W ostatnim czasie na świecie ma miejsce wiele niebezpiecznych zdarzeń naturalnych, które powodują szereg zniszczeń, pozbawiają ludzi dachu nad głową i zabierają dorobek ich życia. Są też niestety ofiary śmiertelne. W niniejszym artykule postaramy się opisać, te naszym zdaniem najważniejsze katastrofy naturalne, które przetoczyły się w ostatnim czasie przez różne części świata. A było ich naprawdę sporo. W jednych miejscach szalały powodzie i cyklony tropikalne, gdzie indziej pożary, a jeszcze gdzie indziej doskwierają śnieżyce i mrozy. Zapraszamy zatem na przegląd najważniejszych wydarzeń ze świata.
Europa
Przegląd zaczniemy od naszego kontynentu, na którym naprawdę sporo się dzieje. Poważna sytuacja ma miejsce na zachodzie Europy, gdzie od kilku dni przechodzą bardzo silne ulewy. W związku z tym w wielu regionach dochodzi do powodzi, szczególnie niebezpiecznie jest w Anglii, gdzie w niektórych miejscach w miniony czwartek w ciągu doby spadło ponad 100 mm deszczu. To więcej niż wynosi norma za listopad. Z powodu tak obfitych opadów wylało wiele rzek. Na niektórych z nich poziom wody podniósł się do wyższych poziomów, niż miało to miejsce w 2007 roku, kiedy Anglia doświadczyła tego samego żywiołu o podobnej skali. W wyniku obecnych powodzi zginęła jedna osoba a kilkaset trzeba było ewakuować. Żywioł spowodował również problemy w transporcie kolejowym, oraz doprowadził do zamknięcia wielu dróg i autostrad. Nie jest to jednak jedyny region na naszym kontynencie, który boryka się z podobnymi warunkami atmosferycznymi. Jeszcze silniejsze ulewy przetaczają się przez południową Europę. Tam, najtragiczniejsza sytuacja ma miejsce w Czarnogórze, gdzie poza powodziami we znaki dają się również lawiny błotne. Z tamtego regionu na szczęście nie dochodzą informacje o ofiarach śmiertelnych, jednak w wyniku działalności żywiołu wiele miejscowości zostało odciętych od świata. Zamknięto również mosty, drogi i autostrady. Przez południową Europę już od dobrych kilkunastu dni przetaczają się bardzo aktywne układy niżowe, dlatego problem stanowi nie tylko nadmierna ilość deszczu, ale także gwałtowne burze i bardzo silny wiatr, które najmocniej dają się we znaki we Włoszech. Z kolei przez Grecję przetaczają się nawet trąby powietrzne. Tymczasem w Hiszpanii doszło do potężnego ataku zimy. W regionach górskich pokrywa śnieżna przekracza miejscami 40 cm.
Azja
Sporo dzieje się również na największym kontynencie na Ziemi. Tutaj do najważniejszych zdarzeń zaliczyć można cyklon tropikalny Bulbul, który znad wód Zatoki Bengalskiej wkroczył na terytorium Indii. W momencie uderzenia, wiatr wiał ze stałą prędkością 130 km/h, co odpowiada pierwszej kategorii. Poza huraganowym wiatrem, żywioł niesie też gigantyczne ulewy. W wyniku działalności burzy śmierć poniosło 15 osób. Cyklon mocno dał się we znaki również w Bangladeszu. Do uderzenia żywiołu doszło w bardzo newralgicznym miejscu, a mianowicie w Delcie Gangesu. W przeszłości niejednokrotnie zdarzało się, że cyklony uderzające w to miejsce niosły tysiące, a nawet setki tysięcy ofiar. Tak było chociażby w 1970 roku, kiedy to miejsce zostało zaatakowane przez cyklon Bhola. Zginęło wówczas pół miliona ludzi!. W roku 2007 natomiast cyklon Sidr zabił w regionie ponad 3 tysiące osób. Do podobnego żywiołu przygotowuje się Wietnam, gdzie lada moment uderzy cyklon Nakri.
Afryka
Zdecydowanie najpoważniejsza sytuacja, jaka ma miejsce w tej chwili na świecie panuje w Afryce. Mowa tutaj o wschodniej części tego kontynentu. Od kilku tygodni dochodzi w tym regionie do olbrzymich powodzi. Najgorzej jest w Sudanie, Etiopii, oraz w Somalii. W wyniku szalejącego żywiołu kilkadziesiąt osób zginęło a kilkaset trzeba było ewakuować. W wodach powodziowych śmierć poniosły setki zwierząt, przez co w wyniku rozpadających się ciał regionowi grożą epidemie różnych chorób. To co się tam obecnie dzieje, doskonale pokazuje jak przewrotna potrafi być Matka Natura, bowiem ten obszar świata jeszcze do niedawna zmagał się z gigantyczną suszą, w wyniku której miliony ludzi cierpiało z powodu głodu i pragnienia. Za obecne powodzie winić należy tzw. Dipol Oceanu Indyjskiego ( IOD), który obecnie osiąga rekordowe wartości. Zjawisko polega na różnicy temperatur pomiędzy wschodnią, a zachodnią częścią tego akwenu. Jest ono cykliczne i kiedy posiada wartości dodatnie ( tak jak obecnie), to przyczynia się do powodzi we wschodniej części Afryki, przy ujemnych dochodzi do suszy. Według meteorologów IOD nadal będzie utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie, co oznacza dalsze ulewy i powodzie w tamtym regionie.
Ameryka Północna
Ten kontynent już po raz kolejny w tym sezonie przygotowuje się na nadejście fali zimna. Tym razem wygląda na to, że fala arktycznego powietrza dotrze nawet daleko na południe, nad Zatokę Meksykańską i do samego Meksyku. Mróz pojawi się w Nowym Orleanie a Meksyk stanie się chłodniejszy od... Polski. Najbardziej mroźno będzie jednak w rejonie Wielkich Jezior, gdzie nocami może być ok -15ºC. Mrozy potrwają jednak tylko kilka dni i w drugiej połowie tygodnia zacznie postępować ocieplenie.
Australia
Na tym kontynencie powoli kończy się wiosna. Niebawem rozpocznie się tam lato, podczas którego zawsze dochodzi do największej liczby pożarów lasów. W tym roku jednak sezon na te zjawiska rozpoczął się wcześniej, gdyż już teraz kraj boryka się z ogniem. Najpoważniejsza sytuacja dotyczy stanu Queensland i Nowa Południowa Walia, gdzie pożary zabiły do tej pory trzy osoby i pochłonęły 150 budynków, a kilka wiosek dosłownie poszło z dymem. W regionach najbardziej zagrożonych ogłoszono stan wyjątkowy, a najwyższy poziom ostrzeżenia przed ogniem wydano nawet dla Sydney. Do pożarów dochodzi w Australii praktycznie co roku a najpoważniejsze miały miejsce w lutym 2009 roku. Według prognoz, wyjątkowo wczesne pożary tak szybko się nie skończą, gdyż na kolejne dni zapowiadane są bardzo wysokie temperatury i niska wilgotność.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej