W ostatnich dniach w pogodzie na świecie bardzo dużo się dzieje. W jednych miejscach panują rekordowe upały i susze, w innych szaleją pożary, a w jeszcze innych problemem jest nadmiar opadów i powodzie. Żywioły na całym globie są przyczyną ofiar w ludziach i strat materialnych. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze wydarzenia pogodowe ostatnich dni z podziałem na regiony.
Europa
Nasz kontynent tego lata zmaga się przede wszystkim z rekordowo wysokimi temperaturami i to w miejscach, gdzie nie powinny one występować. Rekordy padają w Skandynawii, która od kilku tygodni zmaga się z wielkimi pożarami lasów, podobna sytuacja panuje też m.in na Łotwie. Ten sam żywioł pustoszył ostatnio Grecję, gdzie w jego wyniku zginęło ponad 80 osób a kilkaset zostało rannych. Teraz z kolei miejsca, które zostały zniszczone przez pożary nawiedzają potężne ulewy, które z jednej strony pomogą opanować ogień, ale z drugiej przyczyniają się do powodzi błyskawicznych. Chociaż Grecja prawie co roku jest nękana przez pożary, to w tym roku skala tego zjawiska a zwłaszcza liczba ofiar jest ogromna. Z rekordowymi upałami zmaga się też Wielka Brytania i kraje Beneluksu. Według prognoz brytyjskich meteorologów w piątek na południu i wschodzie kraju termometry mogą pokazać 37ºC, nie wyklucza się nawet pobicia ogólnokrajowego rekordu ciepła z 2003 roku, który wynosi 38,5ºC. Również i tam upał powoduje powstawanie coraz większej ilości pożarów. Na północy i zachodzie naszego kontynentu temperatury są miejscami nawet o 15ºC wyższe niż wskazuje na to norma wieloletnia, z kolei na Bałkanach czy w Turcji notujemy ujemne odchylenie, miejscami nawet o 10ºC. W tych regionach natomiast mamy do czynienia z częstymi opadami powodującymi podtopienia a nawet powodzie. Przyczyną upałów i susz w znacznej części kontynentu jest potężny antycyklon (wyż), który praktycznie od kwietnia usytuowany jest na północy Europy i sprowadza nad te obszary gorące i suche masy powietrza kontynentalnego. Z kolei za powodzie na Bałkanach i w Turcji odpowiadają niże, które co jakiś czas powstają nad Morzem Czarnym. W kolejnych dniach sytuacja nie wiele się zmieni.
Poniżej przedstawiamy odchylenie temperatur w Europie na standardowej wysokości 2 m. w dniu 26.07.2018 r.
Azja
Największy kontynent na ziemi również zmaga się z nietypowymi anomaliami. Niedawno katastrofalne powodzie nawiedziły Japonię powodując śmierć kilkuset osób i wielkie zniszczenia, a zaraz potem kraj zaatakowała rekordowa fala upałów w czasie której pobity został ogólnokrajowy rekord temperatury, który padł niedaleko Tokio i wyniósł 41,1ºC. W wyniku gorąca zmarło kolejne kilkadziesiąt osób. W tej chwili upał zelżał, jednak tym razem zagrożenie stanowić może tajfun, który zbliża się nad region znad oceanu i uderzy najprawdopodobniej w niedzielę lub poniedziałek. Poza Japonią rekordy ciepła padały też m.in w Azerbejdżanie, Gruzji i w Armenii.
Ulewy w ostatnim czasie przetoczyły się też nad Laosem powodując pęknięcie tamy, która zalała kilka wiosek, w wyniku czego kilkadziesiąt osób zginęło a kilkaset jest poszukiwanych. Poza tym w wielu krajach takich jak m.in Indie, Pakistan czy Bangladesz panuje monsun, który również jest przyczyną ofiar i zniszczeń.
Ameryka Północna i Środkowa
Również ten region doświadczył rekordowych temperatur. Z takimi zmagała się Kanada ale też i Stany Zjednoczone, gdzie pobity został rekord dla miasta Los Angeles, który wyniósł 48, 9ºC. Rekord pobiła także Dolina Śmierci w Kalifornii. 24 lipca termometry pokazały tam niewiarygodne 52,9ºC. Jednak nie wszędzie jest tak gorąco, ponieważ po drugiej stronie USA na wschodnim wybrzeżu silne opady spowodowały zagrożenie powodziowe. Poza tym w wielu regionach USA obowiązują ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami i tornadami. Należy też pamiętać, że w tamtym rejonie panuje obecnie sezon cyklonów tropikalnych, który już niebawem zacznie wchodzić w decydującą fazę. Obecnie jednak zarówno we wschodniej części Pacyfiku jak i na Atlantyku nie obserwuje się żadnego tego typu zjawiska. Na Atlantyku według prognoz taka sytuacja ma potrwać co najmniej do końca lipca. Od początku sezonu do chwili obecnej w rejonie Karaibów i USA narodziły się 3 cyklony tropikalne, w tym 2 huragany, żaden z nich nie stanowił jednak poważniejszego zagrożenia dla ludności.
Podsumowanie
Jak widać tegoroczne lato wyróżniają rekordowe temperatury, które padają praktycznie na wszystkich kontynentach półkuli północnej. Kiedy jednak w jednych regionach jest słonecznie i sucho, to inne rejony zmagają się z podtopieniami, powodziami i niższymi temperaturami.
W kolejnych artykułach będziemy na bieżąco informować o najważniejszych pogodowych wydarzeniach na świecie, zapraszamy więc do częstego odwiedzania naszego bloga.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.