sobota, 28 listopada 2015

STWORZONO "KOMARY GMO", KTÓRE SĄ ODPORNE NA MALARIĘ


Korzystając z zaawansowanej techniki genetycznej umożliwiającej edycję DNA, uczeni "stworzyli" komary, które są niemal w 100% odporne na pierwotniaka wywołującego malarię. Owady te, po ich wypuszczeniu do środowiska naturalnego, w pewnym stopniu ułatwiłyby walkę z tą chorobą.

Dotychczas naukowcy modyfikowali genetycznie komary, aby zwalczyć chorobę tropikalną - dengę. W Brazylii firma biotechnologiczna Oxitec osiągnęła sukces, gdyż udało jej się ograniczyć populację komarów Aedes aegypti w północno-wschodniej części tego kraju aż o 95%. Jednak w tym przypadku komary zostały zmodyfikowane tak, aby ich potomstwo nie miało szans na osiągnięcie dojrzałości.

Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykorzystali do swoich eksperymentów komary z gatunku Anopheles stephensi i dokonali odpowiednich modyfikacji, aby owady stały się odporne na malarię. Wprowadzony gen uodporniający na pierwotniaki Plasmodium falciparum jest przekazywany kolejnym pokoleniom w 99%.

Fakt, że owady te stosunkowo łatwo się rozprzestrzeniają sprawia, że po wypuszczeniu ich do środowiska naturalnego mamy możliwość pokonania malarii. Badacze mają zamiar jeszcze dopracować swoją technikę ale wykorzystanie komarów GMO może być trudne ze względu na regulacje rządowe oraz sprzeciw ze strony społeczeństwa.

Źródło: zmianynaziemi.pl; arstechnica.com/science/2015/11/mutagenic-chain-reaction-could-knock-malaria-out-of-mosquitoes-for-good/

Komentarze