Brytyjskie biuro meteorologiczne (Met Office) twierdzi, że w okresie od stycznia do września 2015 roku średnia dzienna temperatura przekroczyła średnią z XIX wieku dla lat od 1850 do 1900 i to aż o 1,02 stopnia Celsjusza. Co więcej, naukowcy spodziewają się, że to nie koniec rekordów.
Meteorolodzy spodziewają się, że średnie temperatury nadal będą rosły ze względu na trwające rekordowe w sile zjawisko El Niño. Powoduje ono stały wzrost temperatury wód powierzchniowych w równikowej części Pacyfiku, co wpływa na całą cyrkulację atmosferyczną na Ziemi.
Naukowcy doszli do wniosku, że ostateczna odpowiedź na pytanie jak bardzo zmieniła się w tym roku globalna temperatura będzie możliwa, gdy Światowa Organizacja Meteorologiczna wyda swoje sprawozdanie, w którym będzie brane pod uwagę jeszcze więcej danych, w tym te pochodzące z NASA. Oczekuje się, że raport ukaże się jeszcze w tym miesiącu.
Specjaliści uważają, że wzrost średniej temperatury o 2 stopnie doprowadzi do nieodwracalnych zmian klimatycznych, prowadzących do poważnych konsekwencji dla ludzkości. Dlatego wzrost średniej rocznej temperatury o 1 stopień jest ważnym wskaźnikiem informującym o aktualnym kierunku zmian klimatu naszej planety.
Źródło: zmianynaziemi.pl