Ostatnie godziny przyniosły bardzo wiele deszczu. Miejscami potrafiło spaść ponad 20-30 mm wody, a w rekordowym Tarnowie - 64 mm. Na drogach utworzyły się spore rozlewiska, a mniejsze rzeki wyraźnie się podniosły.
Różnicę widać również w temperaturze. Na mokrym południu notowano dzisiaj zaledwie od 16 do 19 stopni, a w tym samym czasie w Koszalinie i Szczecinku +29 st. C.
Sprawdźmy, czy jutro aura stanie się bardziej sprawiedliwa.
Prognoza burz na jutro: KLIKNIJ
BEZ ZMIAN W SYTUACJI BARYCZNEJ
Sytuacja baryczna nad Starym Kontynentem od wielu dni nie ulega zmianie. Nad Skandynawią gości potężny wyż, pod którego zasięgiem pozostanie północna Polska.
Tymczasem nad Europą Południową i Bałkanami nie brakuje ośrodków niżowych, które wyraźnie wpływają na pogodę w województwach południowych, przynosząc ulewy i burze.
NAJLEPIEJ NA PÓŁNOCY
W dniu jutrzejszym najlepszą aurę prognozujemy na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza, gdzie nie zabraknie słonecznych chwil.
Brak chwiejnej atmosfery uniemożliwi bowiem skutecznie wypiętrzanie się chmur, dlatego padać nie powinno.
NA ZACHODZIE, POŁUDNIU I W CENTRUM ZAGRZMI
Dużo gorzej sprawa ma się, jeśli chodzi o południe, centrum i zachód naszego kraju. Tam już w pierwszej części dnia oczekujemy pojawienia się opadów deszczu i lokalnych, niezbyt gwałtownych burz. Przybędzie ich w drugiej części dnia, kiedy to niektóre komórki burzowe mogą złączyć się w większe klastry, niosące mocniejsze opady deszczu do 10-20 mm, wiatr do 60-75 km/h i grad o średnicy około 1-2 centymetrów.
Ze względu na umiarkowane CAPE, które osiągnie pułap maksymalnie 800-1200 J/kg, zjawiska nie będą obfitowały w dużą ilość wyładowań atmosferycznych.
Pomiędzy opadami i wyładowaniami atmosferycznymi nie zabraknie chwil z przejaśnieniami i rozpogodzeniami.
Pod wieczór konwekcja powoli zacznie słabnąć.
SPORA RÓŻNICA W TEMPERATURZE
W dniu jutrzejszym nad Polską utrzyma się duży kontrast termiczny. Podczas, gdy w regionach północnych zapowiadamy od 26 do 30 stopni Celsjusza, to na deszczowym południu i w centrum będzie znacznie zimniej, ale bez masakry - od 21 do 25 kresek.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie.
NOC SPOKOJNIEJSZA
W nocy znacznie lepiej.
Większość Polski może liczyć na ładną i suchą pogodę.
Jedynie na Kujawach, Pomorzu, północy Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej i punktowo na Mazowszu nie wykluczamy, że trochę popada (do 10 mm) i słabo zagrzmi.
Termometry wskażą o świcie od 13 stopni w miejscowościach podgórskich, 14-15 na południu, 16-17 w centrum do 18-19 st. C. na północy, głównie od Zatoki Gdańskiej po rejon Warszawy. Punktowo nad morzem 20 st. C.
Wiatr słaby i umiarkowany.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNE DWA DNI
W sobotę w miarę spokojnej pogody oczekujmy na północnym-wschodzie i południowym-zachodzie (bez miejscowości podgórskich).
Na pozostałym obszarze Polski w ciągu dnia rozwinie się w szybkim tempie głęboka konwekcja (CAPE miejscami 2000 J/kg), która przyniesie opady deszczu i burze, zarówno w postaci pojedynczej, jak i nieco bardziej zorganizowanej.
Zjawiska w pakiecie mają nieść ulewne deszcze do 15-30 mm, wiatr, w porywach do 70-80 km/h, grad o średnicy 2-3 centymetrów i wiele wyładowań atmosferycznych, zwłaszcza w pasie od Pomorza po południowy-wschód, gdzie chwiejność atmosfery najmocniej poszybuje w górę.
Pod wieczór prognozujemy szybki zanik burz i deszczu.
Słupki rtęci wskażą w najcieplejszym momencie dnia od 24 st. C. na Podhalu, 25-27 w Małopolsce i w centrum do 28-30 stopni na zachodzie, wschodzie i północy.
Wiatr słaby i umiarkowany.
Niedziela zapowiada jeszcze groźniej, niż sobota, choć na pierwszy rzut oka wszystko wyglądać ma sielankowo, gdyż do południa burz i opadów nigdzie nie prognozujemy.
Zmieni się to jednak już w drugiej części dnia. Wszędzie, z wyjątkiem Podlasia zaistnieją wspaniałe warunki do uformowania się niebezpiecznych burz (CAPE 1000-2000 J/kg). Powstaną zarówno mniejsze, jak i większe klastry burzowe i kilka superkomórek, których głównym zagrożeniem okażą się nawalne deszcze do 15-30 mm, miejscami 40 mm, wiatr, w porywach do 80-100 km/h, grad, którego średnica gdzieniegdzie wynieść może nawet 4 centymetry i wysoka aktywność elektryczna.
Na zachodzie i północy upalnie - od 28 do 31 stopni, miejscami +32 st. C.!
W centrum i na południu nieznacznie chłodniej - 25-27 st. C.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie.