środa, 5 września 2018

CZYM JEST ZJAWISKO EL NIŃO?

Według prognoz, rok 2019 będzie w meteorologii tzw. rokiem El Nińo. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu zjawisku, które chociaż pojawia się na Oceanie Spokojnym, to ma bardzo duży wpływ na pogodę na całym świecie. Czym jest El Nińo oraz jak powstaje i w jaki sposób wpływa na pogodę w poszczególnych rejonach świata, dowiecie się czytając poniższy artykuł. Zapraszamy na szczegóły.
Czym jest El Nińo?
Jest to zjawisko pogodowe, które polega na podniesieniu się temperatury powierzchniowej morza w równikowej strefie Pacyfiku. Zjawisko bierze swoją nazwę od hiszpańskiego słowa, które w języku polskim oznacza dzieciątko, ponieważ anomalia ta pojawia się zwykle w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Ze zjawiskiem tym mamy do czynienia co kilka lat i trwa ono zazwyczaj kilkanaście miesięcy.
Jak powstaje El Nińo?
Mechanizm powstawania tego zjawiska wiąże się z zaburzeniem związanym ze stałymi, ciepłymi wiatrami wiejącymi w strefie międzyzwrotnikowej, czyli pasatami. W normalnych warunkach wiatry te wieją ze wschodu na zachód, czyli od strony Ameryki Południowej ku Australii i wschodniej Azji. Wiatry te powodują przemieszczanie się ciepłych wód powierzchniowych na zachód w kierunku Indonezji. U wybrzeży kontynentu południowoamerykańskiego dochodzi wówczas do tzw. upwellingu, czyli wynoszenia chłodnych wód głębinowych ku powierzchni oceanu. Za chłodne wody w tamtym rejonie odpowiada Prąd Peruwiański, ciągnący się od północnej części Antarktydy, przez zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej w kierunku Ekwadoru. Jednak niekiedy zdarza się, że pasaty zaczynają słabnąć, wtedy ciepłe wody oceaniczne dążąc do wyrównania temperatury wód powierzchniowych przemieszczają się z powrotem ku wybrzeżom Ameryki Południowej, co powoduje zahamowanie zjawiska upwellingu i osłabienie się zimnego Prądu Peruwiańskiego. To właśnie wtedy dochodzi do powstania zjawiska El Nińo.
Wpływ na pogodę
W wyniku zaburzenia, mamy do czynienia z szeregiem anomalii pogodowych, które dotykają całą kule ziemską. Dzieje się tak dlatego, ponieważ masy ciepłej i zimnej wody krążą po wszystkich oceanach, więc zaburzenie w jednym miejscu powoduje też i zaburzenia w innych miejscach. Najbardziej skutki El Nińo odczuwają mieszkańcy zachodniej części Ameryki Południowej, czyli miejsca , gdzie powstaje zjawisko. W normalnych warunkach panuje tam wyż, czyli pogoda jest słoneczna i sucha. Jeśli pojawia się zaburzenie w postaci El Nińo, sytuacja odwraca się, nad regionem przechodzą wtedy gigantyczne ulewy doprowadzające do wielkich powodzi, lawin błotnych i osunięć ziemi. Inna sytuacja panuje w obrębie zachodniej części Oceanu Spokojnego, gdzie normalnie stacjonują niże, przez co pogoda jest deszczowa, jednak w czasie panowania El Nińo, regiony te zmagają się z wielką suszą. W chłodnej porze roku, ulewy przechodzą też m.in na południu USA, w Urugwaju, oraz w niektórych częściach Brazylii. Do powodzi dochodzi także w rejonie Oceanii, południowo- wschodniej Azji, a także na południowym-wschodzie Afryki. Bardzo wysokie temperatury panują wtedy m.in w Chinach, Kanadzie, Japonii. Zimno natomiast nawiedza południową część USA.
W ciepłej porze roku powodzie nawiedzają m.in Chile, oraz północny- zachód USA i środkową część Oceanii. Susze panują wówczas m.in na Karaibach. El Nino powoduje też mniejszą aktywność na cyklony tropikalne w rejonie Oceanu Atlantyckiego oraz bardzo aktywny sezon na Pacyfiku. 
Jeśli chodzi o Europę, to wpływ tego zjawiska na nasz kontynent nie jest do końca znany, według ocen zjawisko przynosi na naszym kontynencie suszę i bardzo wysokie temperatury. Tak było w roku 2015, kiedy Polskę nawiedziła susza i mieliśmy do czynienia z najsilniejszą jak dotąd anomalią El Nińo. Jednak w roku 1997 podczas panowania również bardzo silnego El Nińo, nasz kraj nawiedziła powódź. Mówi się również o bardzo mroźnych zimach w Ameryce Północnej i w Europie. Poza wspomnianymi anomaliami zaburzenie przyczynia się dodatkowo do podniesienia się średniej temperatury na całym globie. Poza El Nińo, na świecie co kilka lat pojawia się także jego przeciwieństwo, czyli La Nińa. Przynosi ona odwrotne zjawiska niż El Nińo.
Podsumowanie
Tak więc jak widać, przed nami rok pełen anomalii pogodowych. Chociaż nie przewiduje się, że El Nińo, które będzie rządziło pogodą na świecie w roku 2019 będzie jakoś szczególnie silne, to i tak z pewnością przyczyni się do szeregu klęsk żywiołowych. Na pewno zjawisko spowoduje podniesienie się średniej temperatury na Ziemi, co może spowodować, że kolejny rok zapisze się jako najcieplejszy w historii. Czy tak się jednak stanie, przekonamy się w przyszłym roku.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze