poniedziałek, 8 czerwca 2015

ULEWY NA POŁUDNIOWYM-ZACHODZIE

Początek tygodnia przyniósł nam dalsze pogorszenie pogody. Temperatura już wszędzie spadła grubo poniżej 25 stopni (lokalnie mieliśmy ledwie 14-17) i na dodatek w wielu miejscach nie brakowało przelotnych opadów deszczu, a na krańcach południowych również burz. 
Czy jutro z aurą będzie jeszcze gorzej? Zobaczmy.

SYTUACJA BARYCZNA JUTRO W POŁUDNIE (źródło: http://www.knmi.nl/)
Mapka baryczna Europy wg knmi.nl
ULEWY NA POŁUDNIOWYM-ZACHODZIE
W nocy w pasie od Słubic i Poznania po Jelenią Górę i Wałbrzych rozpoczną się intensywne, ciągłe opady deszczu, które potrwają tam co najmniej do jutrzejszego wczesnego popołudnia. Prognozujemy, że spadnie tam co najmniej 15-20 mm wody, a lokalnie 30 mm. Później deszcz zacznie słabnąć i może pokaże się nawet Słońce.
Główna strefa opadów powinna przynajmniej na chwilę objąć również północną część Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski, południe Kujaw i rejon Wrocławia, ale nie będziemy tam mieli na sto procent do czynienia z tam porządnym deszczem, jak na krańcach południowo-zachodnich.
Niezbyt ciekawie będzie też w miejscowościach podgórskich, gdzie po pogodnym poranku, w drugiej części dnia utworzy się sporo chmur burzowych, których głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu. Tak, jak dzisiaj na Kasprowym i Śnieżce, tak też jutro w ich obrębie może spaść przeszło 20 mm deszczu. Nie zabraknie też silniejszego wiatru do 70 km/h i drobnego gradu. 
Reszta Polski może jutro liczyć na sporo przejaśnień i rozpogodzeń. Deszcz, jeśli się pojawi to słaby, przelotny i tylko miejscami w pasie od Podlasia i Lubelszczyzny po Opolszczyznę, Górny Śląsk i zachodnią Małopolskę, ale nie jest to pewne.
CHŁODNIEJ
Najwyższą temperaturę prognozujemy jutro znowu dla Podkarpacia, gdzie termometry pokażą 24-25 stopni. Od Białegostoku po Kraków i Katowice wieścimy 20-23, 16-19 w głębi kraju do zaledwie 14-15 kresek na południowo-zachodnich (podczas największych ulew spadek do 11-12) i 11-12 st. C. na Przedgórzu Sudeckim.
Wiatr umiarkowany, lokalnie nieco silniejszy, potęgujący odczucie chłodu przez nasze organizmy.

ROZPOGODZENIA W NOCY
W nocy słabych, zanikających opadów deszczu spodziewamy się jedynie mniej więcej od południowo-zachodniej części Polski, przez centrum po wschodnie Mazowsze.
Na pozostałym obszarze RP będzie sucho, z małym i umiarkowanym zachmurzeniem. 
Rano termometry pokażą od zaledwie 4-5 stopni na Pojezierzu Pomorskim, 6-9 na Mazurach i Kujawach, 10 na zachodzie i krańcach południowych do 11-13 kresek w głębi kraju.
Wiatr umiarkowany.

PROGNOZA POGODY NA ŚRODĘ I CZWARTEK
W środę tylko w Tatrach może symbolicznie pokropić i zagrzmieć.
W głębi kraju na pewno będzie sucho, z licznymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Najwięcej odnotujemy ich na północy, Ziemi Lubuskiej, wschodzie i w Małopolsce.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 18-20 stopni na krańcach północnych, 21-23 w centrum do 24-25 kresek w województwach południowych.
Wiatr wiać ma umiarkowanie.

Czwartek piękną aurę przyniesie od Pomorza po Podlasie, gdzie dominować ma Słońce. Oczywiście nie ma tam mowy o żadnym deszczu.
W centrum od czasu do czasu już się zachmurzy, ale również nie powinno padać.
Z kolei na całym południu od rana będzie się mocniej chmurzyć i punktowo popada. W drugiej części dnia deszczu oczywiście przybędzie i zwłaszcza w górach i miejscowościach podgórskich nie wykluczamy wyładowań atmosferycznych. Na szczęście nie będą to zjawiska silne.
Najchłodniej na Pomorzu i pod górami - od 20 do 23 kresek. W głębi kraju 24-27 do 28-29 stopni na południowym-wschodzie.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie.


ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, poz. 1702

Komentarze