Źródło: ESA/VLT
Astronomowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA zrobili dobry użytek ze znajdującego się na pustyni Atacama teleskopu VLT. Udało im się zrobić niesamowite zdjęcie mgławicy protoplanetarnej znanej pod sygnaturą Abell 33.
Mgławice protoplanetarne są tworami na tyle unikalnymi, że praktycznie każda z nich wygląda inaczej, Dzieje się tak głównie dlatego, że ich kształt jest ulotny bo poprzez kreację nowych globów ich kształt ulega ciągłej transformacji.
Abell 33 to mgławica znajdująca się 2700 lat świetlnych od Ziemi i można ją wypatrzyć w gwiazdozbiorze Hydry. W jej bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się gwiazda o numerze HD 83535, więc jeśli dysponujesz teleskopem z systemem GOTO użyj tej lokacji, jeśli chcesz ją zobaczyć.
Przykładowe mgławice protoplanetarne - źródło: NASA/HST
Mgławica jest dosyć jasna i jej obserwacja jakkolwiek wymaga pewnej wprawy jest z pewnością interesującym wyzwaniem. Zdaniem naukowców to właśnie pobliska obecność gwiazdy HD 83535 powoduje, że jej kształt jest aż tak niezwykły i bezpośrednio przypomina pierścień.
Mimo, że w kosmosie spotyka się różne dziwaczne kształty aż tak regularne struktury są czymś niezwykłym. Warto o tym poinformować jako kolejnej zdumiewającej anomalii, jednej z wielu na jakie natrafimy podczas naszej eksploracji kosmosu.
Źródło: http://zmianynaziemi.pl
Źródło: http://zmianynaziemi.pl