wtorek, 1 maja 2018

PIERWSZY DZIEŃ MAJA ZE ZROŻNICOWANĄ TEMPERATURĄ I LOKALNYMI BURZAMI

Zakończyliśmy kwiecień, który na pewno na długo zapadnie w naszej pamięci jako wyjątkowo ciepły, a w większości kraju też suchy. Maj, według najnowszych prognoz, zaczniemy z dość zróżnicowaną pogodą - będą bowiem miejsca pogodne, jak i burzowe, prawie upalne i stosunkowo chłodne. Szczegóły poniżej.
Dzisiejsze przedpołudnie w większości Polski zapowiada się spokojnie, bez opadów i z rozpogodzeniami. Mimo to nie wykluczamy, że lokalnie już zbiorą się chmury z opadami deszczu i burzami. W drugiej części dnia padać najprawdopodobniej nie będzie tylko na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Kielecczyźnie, a także na północnym-zachodzie. Jednocześnie będzie tam najpogodniej. Jeśli chodzi o inne regiony, to obok rozpogodzeń, rozwijać mają się też chmury kłębiaste, z których okresami popada przelotny deszcz, a lokalnie zagrzmi. Zjawiska przeważnie nie okażą się jednak silne, wyłączając krańce północno-wschodnie, gdzie niektórym burzom może potowarzyszyć intensywny opad deszczu o natężeniu 10-20 mm/1h, grad do 2 cm średnicy i silny wiatr do 70-80 km/h. 
Spora różnica w temperaturze: w regionach południowo-wschodnich prawie upał - od 27 do 29℃. W centrum kraju ok. 24℃, a na krańcach zachodnich i Pomorzu nie więcej, niż 16-20℃.
Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, silniejszy na Wybrzeżu Zachodnim i Podkarpaciu, w porywach do 50-60 km/h. 

NOC SPOKOJNIEJSZA
W pierwszej części nocy na Warmii i Suwalszczyźnie jeszcze przewaga chmur i zanikające opady deszczu i punktowe burze. Nad ranem kropić zacznie dla odmiany na południu Śląska i Małopolski. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane i bez opadów.
Ranek bardzo zimno zapisze się w dzielnicach północno-zachodnich, gdzie oczekujemy tylko 2-3℃. Przy gruncie niewykluczone przymrozki. Im dalej na wschód i południe, tym dużo cieplej - na wschodzie, południu i w centrum słupki rtęci nie spadną poniżej 9-11℃.
Wiatr słaby i umiarkowany.

ŚRODA I CZWARTEK
W środę od rana na południu więcej chmur i czasami przelotny deszcz. W innych miejscach pogodnie. W kolejnych godzinach dojdzie tradycyjnie do rozwoju konwekcji głębokiej - najpierw przede wszystkim w Małopolsce i na Podkarpaciu, a potem również na Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej i w centrum, by pod koniec dnia zaczęła obejmować ona też wschód i północny-wschód kraju. Objawi się oczywiście wzrostem zachmurzenia i gdzieniegdzie przelotnymi opadami deszczu i burzami, na które największą szansę mamy mieć w południowych i południowo-wschodnich województwach. Jutrzejsze zjawiska nie powinny charakteryzować się jednak wyjątkową intensywnością. Co prawda w czasie ich trwania popada ulewny deszcz do 15-20 mm, zerwie się silny wiatr do 80 km/h i możliwy drobny grad, ale dobrze wiemy, że o tej porze roku burze mogą być już dużo silniejsze. 
Na zachodzie, Pomorzu i Kujawach znajdą się takie miejsca, gdzie termometry nie przekroczą 11-15℃. W centrum mniej więcej 20℃, a na południowym-wschodzie wciąż gorąco, do 25-27℃.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie.

W czwartek kontrast termiczny nad Polską utrzyma się. Krańce zachodnie i północno-zachodnie najwyżej z 15-20℃. W tym samym czasie na wschód od linii Gdańsk-Wrocław powyżej 25℃, a miejscami na Mazowszu, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej, Podkarpaciu i w Małopolsce możemy oczekiwać aż 29-30℃.
Aura tego dnia z pewnością nie będzie należeć do spokojnych. Wszystko przez chłodny front atmosferyczny, jaki wkroczy nad nasz kraj. W jego obrębie dojdzie do szybkiego wypiętrzania się chmur burzowych i popołudnie i wieczór bardzo niespokojnie zapowiadają się mniej więcej od zachodniej Warmii i Pomorza Gdańskiego po Śląsk i zachodnią Małopolskę. Prawdopodobnie dojdzie tam do rozwoju wielokomórkowych burz i klastrów, mogących wygenerować nawalne opady deszczu do 30 mm, silny wiatr do 70-90 km/h, grad do 3 cm średnicy i dużą liczbę wyładowań atmosferycznych. Na zachód od wyżej wymienionego pasa popada i zagrzmi głównie do południa, następnie pogoda się uspokoi i wyjdzie słońce. Z kolei Polska wschodnia i południowo-wschodnia pozostanie najprawdopodobniej do wieczora pogodna. 
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie.      

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze