środa, 2 grudnia 2015

AMAZONIA W CORAZ GORSZEJ SYTUACJI


Zespół 158 naukowców z 21 krajów ostrzega, że nawet połowa z 15000 znanych ludzkości gatunków drzew rosnących w amazońskiej dżungli może być zagrożona wyginięciem. Szczególnie trudna sytuacja dotyczy orzechów brazylijskich i innych cennych gatunków drzew stosowanych w budownictwie, na przykład mahoniu.
Powodem zbyt szybkiego znikania drzew jest oczywiście wylesianie, dokonywane przez ludzi, w celu rozszerzenia areału gospodarstw rolnych lub uruchomienia innych rodzajów produkcji. Trzeba jednak przyznać, że uczeni zauważyli fakt, że ogólny poziom redukcji powierzchni lasów Amazonii stopniowo maleje. Jeszcze 15 lat temu, powierzchnia lasów co roku spadała o 30 milionów km2, teraz jest to już tylko około 10 mln km2 rocznie.
Naukowcy szacując ryzyko wylesiania brali pod uwagę różne poziomy znikania tej puszczy. W najbardziej pesymistycznych przewidywaniach, do 2050 roku zniknie aż 57% gatunków drzew, a jeśli zadziałają wszelkie programy, których celem jest ograniczenie wycinki, to do połowy stulecia bezpowrotnie stracone będzie 36% gatunków.
Amazonia jest największym ekosystemem leśnym na naszej planecie. Zajmuje ponad jedną trzecią powierzchni Ameryki Południowej i rozciąga się przez Brazylię, Boliwię, Peru, Ekwador, Kolumbię, Wenezuelę aż po Gujanę.

Źródło: zmianynaziemi.pl/ http://advances.sciencemag.org/content/1/10/e1500936

Komentarze