niedziela, 9 marca 2014
PROGNOZA POGODY TYGODNIOWA
Ostatnie dni przyniosły nam coraz więcej słonecznych i cieplejszych chwil. Pora sprawdzić, czy piękna pogody przedłuży się na nowy tydzień, czy może nadejdą fronty atmosferyczne z opadami deszczu, śniegu i silnymi podmuchami wiatru.
PONIEDZIAŁEK
Pierwszy dzień tygodnia zapowiada się wszędzie wyśmienicie, z bezchmurnym niebem albo małym zachmurzeniem, bez opadów i oczywiście bardzo ciepło. Będzie to najcieplejszy dzień aktualnego powiewu wiosny. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 8-10 stopni na Podkarpaciu, 12 w centrum do 14-15 gdzieniegdzie na zachodzie i Wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany.
Poranek zimny; na wschodzie, południu i w centrum z lekkim mrozem do -3 st. C.
WTOREK
We wtorek pozostaniemy pod wpływem rozległego wyżu, ale z północy na południe przemieszczać ma się wąska strefa z dużym zachmurzeniem. Rano znajdzie się na północy, około południa w centrum, a wieczorem na południu. Na pewno nie przyniesie ona jednak opadów. Poza nią, standardowo niebo będzie wolne od chmur. Chłodniej. Na Helu zaledwie 4 stopnie. W pozostałych kurortach nadmorskich 5-8 st. C., na północy i Podhalu 9-10 do 11-13 kresek w pozostałych województwach. Wiatr umiarkowany, z północy.
O świcie na południu, w centrum i na Pojezierzu Pomorskim słaby mróz.
ŚRODA
Środę zaczniemy wszędzie z mrozem do -4/-1 stopnia. W ciągu dnia spodziewamy się pięknej pogody, z czystym niebem. Jedynie na południowym-wschodzie i nad morzem co jakiś czas pojawiać mają się niegroźne chmury. Maksymalnie w dzień na termometrach zobaczymy od 5 stopni w Zakopanem i na Helu, 6-7 na wschodzie i na Ziemi Łódzkiej do 8-10 st. C. na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany.
CZWARTEK
W czwartek wyż znajdzie się nad Polską, co oznacza napływ coraz cieplejszych mas powietrza.
Rano mroźno na południu i w centrum. W ciągu dnia na szczęście ponownie w całej Polsce zapowiadamy małe zachmurzenie i absolutny brak opadów. Będzie też przyjemnie ciepło, bo od 7-8 stopni na Podhalu, w Bieszczadach i na Mierzei Helskiej, 9-10 na wschodzie i południu do 11-13 st. C. w pasie od Dolnego Śląska po Warmię i Pomorze. Wiatr słaby, a na Mazurach również umiarkowany.
PIĄTEK
W piątek nadal czeka nas wyżowa pogoda, ze sporą ilością słonecznych chwil, ale na północy w ciągu dnia zacznie się już chmurzyć. Deszczu jednek jeszcze nie prognozujemy. Na moment napłynie do nas silne ciepło, poczujemy prawdziwą, kwietniową wiosnę. Słupki rtęci wskażą w pełni dnia od 6 stopni na Helu, 11-12 na północy i północnym-wschodzie, 13-14 w centrum do 15-16 st. C. na południu. Wiatr umiarkowany.
SOBOTA
W sobotę czeka nas załamanie pogody. Z północnego-zachodu nadciągnie do nas front atmosferyczny z chmurami, przelotnymi, intensywnymi opadami deszczu, a nawet burzami, szczególnie na południu i wschodzie. Tam także rozpada się najpóźniej, bo dopiero po południu. Od rana moknąć będą natomiast mieszkańcy Mazur, Pomorza, Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski i Dolnego Śląska. Pod wieczór na północy możliwe są, obok deszczu, także opady gradu, krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem. Na zachodzie, północy i w centrum zimno, bo tylko od 4 do 8 stopni. Ciepło jeszcze na południowym-wschodzie, bo do +14 st. C. Wiatr silny i porywisty w porywach do 60-70 km/h, a na północy i podczas burz do 80-90 km/h.
NIEDZIELA
W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. W całej Polsce możemy spodziewać się okresami przelotnych opadów każdego rodzaju: zarówno deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, jak i krupy śnieżnej i gradu. Lokalnie, szczególnie na południowym-wschodzie i Wybrzeżu zagrzmi. Zimno. Maksymalnie na termometrach zobaczymy od 2 do 8 stopni ciepła. Wiatr powieje umiarkowanie i dość mocno. Odczuwać będziemy zimno.
Ostrzegamy jednak, że niż może się przesunąć o kilkanaście godzin zarówno do przodu, jak i do tyłu, w związku z tym w prognozach mogą zajść dość wyraźne modyfikacje, głównie temperaturowe. Kiedy takie zajdą, od razu o nich poinformujemy na blogu.
Widać więc wyraźnie, że zima nie chce nam odpuścić. Ale czy niedzielny incydent będzie początkiem czegoś większego? Odpowiedź na to pytanie uzyskacie Państwo, oglądając najnowszą prognozę długoterminową na naszym blogu, która pojawi się po godzinie 19. Zapraszamy!