelotny.

CZASEM SŁOŃCE, CZASEM DESZCZ
Jutro najspokojniejszą pogodę zapowiadmy na południu Polski, gdzie nie powinno padać i od czasu do czasu pokaże się Słońce.
Na pozostałym obszarze RP już tak przyjemnie nie będzie. Jeszcze przed południem pierwsze, przelotne opady deszczu pojawią się prawdopodobnie na Mazurach i być może na wschodzie. 
Późnym popołudniem i pod wieczór mokro zrobi się już na całej północy, gdzie znad Bałtyku nadciągnie ciepły front atmosferyczny, z kolei do 22 opady mogą podejść nawet pod pas dzielnic centralnych. 
Na ogół padać ma słabo, tylko gdzieniegdzie na północy deszcz będzie mocniejszy. 
CHŁODNO
Po ostatnich 23 stopniach, jutro będzie nawet o 15 stopni mniej. Najchłodniejsze okaże się Pomorze, Podhale, Podlasie i Warmia, gdzie słupki rtęci pokażą 8-9 st. C. W głębi kraju zapowiadamy 10-11 kresek, 12-13 na Nizinie Szczecińskiej, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Opolszczyźnie do 14 st. C. na południu Ziemi Lubuskiej.
Wiatr wiać ma umiarkowanie i dość mocno, ale już nie do 90 km/h, a co najwyżej do 50 km/h.

W NOCY POPADA
Nocą na zachodzie, Śląsku i w Małopolsce będzie pogodnie i bez opadów.
Poza tym zachmurzenie duże i okresami popada deszcz przemieszczający się z północnego-zachodu i zachodu na wschód i południowy-wschód; na Podlasiu i Warmii początkowo nieco silniejszy.
Ciepło: nad ranem termometry pokażą od 2-3 stopni na Podhalu, 4-6 na wschodzie, północy i w Małopolsce do 7-9 kresek na pozostałym obszarze RP.
Wiatr powieje umiarkowanie i dość mocno, w porywach do 55 km/h, a na Wybrzeżu do 60-70 km/h. 

PROGNOZA POGODY NA ŚRODĘ I CZWARTEK
W środę w regionach wschodnich i północnych cały czas sporo chmur z opadami deszczu, ale niezbyt silnymi. Napada co najwyżej 5 mm wody.
W głębi kraju jeśli popada, to symbolicznie. W zamian za to z każdą godziną pojawiać będzie się coraz więcej rozpogodzeń, które nasuwać mają się znad Niemiec i Czech.
Temperatura maksymalna mocno poszybuje w górę: wieścimy od 10-12 stopni na Warmii, Podlasiu i Suwalszczyźnie, 14-16 w centrum, ok. 17 na południu do 18-20 st. C. na zachodzie i południowym-zachodzie.
Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 40-55 km/h.

W czwartek czeka nas ogromny kontrast termiczny między północną a południową Polską. Podczas, gdy na Pomorzu, Kujawach i Mazurach zanotujemy zaledwie 8-12 stopni, to w centrum zapowiadamy już 13-16 kresek, a na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Zamojszczyźnie i Ziemi Świętokrzyskiej od 18 do 22 st. C., a jeśli dobrze pójdzie to nawet 23-24 st. C.!
Na północy i w centrum powinno być dość pogodnie, z rozpogodzeniami, choć istnieje pewne prawdopodobieństwo, że na północnym-wschodzie pokropi.
Z kolei w województwach południowych w drugiej części dnia zacznie uaktywniać się front atmosferyczny, który przyniesie opady deszczu i burze, którym towarzyszyć może ulewny deszcz, silny wiatr, a nawet grad. 
Niektóre modele sugerują na dodatek wieczorne zafalowanie na froncie, co spowodowałoby powstanie wielkoskalowej struktury z dość intensywnymi opadami deszczu. Czy tak rzeczywiście będzie? Na odpowiedź jest jeszcze za wcześnie.

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, poz. 1702

Komentarze