sobota, 30 maja 2015

CZY UTRATA LODU NA PÓŁWYSPIE ANTARKTYCZNYM WPŁYNIE NA ZIEMSKĄ GRAWITACJĘ ?


Źródło: pl.pzm.wikia.com
Grupa uczonych z University of Bristol zainteresowała się zaobserwowaną niedawno nagłą utratą lodu w uważanych dotychczas za stabilne regionach Antarktyki. Ich zdaniem lodu ubyło na tyle dużo, że może to wpłynąć na dystrybucję masy na naszej planecie, co przekłada się na zmianę siły ziemskiej grawitacji w tym regionie świata.
Naukowcy przeanalizowali dane zebrane przez satelitę CryoSat-2. Urządzenie to porusza się na orbicie na wysokości około 700 km i stale wykonują zdjęcia radarowe pokryw lodowych na biegunach. Z danych wynika, że jeszcze do 2009 roku nic nie wskazywało na to, że na Półwyspie Antarktycznym dzieje się coś niepokojącego. Potem jednak zmiany przyspieszyły a od lipca 2010 do kwietnia 2014, roztopiło się tam 56 miliardów ton lodu.
Naukowcy przyznają, że to zaskakujące, ponieważ nigdy przedtem, w tym regionie nie odnotowano topnienia lodu na taką skalę. Wcześniejsze obserwacje wykazały, że na topnienie lodu narażona jest pokrywa lodowa Antarktydy Zachodniej, ale naukowcy nie zaobserwowali wcześniej podobnych procesów, w południowej części Półwyspu Antarktycznego.
Naukowcy sugerują, że za tak znacznym spadkiem lodu w tym obszarze stoją zmiany w temperaturze prądów oceanicznych opływających Antarktydę. Jest to jednak tylko niepotwierdzona danymi hipoteza. Więcej informacji na temat raportu brytyjskich klimatologów można znaleźć w czasopiśmie Nature.
Źródło: zmianynaziemi.pl

Komentarze