sobota, 23 stycznia 2016

PROGNOZA POGODY NA NIEDZIELĘ: MRÓZ JUŻ TYLKO NA WSCHODZIE I W GÓRACH

Za nami ostatni dzień, który w całej Polsce przyniósł zimę. Dominował mróz i w miarę pogodne niebo, ale z biegiem dnia od zachodu zaczęło przybywać chmur, pojawiły się opady śniegu, które wieczorem, na skutek wzrostu temperatury do 1-2 stopni zaczęły powoli przechodzić w marznący deszcz i deszcz ze śniegiem.

Jutro w pierwszej części dnia na Mazurach zachmurzenie duże. Poza tym całkowite i głównie na południu, wschodzie i w centrum pojawiać będą się słabe i umiarkowane opady śniegu. Trochę popadać może też na zachodzie, Pomorzu i Kujawach, ale tam będzie to mżawka, deszcz albo deszcz ze śniegiem.
Po południu bardzo podobnie. Dominacja chmur, a przebłyski Słońca tym razem mogą pojawić się na południowym-zachodzie. W całym kraju trochę popada: na zachodzie i północnym-zachodzie deszcz albo mżawka, w głębi kraju deszcz ze śniegiem, a na wschodzie, w Małopolsce i na Górnym Śląsku sam śnieg. Najczęściej popada na wschód od linii Gdańsk-Opole. Prognozowana suma opadów wynosi 1-4 mm/cm.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od -5 stopni w Bieszczadach, -1/0 od Podlasia po Małopolskę i Podkarpacie, 1-2 w centrum do 3-4 kresek na zachodzie.
Wiatr słaby i umiarkowany.    

CIEPŁA NOC
W nocy na północnym-wschodzie i wschodzie sporo chmur i będzie padać: początkowo śnieg, przechodzący w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz. Na drogach bardzo ślisko.
Na pozostałym obszarze RP początkowo pogodnie, ale później nad dzielnice zachodnie, północno-zachodnie i centralne nasunie się nowy front atmosferyczny ze słabymi i umiarkowanymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Cała noc sucho zapowiada się tylko w województwie śląskim, małopolskim, na południu i zachodzie świętokrzyskiego.
Temperatura minimalna wyniesie od -7/-3 stopni na Śląsku i Podhalu (wszystko przez rozpogodzenia w pierwszej części nocy), -2/-1 na wschodzie i w Małopolsce, około zera w głębi kraju do 1 st. C. na Wybrzeżu.
Wiatr słaby i umiarkowany.     

PONIEDZIAŁEK I WTOREK 
W poniedziałek odwilż nie dotrze już tylko nad Podhale i południe Podkarpacia, gdzie spodziewamy się około zera stopni, a w Bieszczadach jeszcze -2. Poza tym od 1-3 stopni na południu, wschodzie, w centrum, na Pomorzu Gdańskim i Kujawach do 4-6 st. C. w województwach zachodnich.
Pogoda, jak to często bywa podczas odwilży, nieciekawa. Od Bałtyku po Tatry bardzo dużo chmur, szans na przejaśnienia niewiele i będzie padać: najpierw na zachodzie i północy, a potem w centrum, na wschodzie i południu. Od Pomorza po Śląsk lać ma deszcz, na wschodzie i południowym-wschodzie popada przeważnie deszcz ze śniegiem i mokry śnieg, a w południowej części Podkarpacia tylko śnieg - przez cały dzień nasypać może go tam do 3-5 centymetrów.
Wiatr na południu powieje umiarkowanie. Poza tym słabo. 

Wtorek w całej Polsce przyniesie dodatnie temperatury. Wieścimy w najcieplejszej chwil dnia od 1-3 stopni na wschodzie, 4-6 w centrum do 7-9 st. C. na zachodzie i południowym-zachodzie.
Pogoda odrobinę lepsza, gdyż pokaże się więcej Słońca, ale mimo to przeważać mają chmury, które głównie na północy, wschodzie i częściowo w centrum przyniosą przelotne opady deszczu o natężeniu 2-5 mm.
Wiatr wiać ma umiarkowanie.  

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, poz. 1702.

Komentarze