Wyż z rejonu Atlantyku oraz inny z centrum nad Rosją i Skandynawią, a także niże nurkujące pomiędzy nimi znad północnego Atlantyku, poprzez Europę Zachodnią nad Morze Śródziemne, doprowadzą w kolejnych dniach do bardzo groźnych zawirowań pogodowych na obszarze naszego kontynentu. W jednych miejscach przechodzić będą bardzo gwałtowne burze połączone z potężnymi ulewami i gradem, a nawet trąbami powietrznymi, gdzie indziej problem stanowić będą nadmierne opady śniegu, a jeszcze gdzie indziej we znaki dadzą się niskie temperatury. Niewątpliwie w ciągu kilku kolejnych dni pogoda dla milionów mieszkańców naszego kontynentu nie będzie łaskawa. Zapraszamy na przegląd tego, co w najbliższych godzinach i dniach wydarzy się na naszym kontynencie, w tym także i w Polsce.
Potężne burze i ulewy w Grecji i Turcji
Nad tymi regionami przez cały tydzień przetaczać się będą gigantyczne ulewy w towarzystwie wyładowań atmosferycznych. Pierwsza fala tych zjawisk spodziewana jest już w środę i w czwartek. Sporo opadów z tej strefy prognozowane jest dla zachodniej i północno-wschodniej Grecji, oraz południowo-zachodniej Turcji. Według prognoz w niektórych miejscach może spaść ok. 100-120 mm wody, a na wyżej położonych obszarach ok 20 cm śniegu. Dodatkowo nad regionem spodziewane są wichury, w czasie których wiatr w porywach przekroczy 100 km/h. Jakby tego było mało, to dojdzie również do wysokiej Energii Potencjalnej Dostępnej Konwekcyjnie (CAPE), która wyniesie ok 500-800 J/kg, co w połączeniu z odpowiednim ścinaniem wiatru da możliwość do powstania trąb powietrznych. Po przejściu tego układu, kolejny niż dotrze nad region w okolicach weekendu i ma przynieść opady rzędu 100-150 mm oraz kolejną serię gwałtownych burz.
Śnieżyce na Bałkanach
Na Bałkanach z kolei już po raz kolejny tej zimy spodziewane są obfite opady śniegu. Przez trzy kolejne doby w niektórych regionach spaść może od 30-50 cm białego puchu. Dodatkowym problemem okaże się silny wiatr, który spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne. Z całą pewnością w regionie dojdzie do paraliżu komunikacyjnego. Śnieżyce spodziewane są również w północno-wschodniej części Półwyspu Apenińskiego.
Rosja i Skandynawia w szponach siarczystego mrozu
Północna i wschodnia część Europy, dostanie się pod władanie wyżu rosyjsko-skandynawskiego, co oznacza, że te regiony muszą się liczyć z pogodą bardzo mroźną. W wielu miejscach nawet w ciągu dnia termometry będą wskazywać poniżej -20ºC, nocami nawet poniżej -30ºC. Taka sytuacja utrzyma się w tych regionach co najmniej do końca tygodnia.
Co z pogodą w Polsce?
Nasz kraj znajdzie się pomiędzy opisywanymi na początku układami wysokiego ciśnienia a niżami z rejonu Morza Śródziemnego. Oznacza to, że czeka nas okres z dosyć silnymi mrozami, ale należy też oczekiwać opadów śniegu. Zacznijmy od mrozów, bo te potowarzyszą nam w całym kraju i będą dosyć solidne. Nawet w ciągu dnia wszędzie zapanuje mróz, a nocami przy rozpogodzeniach możliwe spadki temperatur do -12/-15ºC, zwłaszcza na północnym-wschodzie i wschodzie. Spory mróz w ciągu kilku kolejnych nocy obejmie nawet zachodnią Polskę, gdzie termometry mogą wskazać nawet po -7/-10ºC. Podobnie w pozostałej części kraju, najchłodniej jak zwykle w kotlinach górskich, gdzie lokalne spadki temperatur mogą wynieść nawet poniżej -20ºC. Jeśli chodzi natomiast o opady, to te pojawią się na wschodzie i południu kraju, głównie w nocy z czwartku/piątek i w piątek. Momentami może padać nieco mocniej, jednak nie spodziewamy się potężnych śnieżyc. Spadnie co najwyżej kilka centymetrów śniegu, lokalnie powyżej 5-6 cm.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.