czwartek, 21 maja 2015

POLSKA: AMBITNE PLANY POZYSKIWANIA ENERGII ZE ŹRÓDEŁ ODNAWIALNYCH DO 2020 ROKU

Źródło: www.energia-eko.pl
Energia ze źródeł odnawialnych stanowi 14% ogólnej konsumpcji energii w UE. Polska osiągnęła 11%  udziału "zielonej" energii w konsumpcji energii ogółem. Celem UE do roku 2020  jest jej 20% średni udział dla całej UE, ale ciężar jego realizacji jest różnie rozłożony na poszczególne kraje członkowskie - Polskę obowiązuje cel ponad 15% udziału energii ze źródeł odnawialnych.
Energia ze źródeł odnawialnych oznacza energię pochodzącą z naturalnych powtarzających się procesów przyrodniczych, pozyskiwaną z odnawialnych niekopalnych źródeł energii, takich jak energia wody, wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalna, pływów morskich oraz energia wytwarzana z biopaliw stałych, ciekłych i biogazu, a także energia otaczającego środowiska wykorzystywana przez pompy ciepła.
Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) została przyjęta przez Sejm w lutym tego roku, a podpisana przez Prezydenta w marcu. Uchroniło to Polskę przed karami za niewdrożenie dyrektywy o OZE. Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej twierdził jeszcze rok temu, że Polska powinna płacić 61 tys. euro za każdy dzień opóźnienia.
Jak informuje Ministerstwo Gospodarki, Polska zakończyła działania legislacyjne mające na celu takie wdrożenie dyrektywy OZE, które nie będzie budziło wątpliwości Komisji Europejskiej. Ostatnie zastrzeżenia Komisji usunęła ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w dniu 28 stycznia  2015 roku.
 Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw i weszła w życie. Jednak część przepisów, m.in. dotyczących nowego systemu wsparcia dla producentów zielonej energii uregulowanego w rozdziale 4 ustawy, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. W 2011 r. "zielona" energia stanowiła w Polsce 10,4% ogólnej konsumpcji energii, to niewiele mniej niż w przypadku Włoch i Francji (po 11,5%), Grecji (11,6%), czy Niemiec (12,3%). Najwyższy udział energii odnawialnej odnotowały Szwecja (46,8%), Łotwa (33%), Finlandia (31%) i Austria (30,9%).
 Struktura pozyskania energii ze źródeł odnawialnych dla Polski różni się zasadniczo od struktury pozyskania dla UE. Wynika to przede wszystkim z charakterystycznych dla naszego kraju warunków geograficznych i możliwych do zagospodarowania zasobów. Energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych w Polsce pochodzi w przeważającym stopniu z biopaliw stałych (80%), biopaliw ciekłych, z energii wiatru, energii wody i biogazu.
Biopaliwo jest produktem powstałym z przetwórstwa biomasy - organizmów roślinnych. Do najpopularniejszych biopaliw stałych w Polsce zaliczamy m.in. drewno, brykiety drzewne, trociny, pellety, zrębki, pył  drzewny, słomę, odpady roślinne,  a także biodegradowalną frakcję odpadów komunalnych.
Odnawialne źródła energii stanowią alternatywę dla tradycyjnych pierwotnych nieodnawialnych nośników energii (paliw kopalnych). Ich zasoby uzupełniają się w naturalnych procesach, co praktycznie pozwala traktować je jako niewyczerpalne. Ponadto pozyskiwanie energii z tych źródeł jest, w porównaniu do źródeł tradycyjnych, bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.
Źródło: zmianynaziemi.pl

Komentarze