środa, 29 maja 2019

ŚRODA POGODNA NA ZACHODZIE I POMORZU, MOKRA W GŁĘBI KRAJU; BĘDZIE ZIMNO - W NOCY DUŻE RYZYKO PRZYMROZKÓW!

Wczoraj Polska podzieliła się pogodowo na dwie części. Miejscami na zachodzie, Pomorzu i Kujawach temperatura nie przekroczyła w pełni dnia 12-15℃, a dodatkowo nie zabrakło deszczu. W Sudetach spadło go przeszło 50 mm. Natomiast w głębi kraju słupek rtęci sięgnął blisko 25℃, ale za to w godzinach popołudniowych przeszkadzały burze. Niektóre z nich były gwałtowne, z silnym wiatrem, gradem i nawalnymi opadami deszczu.
Dziś od rana w zachodniej i północno-zachodniej Polsce będzie pogodnie i bez opadów. Poza tym dzień przywita nas przewagą chmur, przebłyskami słońca głównie na Roztoczu. Od czasu do czasu popada też deszcz, jednak będą to opady słabsze niż wczoraj. Po południu wręcz słonecznie zrobi się w dzielnicach północnych. Rozpogadzać coraz śmielej ma się również w centrum i na zachodzie. Natomiast od Podlasia i Mazur po Podkarpacie, Małopolskę i Górny Śląsk więcej chmur, może się zdarzyć tak, że w ogóle nie pokaże się słońce, a ponadto będzie padał deszcz, a na krańcach południowo-wschodnich przejdą również burze, w czasie których spadnie do 20 mm deszczu i powieje silny wiatr do 70 km/h. Na szczęście zjawiska z biegiem godzin mają zanikać. Ostatecznie wieczorem drobne opady ograniczą się jedynie do niektórych powiatów woj. lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego, a na zachodzie i północy w wielu miejscach niebo stanie się zupełnie czyste.
Temperatura niska: od 11-13℃ nad morzem, Górnym Śląsku, w zachodniej i południowej Małopolsce, 14-17 w głębi kraju do 18-21℃ miejscami na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. 
Wiatr wiać ma umiarkowanie, z  północy i północnego-zachodu.

W NOCY CHMURY NA POŁUDNIOWYM-WSCHODZIE, PRZYMROZKI NA PÓŁNOCNYM-ZACHODZIE
W nocy na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie zdecydowana dominacja chmur, w wielu miejscach zachmurzenie całkowite, ale opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym wystąpią co najwyżej na Podkarpaciu, wschodzie i południu Małopolski. Tymczasem na zachodzie i północy, a po północy także w centrum, bardzo pogodnie, gdzieniegdzie zupełnie bezchmurnie.
Z racji zachmurzenia, na południowym-wschodzie poranek zapowiada się przeciętnie pod względem termicznym - wieścimy od 8 do 10℃. W centrum, gdzie druga połowa nocy będzie pogodniejsza, temperatura zdąży spaść do 5℃, zaś na zachodzie, Pomorzu i Kujawach, gdzie ładna pogoda panować ma od początku, jeszcze zimniej - lokalnie w północnej Wielkopolsce i na Pojezierzu Pomorskim słupek rtęci spadnie do 0℃. Przy gruncie wysoce prawdopodobne są przymrozki do -1/-3℃. Zabezpieczmy więc wszystkie rośliny, które taka temperatura może uszkodzić. 
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie, z północy i północnego-zachodu, w województwach zachodnich w drugiej części nocy także z południa oraz południowego-wschodu.

CO W POGODZIE W NASTĘPNYCH DNIACH?
W czwartek na wschodzie, środkowym-wschodzie i południowym-wschodzie niezmiennie dużo chmur, dodatkowo okresami na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej i Polesiu Lubelskim popada deszcz, który początkowo na samym południu może być nieco intensywniejszy. Poza tym aura wymarzona - bez opadów i ze słońcem, które przede wszystkim w pasie od Warmii i Żuław po Dolny Śląsk może czasami świecić na bezchmurnym niebie. 
Na południu Małopolski i Podkarpacia bardzo zimno - 8-11℃. W głębi tych regionów 12-14℃, na Górnym Śląsku i w Górach Świętokrzyskich 15-16℃, poza tym od 17 do 20℃, a na krańcach zachodnich do 21℃. 
Wiatr pozostanie północny i północno-zachodni, przejściowo na zachodzie południowy i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany.

W piątek, po cieplejszej nocy, nastanie także cieplejszy dzień. Najczęściej na termometrach zobaczymy 20-23℃, nieco chłodniej będzie w rejonach podgórskich - od 16 do 19℃. 
W pasie od Śląska i Małopolski po Podlasie od rana do wieczora pogodnie i bez opadów. Na pozostałym obszarze kraju ma zbierać się więcej chmur i możliwe są przelotne i na ogół nieduże opady deszczu. Tylko punktowo na Pomorzu i Żuławach, w związku z rozwojem konwekcji, niektóre z nich będą silniejsze. Największy "wysyp" tych przelotnych opadów mamy mieć oczywiście w godzinach popołudniowych, zaś wieczorem aura powinna się szybko uspokajać. 
Wiatr słaby i umiarkowany, ze zmiennych kierunków - na wschodzie i częściowo południu najczęściej z północy i północnego-zachodu, natomiast im dalej na zachód, tym wiatr śmielej ma zmieniać kierunek na zachodni i południowo-zachodni. 

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze