czwartek, 28 stycznia 2016

GROŹNA CHOROBA W AMERYCE ŚRODKOWEJ I POŁUDNIOWEJ

Pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika wystąpiły w Brazylii już w maju 2015 roku, ale teraz wirus rozprzestrzenił się i obecnie pojawił się w Panamie, Paragwaju, Meksyku, Wenezueli, Gwatemali, Salwadorze, Surinamie i w Kolumbii. Zarażenie może być szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ wirus wywołuje deformacje płodów.
W Salwadorze, władze wezwały kobiety do powstrzymania się od zachodzenia w ciążę w 2016 i 2017 roku, ze względu na panującą epidemię wirusa Zika. Zakażenie podczas ciąży może spowodować poważne wady rozwojowe, a nawet śmierć dziecka. Zika jest uważany za przyczynę mikrocefalii, czyli małogłowia.
Wirus jest przenoszony przez komary, Aedes aegypti, które przenoszą również dengę i malarię. Objawy zarażenia to niewielka gorączka, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, które trwają tylko przez kilka dni. Łatwo można go pomylić z grypą.
Epidemia gorączki Zika, z dużym prawdopodobieństwem może wybuchnąć ze zdwojoną siłą latem podczas Olimpiady w Rio de Janeiro. Według oficjalnych informacji WHO i Europejskiego Centrum Kontroli i Profilaktyki chorób zakaźnych, w kwietniu 2015 roku w Brazylii, a następnie w innych krajach Ameryki Południowej, zwykle dochodzi do pojawienia się większej ilości feralnych komarów, co niestety wywoła nasilenie problemu. Do tej pory odnotowano wiele przypadków w 18 stanach Brazylii.
Prawdopodobieństwo, że wirus Zika osiągnie rozmiary epidemii w mieście takim, jak Rio de Janeiro, jest niestety bardzo wysokie. Sytuację pogarsza pora deszczowa, która spowoduje, że kontrola populacji komarów Aedes aegypti, będzie bardzo trudna. Eksperci przestrzegają uczestników i turystów planujących przybycie na Igrzyska Olimpijskie w 2016 roku w Rio de Janeiro, aby podjęli wszelkie możliwe środki w celu ochrony przed ukąszenia komarów.
Źródło: zmianynaziemi.pl

Komentarze