Jeszcze tydzień temu Polska była pod wpływem zimnego i wilgotnego powietrza, które sprawiło, że pojawiały się opady deszczu i śniegu, a temperatura w wielu miejscach nie była w stanie przekroczyć 10 stopni. Całości dopełniał silny wiatr.
Na szczęście w ostatnich dniach wszystko się zmieniło: pokazało się Słońce i zrobiło się dużo cieplej - prawie w całej Polsce słupki rtęci pokazały w cieniu 22-24 st. C. Chcielibyśmy zapewne, aby taka aura utrzymała się w nowym tygodniu. Czy mamy na to szansę? Zobaczmy.
PONIEDZIAŁEK, 27. KWIETNIA
Jutro najgorsza pogoda zapanuje nad morzem, gdzie od rana do wieczora dominować mają chmury z opadami deszczu, ale niezbyt silnymi.
Poza tym początkowo dość pogodnie, ale z biegiem dnia, zwłaszcza na zachodzie i północy, na skutek przybliżania się chłodnego frontu atmosferycznego zaczną powstawać najpierw pojedyncze formacje burzowe, które później będą łączyć się w większe struktury, niosące wyładowania atmosferyczne, ulewy do 10-20 mm, wiatr do 80-90 km/h i grad o średnicy 1-2 centymetrów.
Na chwilę zrobi się bardzo ciepło, punktowo wręcz gorąco: prognozujemy od 20-23 stopni na północy do 24-26 st. C. w centrum i na południu. Tylko w rejonie Wyspy Wolin przez chmury i opady nie więcej, niż 12 st. C.
Wiatr umiarkowany.
WTOREK, 28. KWIETNIA
We wtorek na Pomorzu, Kujawach i zachodzie (oprócz krańców północno-zachodnich) pochmurno z przelotnymi i ciągłymi opadami deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym. W Sudetach sypnie także śniegiem, z kolei na Przedgórzu Sudeckim może pojawić się śnieg z deszczem.
W głównej strefie opadów będzie jednocześnie bardzo zimno - ledwie 6-10 stopni, a w Sudetach 4-5. Odczucie zimna spotęguje dodatkowo silny wiatr.
Na pozostałym obszarze RP dużo cieplej: na Górnym Śląsku i w centrum 16-19 stopni, 20-22 w Małopolsce do 24-26 st. C. na Podlasiu, wschodzie Mazowsza i Lubelszczyźnie. Pogodnie zapowiada się tam jednak jedynie poranek. Później szybko zaczną budować się chmury burzowe, które zwłaszcza od Podlasia po Małopolskę i Górny Śląsk, a wieczorem też Podkarpacie i Lubelszczyznę przyniosą gwałtowne burze z gradem o średnicy 2 centymetrów, deszczem do 20-30 mm i wiatrem, który w porywach może dochodzić do 90 km/h.
ŚRODA, 29. KWIETNIA
W nocy na wschodzie i w Małopolsce czekają nas dalsze ulewy, a początkowo również burze. Miejscami spadnie nawet 15-20 mm deszczu a w górach 15-20 cm śniegu. Nie wykluczamy, że biały puch pojawi się także na Podhalu.
W dzień zanikającego deszczu spodziewamy się jeszcze od Podlasia po Podkarpacie.
Na pozostałym obszarze RP powinno być w miarę pogodnie. Jeśli gdzieś popada, to bardzo słabo.
Dużo chłodniej: wieścimy maksymalnie od 8-10 stopni nad morzem i na Podhalu do 12-14 kresek w głębi kraju.
Wiatr wiać ma umiarkowanie, lokalnie dość mocno, w porywach do 50-60 km/h.
CZWARTEK, 30. KWIETNIA
Czwartek do południa w całej Polsce zapowiada się pogodnie. Niestety później od strony Niemiec zaczną nasuwać się kolejne chmury frontu atmosferycznego, które pod wieczór w województwach zachodnich przyniosą opady deszczu.
Cieplej: od 13-15 stopni na wschodzie i Pomorzu, 16 w centrum do 17-18 kresek na Ziemi Lubuskiej, Śląsku i w zachodniej Małopolsce.
Wiatr powieje umiarkowanie, na zachodzie i Wybrzeżu mocniej, do 55 km/h.
PIĄTEK, 1. MAJA
Piątek zapowiada się nieprzyjemnie. W całej Polsce przeważać ma bowiem duże zachmurzenie z licznymi opadami deszczu, okresami dość intensywnymi i burzami. Na domiar złego cały czas wiać ma nieprzyjemny wiatr, w porywach do 40-60 km/h.
Najcieplej na Roztoczu - jeszcze 17-19 stopni. Poza tym co najwyżej 14 kresek, a w opadach 7-8 st. C.
SOBOTA, 2. MAJA
W sobotę czeka nas typowa przeplatanka pogoda. Nie zabraknie rozpogodzeń, ale będzie też sporo momentów pochmurnych, z przelotnymi opadami deszczu, a gdzieniegdzie nawet z burzami.
Chłodno: termometry około 15 wskażą od 10-12 stopni na Podhalu i nad morzem do 13-15 kresek na pozostałym obszarze RP.
Wiatr umiarkowany, nad morzem silniejszy, dochodzący do 60 km/h.
NIEDZIELA, 3. MAJA
W niedzielę podobnie: czasem Słońce, czasem słaby deszcz.
Zrobi się jednak nieco cieplej: prognozujemy od 11-13 stopni na północy i Pogórzu Karpackim, 14-15 w centrum do 16-18 st. C. miejscami w dzielnicach południowych.
Wiatr osłabnie.
ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, poz. 1702