piątek, 1 lutego 2019

PROGNOZA POGODY NA PIĄTEK: OCIEPLENIE; W GÓRACH HALNY

Skończyliśmy styczeń, który w tym roku był na ogół mokrym miesiącem, z temperaturami oscylującymi w pobliżu normy wieloletniej (na wschodzie było nieco chłodniej, niż powinno, a na zachodzie cieplej). Tym samym zakończyliśmy wyjątkowo długi, bo trwający od kwietnia 2018, ciąg z miesiącami co najmniej ciepłymi. Dzisiaj pierwszy dzień lutego i od razu czekają nas zmiany, zwłaszcza na termometrach.
Dzisiaj większość Polski może liczyć na trochę większą porcję przejaśnień i rozpogodzeń, a także na brak opadów. Bezchmurnie jednak nie będzie, ponieważ na niebie i tak nie zabraknie chmur, najpierw piętra wysokiego, a później również tych średniego i niskiego. Tylko część wschodniej i północnej Polski będzie raczej przez cały dzień ze zdecydowaną dominacją zachmurzenia, a o dłuższe chwile ze słońcem może być ciężko. Dodatkowo z samego rana na północnym-wschodzie poprószy słaby śnieg. Wieczorem dla odmiany zacznie padać na krańcach południowych, ale tam, zamiast śniegu, przewidujemy już deszcz ze śniegiem i sam deszcz. 
Na południu Polski zrobi się bardzo ciepło - zapowiadamy tam 5-6℃. W głębi kraju 3-4℃, w Karpatach 2℃, a w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii, Podlasiu i częściowo Mazowszu zaledwie 0-1℃. 
Wiatr wiać ma umiarkowanie, z południa i południowego-wschodu. W górach i rejonach podgórskich zacznie nasilać się stopniowo halny. Wieczorem osiągać ma już w porywach do 70 km/h, a w samych górach oczywiście jeszcze więcej.

CIEPŁA I MOKRA NOC
W nocy chmur we wszystkich regionach wyraźnie przybędzie i niewykluczone są przelotne opady deszczu, a na północy także deszczu ze śniegiem. Opady najpierw w niewielkiej ilości trafiać mają się głównie w południowych województwach, a kiedy zaczną docierać do centrum i na wschód, a ostatecznie do północnych dzielnic, nieco ich przybędzie, jednak i tak nie grożą nam jakieś ulewy. Spadnie średnio kilka mm opadu. 
Temperatura minimalna w nocy wyniesie od -2/0℃ na północnym-wschodzie, 1-3 w głębi kraju do 4-5℃ miejscami na Śląsku, zwłaszcza w woj. opolskim i na Podbeskidziu. Temperatura wykazywać ma powolną tendencję wzrostową z biegiem nocy.
Wiatr w górach i u podnóża gór silny i porywisty, dochodzący do 70-90 km/h, a w wyższych partiach gór powyżej 100 km/h (halny). Poza tym powieje słabo i umiarkowanie, z południa i południowego-wschodu.

WEEKEND
W sobotę słońca wyczekiwać mogą mieszkańcy południowej i częściowo środkowej Polski. Poza tym będzie raczej pochmurno. Przed południem na zachodzie, wschodzie i północy, a po południu na zachodzie i w górach, okresami popada przelotny i nieduży deszcz.
Poczujemy wiosnę: termometry poszybują do 3-7℃ na północy i krańcach zachodnich, 8-10 w centrum i nawet 11-13℃ lokalnie na Śląsku i w Małopolsce. 
Wiatr południowy i południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny, na krańcach południowych dochodzący do 70-80 km/h, początkowo 90 km/h, wysoko w górach >100 km/h.

W niedzielę nad Polską znajdzie się centrum układu niskiego ciśnienia, a to oznacza, że czeka nas naprawdę zróżnicowana aura. Podczas, gdy od Pomorza po Opolszczyznę i Dolny Śląsk będzie maksymalnie od 0 do 3℃ i wystąpią intensywne opady deszczu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg (w Sudetach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wynosi od 10 cm do 20 cm), a wiatr zmieni kierunek na północno-zachodni, to we wschodnich regionach i w Małopolsce sporo przejaśnień i rozpogodzeń, raczej bez opadów, słabszy, więc jednocześnie przyjemniejszy, południowy wiatr, ale przede wszystkim bardzo wysoka temperatura - na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Kielecczyźnie i w Małopolsce przewidujemy aż 10-13℃, jednak i tam jeszcze w niedzielę dojdzie ochłodzenie i od poniedziałku wracamy do normalności w temperaturze. Do wiosny jeszcze kawał drogi. Pomiędzy tym wszystkim, a więc od Górnego Śląska po Mazury, od 4 do 9℃, słońca zdecydowanie mniej i miejscami popada przelotny deszcz.      

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze