Zima totalnie odpuściła, a pogoda za oknem przypomina bardziej listopad. Mimo wysokiej temperatury niebo zdominowały chmury, z których często mocno pada i porywiście wieje. W najbliższych dniach wiele się w tej kwestii nie zmieni, niemniej jednak prognozy długoterminowe powoli dają szansę na powrót zimowej pogody.
Do końca tego tygodnia przewidujemy dominację pochmurnej, wietrznej i deszczowej pogody. Jedynie na północy, wschodzie i Pogórzu przejściowo może padać deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Temperatura będzie zaskakująco wysoka i w weekend na zachodzie, południu i częściowo w centrum sięgnie aż 10-12℃. Mrozu w dzień nigdzie nie zapowiadamy. Jednak wiejący wiatr, w porywach do 60-70 km/h, a na północy nawet do 75-90 km/h, zwiększy odczucie zimna.
Przyszły tydzień w większości przyniesie kontynuację iście jesiennej pogody, z chmurami, deszczem i porywistym wiatrem. Temperatura nadal będzie zdumiewająco wysoka i w pierwszych dniach tygodnia oraz w kolejny weekend może przekraczać 10℃, a minimum 5℃ będzie w całej Polsce. Odwilż dotrze nawet w góry.
Małe ochłodzenie prognozujemy w okolicach środy i czwartku, gdy słupki rtęci na północnym wschodzie nie przekroczą 0℃, a na zachodzie i południu 4-8℃, a nocami wrócą przymrozki. Wówczas pojawi się również deszcz ze śniegiem i śnieg i lokalnie zrobi się biało, choć na duże przyrosty pokrywy śnieżnej nie mamy szans.
Taka typowo atlantycka pogoda potrwa do początku drugiej dekady lutego. Dopiero później rozpocznie się prawdopodobnie blokada wyżowa na Atlantyku. I z nią możemy wiązać nadzieję na stopniowy powrót zimy. W okolicach połowy miesiąca temperatura maksymalna coraz częściej zacznie spadać do 0℃, a na wschodzie nawet poniżej. Jednocześnie, wraz z ochłodzeniem, wiatr powinien słabnąć, a deszcz coraz częściej zacznie przechodzić w śnieg.
Wiele wskazuje na to, że to ochłodzenie będzie wstępem do znacznie chłodniejszej drugiej połowy lutego i oby tak się właśnie stało.