wtorek, 17 listopada 2015

NA SYBERII WYSTĄPI POTĘŻNE TRZĘSIENIE ZIEMI, KTÓRY ROZPOCZNIE PROCES ROZŁĄCZENIA EUROPY I AZJI

Jezioro Bajkał, zingtravel,pl
Rosyjscy naukowcy ostrzegają, że strefa ryftu bajkalskiego znajdującego się pod jeziorem Bajkał przechodzi w fazę wzrostu aktywności tektonicznej. Ostatecznie może kiedyś dojść do katastrofalnego trzęsienia ziemi, które da początek oddzieleniu kontynentów.
Powstanie ryftu bajkalskiego związane jest z historią geologiczną tego regionu. Głównym czynnikiem jest odsuwanie się płyty amurskiej od płyty euroazjatyckiej wywołane kolizją płyty indyjskiej z Azją. Fala niezwykłej aktywności sejsmicznej w jego obrębie spowodowała obawy, że na Syberii zbliża się katastrofalne trzęsienie ziemi, które może zainicjować ostateczne oddzielenie się od siebie Europy i Azji.
Eksperci z całego świata, którzy monitorują sytuację ostrzegają, że cała strefa ryftu bajkalskiego wchodzi w fazę wzrostu aktywności tektonicznej. Po analizie serii 50 wstrząsów sejsmicznych, które zanotowano niedawno w północnej części najgłębszego jeziora na świecie, naukowcy skłaniają się do tego, że wkrótce może tam dojść do dużego trzęsienia ziemi, które niewątpliwie dokona wielkich zniszczeń.
Ostatnio w okolicy Bajkału rejestrowano liczne trzęsienia ziemi o magnitudach od 3 do 5 stopni w skali Richtera. Zdaniem naukowców takie wzmożenie aktywności sejsmicznej występuje raz na 50 lat i zwykle prowadzi do powstawania silnych zjawisk sejsmicznych. Ostatnio notowano podobne zjawiska w połowie XX wieku. W tym okresie doszło do kilku silnych trzęsień ziemi, które w niektórych przypadkach powodowały zmiany wysokości gór w okolicznych łańcuchach górskich i to nawet o kilka metrów.
Wielu naukowców uważa, że stała aktywność sejsmiczna w tym regionie doprowadzi w końcu do tego, że cała Eurazja jako kontynent zacznie pękać na pół. Proces oddzielania się Europy od Azji jest właściwie nieunikniony. Naukowcy spekulują, że stanie się to za mniej więcej 650 milionów lat. Do tego czasu okolice tektonicznego jeziora Bajkał będą pozostawać obszarem potencjalnie niestabilnym sejsmicznie.

Komentarze