radiozet.pl |
Poniedziałek, 02 września
Jutro Polskę przecinać ma chłodny front atmosferyczny. Przed południem rozciągać ma on się w pasie od Warmii, Mazur i Podlasia po cały Śląsk i Małopolskę. Zatem to na tym obszarze będzie sporo chmur, miejscami popada deszcz, a na wschód od linii Olsztyn-Opole przechodzić mogą również burze. Na krańcach południowo-wschodnich, na zachodzie, Pomorzu i Kujawach padać nie będzie i nie zabraknie słońca. W drugiej części dnia front uaktywni się na całym wschodzie, środkowym-wschodzie, w Małopolsce oraz częściowo na Górnym Śląsku. Zwłaszcza bliżej wschodniej Polski, gdzie CAPE podskoczy do 1200 J/kg, powstaną burze, które mogą organizować się w większe klastry i przynosić intensywne opady deszczu do 30-40 mm, wichury do 90 km/h oraz grad o średnicy 2-3 cm. Opady, ale bez udziału burz, przewidujemy również miejscami na Opolszczyźnie i w centrum. Do wieczora front na pewno pozostanie nad Podlasiem, wschodnim i południowym Mazowszem, Kielecczyzną, Lubelszczyzną, Podkarpaciem, Małopolską, Górnym Śląskiem i Opolszczyzną, więc oczekujemy tam kontynuacji pogody raczej pochmurnej i deszczowej, a na południowym-wschodzie również burzowej. Z kolei na pozostałym obszarze kraju, po przejściu frontu, padać już nie będzie, a niebo, zwłaszcza nad Pomorzem i zachodem, wypogodzi się.
W związku z tym, że front przejdzie szybciej, już jutro nigdzie nie prognozujemy upałów. Blisko będzie na Zamojszczyźnie, gdzie przewidujemy 27-29℃. W pasie od Podlasia po Podkarpacie i wschodnią Małopolskę 24-26℃, a nad resztą kraju nie więcej niż 20-23℃, lokalnie, zwłaszcza na południu Śląska i w opadach ciągłych - 16-18℃.
Wiatr wiać ma umiarkowanie, przed frontem z zachodu i południowego-zachodu, po jego przejściu z północnego-zachodu.
Wtorek, 03 września
W nocy z poniedziałku na wtorek na wschodzie, południu i w centrum wciąż okresami będzie padał słaby i umiarkowany deszcz. Burze, które jeszcze wieczorem występować mogą nad Lubelszczyzną i Podkarpaciem, zanikną do północy.
W ciągu dnia do południa chmury i opady deszczu, ale raczej nieduże, nadal będą zaznaczały się nad regionami wschodnimi i południowo-wschodnimi. Przelotnie popadać może także nad Zatoką Gdańską. Poza tym od rana pogodnie. I z biegiem godzin już w zdecydowanej większości kraju będzie sucho, z rozpogodzeniami. Do wieczora opady i chmury utrzymają się jedynie na krańcach południowo-wschodnich.
Na południu Małopolski i Podkarpacia, przez zalegające zachmurzenie i padający deszcz, będzie bardzo zimno, bo tylko 13-16℃. Poniżej 20℃ również na wschodzie, w Małopolsce i na Podbeskidziu. Na pozostałym obszarze kraju odrobinę cieplej, na Nizinie Szczecińskiej, Ziemi Lubuskiej i zachodzie Dolnego Śląska 23-24℃.
Wiatr powieje umiarkowanie, z północnego-zachodu i zachodu, na południowym-wschodzie okresami także z północy.
Środa, 04 września
Noc z wtorku na środę, w związku z obecnością chłodnej masy powietrza i rozpogodzeniami, przyniesie spadki temperatury, zwłaszcza na wschodzie, południu i w centrum, poniżej 10℃, zatem warto pomyśleć nad cieplejszym ubraniem, jeżeli rano udajemy się do pracy czy szkoły. Po południu na szczęście zrobi się dużo przyjemniej - przy granicy z Niemcami nawet 27℃, w głębi kraju 23-26℃, na Suwalszczyźnie i południowym-wschodzie 21-22℃, a na Pogórzu Karpackim 17-19℃.
W całym kraju, przez cały dzień, sporo słońca, gdzieniegdzie zupełnie bezchmurnie.
Wiatr pozostanie słaby i umiarkowany, ale z zachodniego zacznie skręcać na południowo-zachodni i południowy.
Czwartek, 05 września
W czwartek na niebie pojawi się nieco więcej zachmurzenia, ale generalnie nadal wszędzie będzie więcej słońca niż chmur. Drobny deszcz ma szansę spaść tylko na Pomorze, Żuławy i Sudety.
Rano, głównie na południu i wschodzie, znowu 10℃ i mniej, zaś w pełni dnia będzie od 18-20℃ u podnóża gór i nad morzem, 21-23 na wschodzie, zachodzie i Pomorzu do 24-26℃ w głębi kraju.
Wiatr słaby i umiarkowany, na wschód od linii Wisły południowy, a na zachód od niej skręcający na zachodni i północno-zachodni.
Piątek, 06 września
W piątek na ogół pogodnie i bez opadów, chociaż z każdą godziną na niebie będzie zauważalne coraz większe zachmurzenie pochodzące od niżów, które będą stacjonować na południe od Polski. Kto wie, czy w południowych i południowo-wschodnich województwach nie pojawią się jakieś opady deszczu.
Słupki rtęci przeważnie nie pokażą więcej niż 18-22℃. Cieplej, ale tylko w przypadku braku opadów, będzie na południowym-wschodzie - najwyżej 23-25℃.
Wiatr słaby i umiarkowany, w większości kraju z zachodu i północy.
Weekend, 07-08 września
W weekend, zarówno nad Rosją, jak i Atlantykiem, rozgoszczą się wyże, zaś Skandynawię i być może południową Europę opanują niże. W tej dynamicznej sytuacji oczywiście przedstawianie dokładnych prognoz jest niemożliwe. Wydaje się jednak, że przynajmniej w części Polski zaznaczą się chmury i opady deszczu. Pod chmurami byłoby jednocześnie bardzo zimno, bo lokalnie tylko 14-17℃. Poza oddziaływaniem frontalnych chmur i opadów cieplej, ale tylko na wschodzie mogłoby być powyżej 20-22℃.
Na koniec ponownie prosimy Wszystkich o wsparcie. Coraz więcej osób bierze udział w organizowanej przez nas zrzutce i dzięki temu uzbieraliśmy już prawie połowę kwoty, jaką postanowiliśmy postarać się zebrać. Zrzutka trwa do końca roku, ale jeśli doceniacie naszą codzienną, wolontariacką pracę od ponad 8 lat, prosimy już teraz o wsparcie, nawet symboliczną złotówką. Na blogu jest nas blisko 4 tysiące i pięknie byłoby, gdyby każdy odważył się właśnie chociaż na tą symboliczną kwotę, a nas napędziłoby to do dalszej, jeszcze cięższej pracy na blogu. Bardzo dziękujemy!
Linki:
https://patronite.pl/Arek96 (Patronowanie, wsparcie długofalowe)
https://zrzutka.pl/zcan2p (wsparcie jednorazowe)
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej