Morze Bałtyckie - źródło: własne
Według duńskich specjalistów Morze Bałtyckie jest w poważnym niebezpieczeństwie. Grozi mu niedotlenienie, co oznacza wymarcie wielu gatunków zwierząt i roślin. Głównym winowajcą są ich zdaniem odpady z rolnictwa dostające się do rzek stanowiących dopływy.
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Aarhus z Danii nie pozostawiają złudzeń, Morze Bałtyckie jest w poważnych tarapatach. Proces tak zwanej deoksygenacji jest według specjalistów spowodowany azotanami i siarczanami, które spływają do Bałtyku z okolicznych rzek.
Niedotlenienie bardzo niekorzystnie wpływa na ekosystem morski i powoduje powstawanie tak zwanych martwych stref, czyli miejsc, które nie są w stanie dłużej podtrzymać życia. Sam Bałtyk jako może praktycznie wewnętrzne nie ma tak dużej wymiany z oceanem i dlatego jest mniej zasolony i z założenia mniej natleniony niż oceany, dlatego środki chemiczne znacznie pogłębiają i tak istniejące problemy.
Większość obszarów głębinowych i tak jest narażona na niedotlenienie właśnie z powodu różnicy w stężeniach soli. Prowadzi to do powstawania warstw wody i dlatego nawet jeśli wiatr natlenia wierzchnie warstwy powierzchni akwenu to ta woda i tak nie dociera na takie głębokości.
Zdaniem duńskich naukowców konieczne jest opracowanie kompleksowych programów ratunkowych dla Morza Bałtyckiego, ale aby były one skuteczne konieczne jest współdziałanie wszystkich państw w celu ograniczenia emisji substancji stosowanych w rolnictwie zanim nie będzie już za późno.
Źródło: http://zmianynaziemi.pl
Źródło: http://zmianynaziemi.pl