Źródło: dreamstime.com
Na głębokości setek kilometrów od warstwy wód gruntowych mogą się znajdować kolejne oceany. W świecie wysokich ciśnień gdzie króluje zjawisko polimorfizmu objawia się to w postaci grup hydroksylowych obecnych w mineralnej warstwie pośredniej zwanej ringwoodite.
Nie ma polskiej nazwy tej warstwy wnętrza ziemi. Została ona zaproponowana przez australijskiego geofizyka Teda Ringwooda i stąd ringwoodite. Długo to pozostawało jedynie teorią, ale analizy fal sejsmicznych towarzyszących trzęsieniom ziemi pokazują, że ich prędkość zmienia się nagle na granicy górnego i dolnego płaszcza ziemi na głębokości od 410 do 660 kilometrów. Jest to warstwa polimorficznego oliwinu zawierająca dużą domieszkę wody.
Do tej pory nikt nie wydobył ringwoodite pochodzącego z płaszcza Ziemi. Nie mamy technologii pozwalającej pobranie takich próbek. Odnajdowano jednak ringwoodite pochodzący z meteorytów więc podejrzewano, że ziemska warstwa pośrednia będąca pod dużym ciśnieniem, rzeczywiście istnieje.
Przełomu dokonano w 2008 roku w Brazylii w okolicy Juina w stanie Mato Grosso. Pracownicy kopalni odkrywkowej odnaleźli tam diament, który wydostał się podczas erupcji lawy w jego wnętrzu utkwił fragment czegoś, co mogło być poszukiwanym minerałem. Zbadaniem tego zajął się wraz ze współpracownikami z innych uczelni profesor Graham Pearson z University of Alberta w Edmonton (Kanada).
Ringwoodite w diamencie z Brazylii - Foto: Richard Siemens
Zbadał on próbkę potwierdzając, że to ringwoodite w diamencie. Analiza wykazała, że 1,5% wagi próbki to woda w postaci grup hydroksylowych (OH). Jak wynika z artykułu w czasopiśmie Nature, Pearson uważa, że to bardzo mocne dowody na to, że głęboko pod ziemią istnieją obszary zawierające duże ilości wód podziemnych, które znajdują się przynajmniej w niektórych miejscach warstwy pośredniej. Gdyby taki skład miała cała warstwa to byłoby to tyle wody, ile znajduje się we wszystkich oceanach świata.
Odkrycie oznacza, że należy przemyśleć aktualność ogólnie uznawanej teorii tektoniki płyt litosferycznych. Konieczne jest wzięcie pod uwagę składu tych warstw płaszcza Ziemi, ponieważ taka obecność wody w istotny sposób wpłynie na dynamikę procesów. To samo dotyczy wiedzy o wulkanach i w ogóle tego jak działa nasza planeta.
Źródło: http://zmianynaziemi.pl
Źródło: http://zmianynaziemi.pl