środa, 14 maja 2014

CHMURY VAN GOGHA NAD NORWEGIĄ

Kłęby chmur są dość powszechne w atmosferze. Jak podaje portalNRK.no, w Norwegii udało się uchwycić niezwykłe chmury, które wyglądały jak faliste grzbiety lub surrealistyczne fale na powierzchnimorza. Zjawisko trwało około trzech minut.
 Zdjęcie w niedzielę wieczorem na Lofotach (Vestvågøy), wykonała wykonała June Grønseth. Zaskoczyły ją niezwykłe chmury, które przetaczały się na niebie.
„Chmury te występują tylko kilka razy w roku i mają krótki żywot” - powiedział meteorolog.
File 35890
Źródło: June Grønseth / Spaceweather.com
Autorka zdjęcia twierdzi, że tak niezwykły widok można było podziwiać tylko przez kilka minut. Takie formacje to tak zwane chmury falowe. Bywają też nazywane chmurami Kelvina - Helmholtza, od rodzaju fali. Tak nietypowe chmury pojawiają sie niezwykle rzadko i wyłącznie przy specjalnych warunkach pogodowych.

Atmosfera zawsze stara się osiągnąć równowagę. Chmury falowe (zazwyczaj są to Cirrocumulus Altocumulus lub Stratocumulus) powstają w strefie przygranicznej między zimnym i ciepłym powietrzem. Wiatry wieją często w przeciwnych kierunkach powyżej i poniżej chmur. Tworzą się wtedy turbulencje, które sprawiają, że te dwie masy powietrza mieszają się w spektakularny sposób.
File 35891
Vincent Van Gogh, 1889r, Gwieździsta noc
Potoczna nazwa tych obłoków to „chmury van Gogha”. Wielu ekspertów sztuki uważa, że to właśnie takie zjawisko pogodowe zainspirowało artystę do namalowania arcydzieła „Gwiaździsta noc".

Komentarze