niedziela, 17 stycznia 2016

GÓRY LODOWE POMAGAJĄ W USUWANIU DWUTLENKU WĘGLA Z ATMOSFERY?

Nowe badanie przeprowadzone przez Wydział Geografii Uniwersytetu w Sheffield wskazuje na to, że gigantyczne góry lodowe, topniejąc dostarczają do oceanu żelazo i inne składniki odżywcze, co jest przyczyną niespodziewanie dużego rozrostu fitoplanktonu. Proces ten, znany jako sekwestracja, pozwala na długoterminowe składowanie dwutlenku węgla z atmosfery w oceanach, a tym samym przyczynia się do spowolnienia globalnego ocieplenia.

W ramach nowatorskiego badania, zespół naukowców kierowany przez profesora Granta Bigg'a przeanalizował 175 zdjęć satelitarnych pływających gór lodowych na Oceanie Południowym, z których każda miała długość ponad 18 kilometrów. Szczególną uwagę zwrócono na kolor wody w ich okolicy, co stanowiło prosty wskaźnik aktywności fitoplanktonu w pobliżu powierzchni oceanu. 

Zdjęcia dla lat 2003-2013 wykazały, że z ich obecnością jest związana zwiększona aktywność fitoplanktonu. To z kolei przekonało naukowców, że istnieje bezpośredni wpływ między obecnością dużych gór lodowych, a zwiększonym składowaniem dwutlenku węgla w oceanach. Co więcej, zakwity fitoplanktonu ciągną się niekiedy na setki kilometrów od gór lodowych i trwają co najmniej przez miesiąc po tym, gdy dana góra lodowa roztapiała się.

"Ta nowa analiza pokazuje, że gigantyczne góry lodowe odgrywają ważną rolę w obiegu węgla w Oceanie Południowym. Okazało się, że podwyższone stężenie chlorofilu znajdowało się w odległości 4 do 10 razy większy od długości lodowej " - powiedział profesor Bigg.
Ocean Południowy odgrywa bardzo ważną rolę w globalnym obiegu węgla i według obecnie przyjmowanych szacunków jest odpowiedzialny za około 10 procent sekwestracji dwutlenku węgla na całej planecie. Dzieje się tak właśnie z powodu wywołanych procesów biologicznych, takich jak rozwój fitoplanktonu, a także pod wpływem reakcji chemicznych.

Badania, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience, wskazują, że góry lodowe poprzez topnienie są odpowiedzialne aż za 20 procent sekwestracji dwutlenku węgla w głębinach Oceanu Południowego.

Źródło: zmianynaziemi.pl 

Komentarze