czwartek, 29 maja 2014

ROZPOCZĄŁ SIĘ SEZON NA OBSERWACJĘ OBŁOKÓW SREBRZYSTYCH


Zaobserwowano pierwsze obłoki srebrzyste (Noctilucent clouds) na pólkuli północnej. Wiemy to dzięki satelicie AIM, który regularnie śledzi powstawanie tych niezwykłych chmur piętra wysokiego.
Są to chmury, które należące do najwyższych i najzimniejszych. Czasami ich średnia temperatura wynosi nawet -140C. Obłoki świecą ponieważ znajdują się na wysokości od 70 do 90 km i są oświetlone od spodu przez Słońce. Blask powstaje gdy dochodzi do zjawiska rozproszenia światła w maleńkich kryształkach lodu średnicach do 6 mikronów.
File 36204
Źródło: Twitter
Monitoring obłoków srebrzystych rozpoczęto w 2007 roku. Ustalono, że pierwsze jaśniejące w mroku chmury pojawiają się zwykle między 15 a 27 maja. Ze względu na warunki naturalne panujące w wyższych partiach atmosfery, chmury te pojawiają się właściwie tylko od końca maja do połowy lipca.
File 36205
Źródło: Twitter
Obłoki srebrzyste mogą zobaczyć po zmroku mieszkańcy szerokości geograficznych od 43 do 60 stopni. Zwykle jasne chmury świecące odbitym światłem słonecznym da się obserwować przez mniej więcej 30 do 60 minut. Znane są też przypadki gdy wypatrzono je przed wschodem.


Źródło: http://zmianynaziemi.pl

Komentarze