Jak wynika z nowego badania na temat pitnej wody na świecie, które odbywa się we współpracy z National Science Foundation z NASA, ze względu na globalne zmiany klimatu, na całym świecie wzrasta temperatura wody w jeziorach. Co więcej, tempo tego trendu zastraszająco wzrasta, tak, że ludzkość może wkrótce utracić istotną cześć habitatów znanych z akwenów słodkowodnych.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Waszyngtonie, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Geophysical Research Letters, oparto na danych z pomiarów satelitarnych i naziemnych wykonywanych w 235 jeziorach, na sześciu kontynentach, które prowadzono przez ostatnie 25 lat. Stwierdzono, że w każdej ostatniej dekadzie temperatura wody w jeziorach wzrasta średnio o 0,34 stopni Celsjusza.
Naukowcy zwracają uwagę, że jest to nawet większe tempo wzrostu temperatury, niż to obserwowane rzekomo w oceanach i w atmosferze. Oczywiście istnieją obawy, że może mieć to poważne konsekwencje. Autorzy badania stwierdzili, że współczesne społeczeństwo jest silnie uzależnione od wody z jezior słodkowodnych. Stanowi ona nie tylko rezerwuar wody pitnej, ale jest też stosowana do celów przemysłowych, w tym do nawadniania upraw i produkcji energii elektrycznej. Ponadto, dla wielu mieszkańców krajów rozwijających się, ryby słodkowodne stanowią podstawowe źródło żywności.
Specjaliści oceniają, że o ile utrzyma się ocieplenie jezior, to w ciągu następnego stulecia będzie to prowadzić do wielu zakwitów glonów, które absorbują nawet 20% więcej tlenu z wód jeziora. Oczekuje się, że wzrost glonów, które są toksyczne dla ryb i zwierząt, znacznie zmniejszy ich populację. Ponadto, emisje metanu, gazu 25 razy bardziej cieplarnianego, niż osławiony dwutlenek węgla, spowodują jeszcze większy wzrost temperatury, co jeszcze bardziej napędzi niekorzystne zjawiska.
Naukowcy podkreślają, że wzrost temperatury wody może też wpływać na ekosystem jeziora, zmieniając go nie do poznania, a nawet w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitego zaniku w nim organizmów żywych. Według autorów badania, odbywa się to już w ziemskich jeziorach, w większym lub mniejszym stopniu na wszystkich szerokościach geograficznych.
Źródło: zmianynaziemi.pl