Powoli dobiega końca tegoroczny sezon burzowy w Polsce. My jednak nie kończymy jeszcze naszego cyklu związanego ze zjawiskami, które pojawiają się w czasie burz. Dzisiaj dowiecie się czym jest lej kondensacyjny?
Jest to wyrastający z podstawy chmury burzowej wirujący lej lub kolumna. Zjawisko to niesie ze sobą bardzo silny wiatr. Jest to tzw. zalążek tornada, jednak, żeby można było mówić o tornadzie, to lej musi dotknąć powierzchni ziemi. Jeśli zjawisko nie osiągnie powierzchni ziemi to nazywamy go lejem kondensacyjnym. Lej ten tworzy się w wyniku kondensacji pary wodnej, stąd jego nazwa. Zjawisko jest związane z superkomórką burzową, czyli występuje w przypadku pojawienia się chmur Cumulonimbus, czasami może też powstać ze zwykłych Cumulusów, ale zdarza się to bardzo rzadko. Mimo tego, że zjawisko to nie dotyka powierzchni ziemi, to i tak może być przyczyną wielu strat materialnych.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej