Ciśnienie atmosferyczne jest tym elementem pogody, na który chyba zwracamy najmniejszą uwagę podczas oglądania, czy czytania prognozy pogody. Najbardziej interesuje nas bowiem temperatura i opady. Jednak obecnie to właśnie parametr pogody, jakim jest ciśnienie zasługuje na szczególną uwagę. Dlaczego? Ponieważ bliska obecność silnego wyżu sprawiła, że w naszym kraju notowane są bardzo wysokie wartości ciśnienia, takie, które nie zdarzają się u nas często. Oczywiście, ma to przełożenie na nasze samopoczucie, szczególnie odczuwają to meteopaci (osoby wrażliwe na zmiany pogody). Nie ma się co jednak im dziwić, gdyż wartości ciśnienia, jakie dzisiaj odnotowano w Polsce były naprawdę imponujące. Najwyższe ciśnienie zanotowano dzisiaj na wschodzie i północnym-wschodzie kraju, gdzie barometry wskazywały powyżej 1040 hPa, dochodząc do nawet 1043 hPa. Na pozostałym obszarze wartości te nie przekroczyły 1040 hPa, jednak i tak zmierzono 1037-1039 hPa. Wartości, które podajemy, zostały zredukowane do poziomu morza. Według prognoz w kolejnych dniach ciśnienie zacznie powoli spadać, ale i tak pozostanie na bardzo wysokim poziomie. Warto jeszcze przy tej okazji zastanowić się, czym jest ciśnienie atmosferyczne, oraz czy wskazania, które obecnie notujemy w Polsce są najwyższymi, czy też może zdarzyło się kiedyś, że ciśnienie było u nas jeszcze wyższe? Na te pytanie znajdziecie odpowiedź w dalszej części artykułu.
Czym jest ciśnienie atmosferyczne?
Jest to nic innego, jak siła, z jaką słup powietrza naciska na powierzchnię Ziemi. Dlatego im wyżej, tym ciśnienie jest niższe, ponieważ słup powietrza jest krótszy. Jednostką ciśnienia jest Pascal (PA), jednak dla ułatwienia w prognozach pogody wartość tą podaje się w hektopaskalach (hPa). Przedrostek hekto oznacza sto, dlatego gdybyśmy używali w prognozach właściwej jednostki, czyli Pascala, to np. przy wartości ciśnienia 1000 hPa, podawane byłoby 100 tys. Pascali, więc byłoby to spore utrudnienie. Do pomiaru ciśnienia atmosferycznego służy barometr.
Rekordy ciśnienia w Polsce i na świecie
Chociaż obecnie notujemy bardzo wysokie wartości ciśnienia, to jednak w przeszłości zdarzało się, że było ono jeszcze wyższe. Przykładowo: 22 stycznia 2006 roku, podczas panowania w Polsce potężnych mrozów i bliskości bardzo silnego wyżu, na północnym-wschodzie ciśnienie potrafiło wzrosnąć do nawet 1051 hPa. Ale nie była to mimo wszystko najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek odnotowano w Polsce. Jeszcze wcześniej, bo 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach zmierzono 1054 hPa i jest to najwyższa wartość w powojennej historii Polski. Z kolei najniższą miarą było 965 hPa, które zmierzono w Szczecinie i Łodzi 26 lutego 1989 r. Ale w ogóle najwyższe ciśnienie na naszej planecie odnotowano 19 grudnia 2001 roku w Mongolii, gdzie w centrum potężnego wyżu zmierzono 1086 hPa. Dla porównania najniższe ciśnienie kiedykolwiek odnotowane na świece wyniosło 870 hPa i było to 12 października 1979 roku w oku tajfunu Tip na Pacyfiku.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej