Tegoroczny październik jak na razie zapisuje się bardzo ciepło, gdyż do teraz dodatnia anomalia wynosi ponad 2ºC. Gdyby taki trend się utrzymał, to obecny miesiąc zapisałby się z większym odchyleniem temperatury, niż jego poprzednik. Wrzesień bowiem okazał się lekko ciepły, ponieważ odchylenie termiczne wyniosło +0.89ºC. Anomalię tą w znacznym stopniu zawdzięczamy pierwszemu dniu września, który okazał się najcieplejszy w całym miesiącu. W wielu miejscach panował wtedy upał, który był przedłużeniem fali gorąca z końcówki sierpnia. 1 września padła zatem najwyższa temperatura dla minionego września, która została zanotowana w Toruniu i wyniosła 33,5ºC. Poprzedni miesiąc przyniósł również pierwsze akcenty zimowe, którymi okazały się lokalne opady krupy śnieżnej, a także pierwsze przymrozki na standardowej wysokości 2 metrów. Taka sytuacja miała miejsce np. w Białymstoku, gdzie 24.09 termometry nad ranem pokazały -1.2ºC, co było najniższym wskazaniem podczas września 2019 roku. Tego samego dnia w tym samym miejscu przy gruncie odnotowano spadek temperatury do -3.8ºC. Na mapie poniżej widoczna jest anomalia temperatury dla września 2019 roku.
Opady
Jeśli chodzi o opady, to wrzesień można uznać w skali kraju, jako miesiąc wilgotny, a miejscami nawet bardzo wilgotny. Jedynym obszarem, gdzie spadło mniej deszczu niż wynika to z normy dla września, były regiony południowo-wschodnie. Tam spadło zaledwie 70/80% normy opadów. Na pozostałym obszarze norma ta została osiągnięta bądź nawet przekroczona. Z tym, że im dalej na północny-zachód, tym deszczu było więcej. Najmocniej padało na Pomorzu, gdzie miejscami spadło nawet dwukrotnie więcej deszczu niż powinno. To w tym województwie zanotowano maksymalną sumę opadów dla tegorocznego września. Stało się to w Lęborku, gdzie przez cały miesiąc spadło 160,8 mm wody. Z kolei Krosno na Podkarpaciu ustanowiło najwyższy wynik dobowy. Pierwszego dnia miesiąca spadło tam 71.5 mm deszczu. O tym, że południowy-wschód był najbardziej suchy, świadczy chociażby suma opadów za cały wrzesień dla Zamościa. W ciągu całego miesiąca spadło tam zaledwie 28,5 mm deszczu. Na mapie poniżej widać rozkład anomalii sum opadów dla września 2019 roku.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej