sobota, 4 stycznia 2020

ZIMOWY SŁOWNIK: ŚNIEŻYCA, BURZA ŚNIEŻNA


W kolejnym wpisie z cyklu zimowy słownik zajmiemy się opisaniem dwóch zjawisk, które przez to, że są do siebie podobne, często są ze sobą mylone. Mowa o śnieżycy i burzy śnieżnej. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku mamy do czynienia z bardzo silnymi opadami śniegu, które często doprowadzają do paraliżu na drogach i lotniskach, oraz są przyczyną wielu wypadków. Jaka zatem jest różnica pomiędzy omawianymi zjawiskami? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu.
Śnieżyca
W meteorologii zjawisko to oznacza wystąpienie bardzo silnych opadów śniegu, które ograniczają widzialność poniżej 200 m. Opadom może towarzyszyć silny wiatr. Wtedy mamy do czynienia z zawieją śnieżną, a jeżeli wiatr powoduje porywanie leżącego już na powierzchni ziemi śniegu, to zjawisko takie nazywamy zamiecią śnieżną. Często zdarza się, że zawieje i zamiecie występują równocześnie. 
Burza śnieżna
Żeby śnieżycę można było określić jako burzę śnieżną, potrzebne są wyładowania atmosferyczne. Burze najczęściej pojawiają się w ciepłej porze roku, jednak może się też zdarzyć, że wystąpią one zimą. Jeżeli w czasie trwania śnieżycy zaobserwujemy wyładowania atmosferyczne, to takie zjawisko nazywamy burzą śnieżną. W Polsce zjawiska te najczęściej pojawiają się między październikiem a kwietniem. Tak jak i burze występujące latem, tak i te zimowe związane są z wysoko wypiętrzonymi chmurami Cumulonimbus. Powstają one na aktywnych frontach związanych z głębokimi niżami ( burze frontowe), albo w wyniku silnego napływu powietrza arktycznego morskiego z północy ( burze adwekcyjne). Do powstania takiej burzy potrzebna jest spora chwiejność termodynamiczna oraz szybki spadek temperatury wraz z wysokością. Zimą zjawiska te najczęściej występują w charakterze pojedynczych komórek burzowych, burz wielokomórkowych i linii szkwału. Przykładem wystąpienie burz śnieżnych na terenie Polski może być chociażby orkan Cyryl ze stycznia 2007 roku, czy orkan Xavier z grudnia 2013 roku. Lokalnie pojawiają się również dzisiaj. Zjawisko to na całym świecie wygląda tak samo, jednak w zależności od regionu przybiera różne nazwy. W USA określane jest jako blizzard, na Alasce burga, a w Kazachstanie buran.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że powyższym wpisem pomogliśmy Wam odróżnić zjawisko śnieżycy i burzy śnieżnej. Do tego typu zjawisk dochodzi w Polsce praktycznie każdej zimy, więc tym bardziej warto wiedzieć, czym różnią się one między sobą. W kolejnych wpisach z tego cyklu przybliżymy inne pojęcia związane z pogodą jaka panuje podczas najchłodniejszej pory roku. Warto zatem odwiedzać naszego bloga.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze