wtorek, 14 stycznia 2020

ATLANTYK JEST NIEZWYKLE AKTYWNY; PRZEDSTAWIAMY ZESTAWIENIE NAJBARDZIEJ INTENSYWNYCH NIŻÓW TEJ ZIMY!

Brak zimy w Europie, to m.in zasługa wysokiej aktywności Oceanu Atlantyckiego, która objawia się w postaci tworzących się tam co chwila układów niskiego ciśnienia. Od początku grudnia mieliśmy ich już bardzo dużo, jednak szczególnie silne układy zaczęły powstawać od okolic świąt Bożego Narodzenia. Od tamtej pory, do chwili obecnej na uwagę zasługuje sześć układów, które jak do tej pory okazały się wyjątkowo silnymi niżami. Jednak nie tylko ich intensywność przykuwa uwagę. Przede wszystkim należy zauważyć, jak prezentują się na zdjęciach satelitarnych. A są naprawdę piękne. Czytając do końca ten artykuł i oglądając zdjęcia, przekonacie się, że oko można nacieszyć, spoglądając  nie tylko na  tropikalne huragany, ale również na systemy pogodowe tworzące się w naszej części świata. Przedstawiamy sześć najpotężniejszych cyklonów umiarkowanych szerokości geograficznych, jakie powstały na Atlantyku tej zimy.
Miejsce 6
Ostatnią pozycję naszej listy zajmuje niż, który 4 stycznia znalazł się na zachód od Islandii. W szczytowym  momencie ciśnienie w centrum tego układu obniżyło się do 970 hPA. Niż przyczynił się do potężnych śnieżyc na Islandii, oraz huraganowego wiatru w Górach Kaledońskich (północna Szkocja). W regionie Highlands zarejestrowano porywy wiatru do 220 km/h!. Omawiany cyklon widoczny jest poniżej.


Miejsce 5
Przedostatnią pozycję w rankingu zajmuje cyklon, który narodził się w Boże Narodzenie. W drugi dzień świąt doszło natomiast do ciekawej sytuacji. Wspomniany układ wchłonął inny, bliźniaczy niż i stał się układem dominującym. Struktura tego systemu była bardzo szeroka, natomiast jego centrum przesuwało się w stronę Islandii stopniowo słabnąc. Na szczególną uwagę zasługuje to, że opisywany ośrodek stworzył z wyżem znad Grenlandii imponujący gradient baryczny (różnice ciśnienia) sięgający 90 hPa. Omawiany układ widoczny jest poniżej.



Miejsce 4
Tuż za podium znalazł się pierwszy w tym roku głęboki atlantycki niż. Cyklon ten swój rozwój rozpoczął od wybrzeży Kanady i bardzo szybko przeszedł przez Atlantyk. W Nowy Rok doszło do gwałtownej intensyfikacji burzy i ostatecznie ciśnienie w centrum układu spadło do 960 hPa. Na zdjęciu poniżej omawiany układ, kiedy znajdował się w północnej części Oceanu Atlantyckiego.


Miejsce 3
Na najniższym stopniu podium znalazło się zdjęcie satelitarne dwóch układów niżowych, jakie w Boże Narodzenie przetaczały się przez Atlantyk. Podczas gdy niż znajdujący się po wschodniej stronie zanikał, to jego sąsiad po stronie zachodniej stawał się coraz potężniejszy.


Miejsce 2
Pozycję wicelidera zajmuje niż z 10 stycznia z ciśnieniem 940 hPa. Widać doskonale zarysowane centrum tego układu. Zdjęcie wykonane w momencie, gdy cyklon od południowego- zachodu zbliża się do Islandii.


Miejsce 1
Liderem w rankingu jest układ, o którym nie tak dawno pisaliśmy na łamach bloga. Niż ten przyniósł potężne wichury na Wyspy Brytyjskie i do Irlandii. Wiatr w porywach na zachodzie regionu dochodził do 140-150 km/h a na otwartych wodach oceanu przekroczył 200 km/h. Cyklon ulegał bardzo szybkiej intensyfikacji, a najniższa wartość ciśnienia w jego centrum wyniosła poniżej 940 hPa. Tak prezentował się wczoraj (13.01) na zdjęciach satelitarnych.


Podsumowanie
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, za ciepłą zimę w Europie odpowiadają m.in. częste niże tworzące się na Atlantyku. Sprowadzają one nad kontynent ciepłe masy powietrza i jak widać, w tym sezonie nie dość, że jest ich sporo, to są naprawdę potężne. Jednak wyże, które stacjonują na kontynencie, również są bardzo silne, gdyż nie dopuszczają atlantyckich układów wgłąb Europy. Gdyby nie one, to z całą pewnością, część z tych niżów przedostałaby się w naszym kierunku, co skończyłoby się potężnymi wichurami, nawet o sile orkanu.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze