Pora teraz zobaczyć, z jaką pogodą przyjdzie nam się zmierzyć w dniu jutrzejszym.
SYTUACJA BARYCZNA JUTRO W POŁUDNIE (źródło: http://www.knmi.nl/)
LOKALNIE POPADA
Jutro w pierwszej części dnia na ogół będzie pogodnie, z umiarkowanym i dużym zachmurzeniem i bez opadów. Tylko w regionach południowych okresami pojawią się przelotne opady deszczu.
Po południu na południu, a także na zachodzie, w środowisku podwyższonej chwiejności atmosfery CAPE powstawać będą komórki burzowe, charakteryzujące się występowaniem przelotnych i obfitych opadów deszczu do 10-15 mm, wyładowań atmosferycznych, wiatru do 70 km/h i gradu o średnicy 1 centymetra.
Na pozostałym obszarze RP powinno być stosunkowo pogodnie. Punktowo może jednak wystąpić drobny deszczyk.
UMIARKOWANIE CIEPŁO
Najchłodniej będzie jutro na Podhalu - 14 stopni, a także w Małopolsce, na Podkarpaciu i Suwalszczyźnie - 17 kresek. Poza tym przewidujemy od 18-19 stopni w pasie od Górnego Śląska po Warmię i Białystok do 20-21 st. C. na Pomorzu, Kujawach, zachodzie i w centrum. Gdzieniegdzie na południowym-zachodzie nie wykluczamy nawet 22 kresek.
Wiatr słaby i umiarkowany.
NOC Z FRONTEM
W nocy przez Polskę wolno przemieszczać ma się wąska strefa frontowa z dość intensywnymi opadami deszczu, a nawet burzami.
Początkowo lać będzie na zachodzie, a następnie opady przesuną się na wschód, dochodząc rano do Warmii, centrum, zachodniego Mazowsza, Górnego Śląska, zachodniej Małopolski i Ziemi Świętokrzyskiej.
Prognozowana suma opadów wynosi 5-15 mm.
Tylko na wschodzie cała noc upłynie pogodnie.
O świcie termometry pokażą od 5-6 stopni na południowym-wschodzie, 7-8 na Pomorzu i wschodzie do 9-11 kresek na pozostałym obszarze RP.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie.
JAKA POGODA W NIEDZIELĘ I W PONIEDZIAŁEK?
W niedzielę nasz kraj pozostanie pod wpływem frontu atmosferycznego.
W związku z tym praktycznie w całej Polsce nadal będziemy musieli zmagać się ze zmiennym zachmurzeniem i częstymi opadami deszczu i wyładowaniami atmosferycznymi. W burzach wieścimy ulewy do 20 mm, wiatr do 70 km/h i drobny grad.
Przypuszczamy, że najmocniej opady dadzą się we znaki w pasie od Mazur i Żuław po Małopolskę i Podkarpacie, a najmniej na południowym-zachodzie.
Dużo chłodniej: słupki rtęci w najcieplejszej chwili dnia pokażą ledwie od 12-14 stopni na północnym-zachodzie, 15-17 w centrum do 18-20 st. C. na krańcach wschodnich.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie.
W poniedziałek aura w końcu się poprawi: na przeważającym obszarze RP nie spadnie ani jedna kropla wody i nie zabraknie przebłysków Słońca.
Jedynie na wschodzie i w Małopolsce od czasu do czasu może delikatnie pokropić.
Chłodno: temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 13-14 stopni na Pogórzu Karpackim, 15-16 na wschodzie i południowym-wschodzie, 17 w centrum do 18-20 kresek w województwach zachodnich.
Nad Polską znajdzie się wyż, a więc wiatr będzie słaby.
ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, poz. 1702