Naukowcy z UNAVCO Geophysical Research odkryli, że w wyniku niedawnego potężnego trzęsienia ziemi w Nepalu największa góra świata, Mount Everest zmalała o kilka centymetrów. Eksperci ustalili to wykorzystując dostępne dane satelitarne.
Na podstawie danych uzyskanych z europejskiego satelity Sentinel-1, który przeleciał nad obszarem trzęsienia ziemi 29 kwietnia, naukowcy z UNAVCO obliczyli , że Mount Everest zmniejszył się o około 2,5 cm. Przyczyną trzęsienia ziemi, które za to odpowiada było przesunięcie indyjskiej płyty tektonicznej w stosunku do europejskiej. Dzięki temu doszło do osłabienia naprężeń co skutkowało osiadaniem skorupy ziemskiej. W ten sposób Mount Everest nieco opadł i przesunęła się w lewo.
Jednak opinia specjalistów z UNAVCO nie jest podzielana przez całe środowisko naukowe. Ekspert z Uniwersytetu Colorado w Boulder, Roger Bilhem twierdzi, że najwyższa góra na świecie zmniejszyła się najwyżej o kilka milimetrów i zasugerował, że Everest powróci do swojego normalnego rozmiaru. Według jego obliczeń, Everest zmniejszyła się o dwa milimetry, ale pobliskie pasmo górskie Annapurna stało się wyższy o 20 cm.
Nepalskie trzęsienie ziemi z 25 kwietnia nie spowodowało tylko opadnięcia Mount Everestu, ale też wywołało wzrost całego obszaru wokół stolicy Nepalu, Katmandu. Cały płaskowyż, który ma około 85 km długości i 29 km szerokości został podniesiony aż o 90 cm.