W czwartek przez Polskę z zachodu na wschód przechodził front atmosferyczny. Przyniósł on w wielu regionach przelotne opady deszczu, ale o zmiennym natężeniu, więc w jednych miejscach padało mocniej, a w drugich jedynie pokropiło. Zarówno przed, jak i po froncie, nie brakowało przejaśnień i rozpogodzeń. Temperatura, w porównaniu z poprzednimi dniami, spadła. Przeważnie nie przekraczała 10-13℃, jedynie na południowym wschodzie osiągnęła 15-16℃.
Jutro na wschodzie, Mazurach, aż po Pomorze Gdańskie, zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Lokalnie na północnym wschodzie wystąpią przelotne i słabe opady deszczu. Nad resztę kraju od zachodu wchodzić zacznie strefa frontowa z chmurami i ciągłymi opadami deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym (3-5 mm/3h). Do południa rozpada się na całym zachodzie i Śląsku, a w drugiej części dnia mokro zrobi się też na Pomorzu Środkowym, w centrum, w Górach Świętokrzyskich i w Małopolsce. Wysoko w górach spodziewamy się opadów deszczu ze śniegiem i śniegu.
Temperatura maksymalna wyniesie od 8℃ na Podhalu, 9-11℃ w głębi kraju do 12-13℃ na Ziemi Lubuskiej, Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, wschodzie Małopolski i Podkarpaciu.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie, z kierunków zachodnich oraz południowych.
W NOCY PRZYMROZKI, MGŁY I OPADY
W nocy na zachodzie i południu, a początkowo też w centrum, na Kujawach i Roztoczu, nadal pochmurno z opadami deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym, w górach przejściowo silnym. Tam także częściej będzie padał deszcz ze śniegiem i śnieg. Prognozowana suma opadów od piątkowego do sobotniego poranka wynosi od 10 mm do 20 mm w pasie od Niziny Szczecińskiej po Śląsk, Małopolskę i Beskid Niski i do 25 mm lokalnie na południu województwa śląskiego i małopolskiego. W Tatrach powyżej 2100 m n.p.m. przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm, nieco niżej o ok. 5-15 cm. Na pozostałym obszarze kraju przeważnie pogodnie. Więcej chmur jedynie na północnym wschodzie i tam nadal punktowo możliwe są słabe opady. Nad ranem na wschodzie, północy, w centrum oraz w kotlinach górskich utworzą się mgły. Najgęstsze będą od Pomorza Gdańskiego po środkowy wschód, gdzie ograniczą widzialność do 100 metrów i mogą wygenerować niskie chmury stratus.
Poranek najchłodniejszy tam, gdzie będzie najwięcej rozpogodzeń, a więc w pasie od środkowego wschodu po Kujawy i Zatokę Gdańską - od 1 do 3℃. Przy gruncie spadki temperatury do -2℃. W głębi kraju od 4 do 7℃, najcieplej w regionach zachodnich i południowo-zachodnich - 8-11℃.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie, ze zmiennych kierunków.
WEEKEND
W sobotę na zachodzie i południowym zachodzie przez większość dnia pochmurno ze słabym deszczem. Z biegiem dnia opady powinny jednak stopniowo zanikać i jest szansa na przebłyski słońca. Im dalej na wschód i północny wschód, tym ryzyko opadów będzie mniejsze, a za to oczekujemy zdecydowanie częstszych rozpogodzeń. Jedynie przy wschodniej granicy może pokropić. Pamiętajmy jednak o porannych mgłach i niskich chmurach. Co prawda większość z nich powinna ustąpić przed południem, ale nie można wykluczyć, że niektóre z nich potrzymają dłużej, nawet do wczesnego popołudnia.
Najcieplej na zachodzie i w okolicach Tarnowa - 12-15℃. Na pozostałym obszarze kraju chłodniej, 8-11℃.
Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie z kierunków północnych, poza tym ze wschodnich i południowych.
Niedzielę rozpoczniemy od gęstych mgieł i stratusów na wschodzie i w kotlinach górskich. Co więcej, poza Wybrzeżem, zachodem i południowym zachodem, temperatura nad ranem spadnie do 5℃ i poniżej, lokalnie do 0℃, co oznacza spore prawdopodobieństwo przygruntowych przymrozków do -3℃.
W ciągu dnia od Pomorza Gdańskiego i Mazur po Beskidy, Tatry i Bieszczady słonecznie, aczkolwiek gdzieniegdzie na wschodzie nie wykluczamy dłuższego utrzymywania się podinwersyjnego zachmurzenia związanego z mgłami. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie początkowo małe i umiarkowane, później wzrastające do dużego, aż do wystąpienia wieczorem w województwach zachodnich opadów deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym (3-7 mm/6h).
Na termometrach zobaczymy zróżnicowane wartości: od 8-10℃ na wschodzie i Podhalu, ok. 12℃ w centrum do 14-16℃ na zachodzie oraz południowym zachodzie.
Wiatr południowy i południowo-wschodni, umiarkowany, tylko w górach i nad samym morzem momentami nieco silniejszy.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej
FILMOWA PODRÓŻ PO NIESAMOWITYCH MIEJSCACH